Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duński Dynamit po 29 latach znów odpali? Największe sensacje w historii mistrzostw Europy

Tomasz Dębek
Tomasz Dębek
Czy Kasper Schmeichel poprowadzi Danię do złota jak jego ojciec w 1992 r.?
Czy Kasper Schmeichel poprowadzi Danię do złota jak jego ojciec w 1992 r.? KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News
Spośród półfinalistów EURO 2020 reprezentacji Danii bukmacherzy dają zdecydowanie najmniejsze szanse. Mistrzostwa Europy widziały już jednak większe sensacje.

Wyzwanie przed Duńczykami stoi ogromne. Anglia nie straciła jeszcze na tym turnieju bramki, a z trybun będzie wspierało ją ponad 60 tys. kibiców. Fani przybywający zza granicy muszą bowiem przejść obowiązkową 10-dniową kwarantannę (chyba, że są oficjelami UEFA lub VIP-ami, tylko oni są z niej zwolnieni). Reprezentacja Danii pokazała już jednak podczas EURO, że żadne przeciwności losu nie są w stanie jej złamać. 1,5 godziny po dramacie Christiana Eriksena, który w trakcie pierwszego meczu z Finami był reanimowany na boisku, jego koledzy zostali przez UEFA zmuszeni do dokończenia spotkania. Przegrali 0:1, później ulegli jeszcze Belgii 1:2, ale kolejne mecze z Rosją (4:1), Walią (4:0) i Czechami (2:1) kończyli zwycięsko.

Media porównują drużynę Kaspra Hjulmanda do „Duńskiego Dynamitu”, który w 1992 r. zszokował świat zdobywając mistrzostwo Europy. Pierwotnie Dania nawet nie zakwalifikowała się do turnieju. Jednym punktem przegrała kwalifikacje z Jugosławią, która została jednak wykluczona z EURO z powodu działań wojennych na terenie kraju.

ZOBACZ TEŻ:

Cztery lata wcześniej Dania przegrała wszystkie mecze w grupie, na MŚ 90 się nie zakwalifikowała, a do Szwecji podróżowała bez skłóconego z selekcjonerem największej gwiazdy drużyny Michaela Laudrupa. EURO 92 też zaczęła przeciętnie: od remisu (0:0 z Anglią) i porażki (0:1 ze Szwecją). Awans uzyskała dzięki pokonaniu Francji 2:1. W półfinale (w turnieju uczestniczyło tylko osiem drużyn) po dogrywce Duńczycy remisowali 2:2 z broniącą tytułu Holandią. Pudło Marco van Bastena w serii rzutów karnych przesądziło o ich awansie do finału, gdzie czekali ówcześni mistrzowie świata, Niemcy. Faworyci tym razem musieli zadowolić się srebrem, Duńczycy pokonali ich 2:0.

Wokół „Duńskiego Dynamitu” urosła legenda, jakoby EURO wygrali zebrani prosto z wakacji. Nie jest to jednak prawda. 13 z 20 zawodników grało na co dzień w rodzimej lidze, część z nich wyszła na boisko trzy dni przed spotkaniem z Anglią. Inni spodziewali się, że mogą być potrzebni kadrze.

- Niektórzy nie wierzyli, że zastąpimy Jugosławię. Wiedzieliśmy jednak o tym, że toczą się rozmowy. Kiedy dostaliśmy informację, nie było żadnych dyskusji. Byliśmy dobrą drużyną, w eliminacjach pokonaliśmy Jugosławię. Graliśmy bez presji, nie było wobec nas żadnych oczekiwań. Nawet gdybyśmy przegrali wszystkie mecze po 0:5, nikt by nie miał pretensji - wspominał w rozmowie z BBC pomocnik złotej drużyny Kim Vilfort.

ZOBACZ TEŻ:

Mocno przesadzone są też opinie mówiące, że w tym roku siłą Duńczyków jest przede wszystkim atmosfera w drużynie i chęć wygrywania dla Eriksena, który po operacji opuścił szpital i wspiera kolegów. Aspekt psychologiczny jest oczywiście ważny, Dania ma jednak wiele piłkarskiej jakości, silną ławkę rezerwowych i przede wszystkim skuteczny plan na każdy mecz. Pytanie, czy wystarczy to na Anglików. Drużyny z 1992 i 2021 r. łączy też nazwisko bramkarza. Wówczas był nim Peter Schmeichel, dziś jego syn Kasper.

Poza tym Anglia uczestniczyła w niektórych z największych sensacji mistrzostw Europy, ale jako przegrana strona. W 1992 r. Synowie Albionu nie wyszli z grupy po porażce 1:2 ze Szwecją w ostatniej kolejce. Cztery lata wcześniej zaliczyli komplet porażek, w tym z debiutującą na EURO reprezentacją Irlandii (0:1). Z kolei w 2016 r. awans do ćwierćfinału zabrali im inni debiutanci, którym nikt nie dawał szans, Islandczycy (1:2).

Poza Danią w 1992 za najbardziej sensacyjnych mistrzów Europy uchodzą Czechosłowacy (1976, o zwycięstwie nad obrońcami tytułu i mistrzami świata, RFN, przesądził słynny rzut karny Antonina Panenki), a zwłaszcza Grecja Otto Rehhagela, która w 2004 r. w drodze po złoto wyeliminowała Hiszpanię, Francję i Czechy. W finale powtórzyli wyczyn z fazy grupowej i ograli gospodarza turnieju Portugalię z Luisem Figo oraz młodym Cristiano Ronaldo w składzie. Przed rozpoczęciem turnieju mniejsze szanse niż Grekom dawano tylko Łotwie, która notabene zremisowała w fazie grupowej z Niemcami.

ZOBACZ TEŻ:

Podczas EURO 2020 byliśmy już świadkami sensacji w postaci wygranej Szwajcarii z Francją w 1/8 finału. Czy Duńczycy sprawią kolejną?
Tomasz Dębek
Obserwuj autora artykułu na Twitterze

Trwa głosowanie...

Kto wygra EURO 2020?

ZOBACZ TEŻ:

Jewhen Konoplanka, 86-krotny reprezentant Ukrainy, o którego biły się niegdyś największe kluby Europy, zadebiutował w drużynie Cracovii. W Górniku Zabrze gra Lukas Podolski, mistrz świata i były zawodnik m.in. Bayernu Monachium, Arsenalu czy Interu. W przeszłości polskim klubom czasem udawało się ściągać graczy z bogatą przeszłością, lecz często kończyło się na rozczarowaniach. Zobaczymy, jak będzie z Konoplanką. Tymczasem przedstawiamy listę 12 największych zagranicznych nazwisk w historii Ekstraklasy!Uruchom i przeglądaj galerię klikając ikonę "NASTĘPNE >", strzałką w prawo na klawiaturze lub gestem na ekranie smartfonu

Największe gwiazdy w historii Ekstraklasy. Lukas Podolski, J...

Trwają piłkarskie mistrzostwa Europy. Turniej już ma kilku bohaterów, a z kolejnymi meczami będzie ich tylko przybywać. Dziś przedstawiamy wam postacie, które są pod pewnym względem niezwykłe. Kto jest najstarszy, najmłodszy, najbardziej doświadczony, najwyższy itd.? W sobotę zapisał się w historii jeden z Polaków.Uruchom i przeglądaj galerię klikając ikonę "NASTĘPNE >", strzałką w prawo na klawiaturze lub gestem na ekranie smartfonu

Rekordy EURO 2020. Najstarsi, najmłodsi, najwyżsi, najniżsi....

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Duński Dynamit po 29 latach znów odpali? Największe sensacje w historii mistrzostw Europy - Sportowy24

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna