Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa miesiące remontu zbiornika wodnego Gnilec Puszcza Białowieska

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Nadleśnictwo Browsk rozpoczęło inwestycję mającą uratować akwen wodny w osadzie leśnej Gnilec na terenie Puszczy Białowieskiej
Nadleśnictwo Browsk rozpoczęło inwestycję mającą uratować akwen wodny w osadzie leśnej Gnilec na terenie Puszczy Białowieskiej Archiwum Nadleśnictwa Browsk
21 stycznia leśnicy z Nadleśnictwa Browsk zaczęli inwestycję, która ma uratować akwen wodny w osadzie leśnej Gnilec w Puszczy Białowieskiej. Po 30 latach eksploatacji stan techniczny tamtejszych zbiorników wymaga prac, które ochronią środowisko naturalne oraz pola i zabudowania wsi Bernacki Most. Prace potrwają do 15 marca.

Gnilec tworzą dwa zbiorniki, powstałe przez spiętrzenie odcinka rzeczki Jabłoniówka koło osady Gnilec i linii kolejowej z Hajnówki do Cisówki.

- Zbiorniki dopełniają przepiękny krajobraz i są szczególnie ważne dla lokalnego ekosystemu. Są miejscem bytowania zwierząt, zapewniają ochronę różnorodności biologicznej, retencjonowanie wody, a także ochronę przeciwpożarową i służą rekreacji mieszkańców oraz turystów - mówi Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych
w Białymstoku.

Jak podkreśla rzecznik, wieloletnia eksploatacja zbiorników spowodowała uszkodzenia urządzeń piętrzących. Kontrola obiektu wykazała wysokie ryzyko pęknięcia grobli i spłynięcia 100 tys. m sześć. wody. - Stanowiłoby to duże zagrożenie dla mieszkańców wsi Bernacki Most, od podtopień, zniszczenia pól uprawnych i zabudowań po okoliczne drogi, co już się zdarzało - przypomina Jarosław Krawczyk.

Dlatego już w 2014 roku (po kontroli stanu technicznego obiektów), starosta hajnowski nakazał Nadleśnictwu Browsk odbudowę urządzeń piętrząco-upustowych i naprawę grobli lub likwidację zbiorników. Czekając na fundusze na ten cel nadleśnictwo zamontowało tymczasowo tzw. rurociągi przepustowe.

Po analizie możliwych do podjęcia działań, białostockie kierownictwo lasów państwowych postanowiło zbiorniki nadal eksploatować, ale po wykonaniu niezbędnych napraw.

- Rozważaliśmy różne scenariusze. Pierwszy zakładał całkowite wyłączenie zbiornika do czego ze względu na ochronę Puszczy Białowieskiej, nie mogliśmy dopuścić. Drugi scenariusz to, oczywiście, naprawa zbiorników. Pozwoli ona zachować naturalny charakter tej części lasu i usunąć wszystkie ryzyka związane z użytkowaniem zbiorników – wyjaśnia Andrzej Nowak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. – Z tej inwestycji szczególnie skorzystają ptaki, dla których zbudujemy dwie wyspy oraz płazy, które otrzymają specjalne nagrzewalnie.

Jak podkreślają leśnicy roboty w Gnilcu prowadzone są poza okresem lęgowym ptaków, okresem migracji i rozrodu płazów oraz okresem tarła i migracji ryb. W inwestycji wykorzystywane są materiały naturalne (kamień polny, żwir, pospółka), a wykopana ziemia trafi do miejsc niezalesionych, które otaczają zbiorniki.
Zadanie realizowane jest z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej.

Mościska, powiat białostocki, 130 mkw. Rok budowy: 1916. Cena: 385 000 zł

Najstarsze domy z regionu wystawione na sprzedaż. Ile kosztu...

Magazyn informacyjny Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej 17.01.2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna