MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duża wymiana jeńców. 215 obrońców Ukrainy - z pułku Azow - wymienionych za 55 Rosjan

Joanna Grabarczyk
Liz Truss: "To koniec trwających miesiącami cierpień i niepewności jeńców oraz ich rodzin".
Liz Truss: "To koniec trwających miesiącami cierpień i niepewności jeńców oraz ich rodzin". Fot. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
Na tę chwilę bojownicy o wolność Ukrainy czekali tygodniami. W wyniku wymiany, w której pośredniczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, z rosyjskiej niewoli udało się wyrwać 215 obrońców Ukrainy. Wśród uwolnionych znajduje się dziesięciu cudzoziemców.

Uwolniliśmy 215 naszych ludzi z niewoli rosyjskiej, w tym 124 oficerów. Wśród uwolnionych 108 to bojownicy z pułku dowódcy „Azow”, w szczególności Denys Prokopenko „Radis”, Serhij Wołyński „Wołyń”, Światosław Palamar, Denys Szlega, Oleg Chomenko – dowódcy „Azowa”- którzy znajdują się w Turcji pod osobistymi gwarancjami ochrony i bezpieczeństwa Erdogana - powiedział szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

- Naszych bohaterów wymieniliśmy na Wiktora Medwedczuka, lidera prorosyjskiej frakcji w Radzie Najwyższej i 55 rosyjskich jeńców - dodał polityk.

Na swoim koncie TT polityk poinformował, że wszyscy uwolnieni z rosyjskiej niewoli znajdują się teraz w Rijadzie, ponieważ Arabia Saudyjska pośredniczyła w wymianie.

Oficerowie, cudzoziemcy i kobiety w ciąży

Wśród uwolnionych, poza dowódcami, są obrońcy Azowstalu oraz ciężarne kobiety, które walczyły po stronie ukraińskiej.
Udało się również uwolnić 10 obcokrajowców, którzy bronili Ukrainy. Wśród nich są ci, których okupanci „skazali” na karę śmierci. Pięciu spośród ochotników to obywatele Wielkiej Brytanii. Dwóch pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Pozostali jeńcy to obywatele Szwecji, Chorwacji i Maroka, co potwierdzają przedstawiciele rządów tych państw.

- Obywatel Szwecji zatrzymany w Doniecku został uwolniony i ma się dobrze. Chciałabym wyrazić swoją najgłębszą wdzięczność moim ukraińskim kolegom, z którymi ściśle współpracowałam. Ciepłe podziękowania ślę również Arabii Saudyjskiej - podała na swoim koncie na Twitterze minister spraw zagranicznych Szwecji, Ann Linde.

Swoją wdzięczność okazał również Andrej Plenković, premier Chorwacji.

- Właśnie rozmawiałem przez telefon z Vjekoslavem Prebegiem, który został zwolniony z niewoli rosyjskiej. Wszyscy cieszymy się, że jutro wróci do Chorwacji! Dziękuję władzom Ukrainy i Arabii Saudyjskiej za współpracę i pomoc, a dyplomacji chorwackiej za ich wysiłek - przekazał polityk.

Liz Truss, premier Wielkiej Brytanii, poza radością z uwolnienia brytyjskich jeńców i podziękowaniami wobec Wolodymyra Zelenskiego i Arabii Saudyjskiej, wyraziła swoje oburzenie działaniami Federacji Rosyjskiej.
- Rosja musi zakończyć bezwzględny wyzysk jeńców wojennych oraz aresztowanych cywilów dla celów politycznych - zaapelowała.

lena

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna