Dwa rysie zauważone w Nadleśnictwie Suwałki. Zobacz zdjęcia tych największych dzikich kotów żyjących w Polsce

opr. red za RDLP w Białymstoku
Dwa rysie zostały zaobserwowane w Nadleśnictwie Suwałki
Dwa rysie zostały zaobserwowane w Nadleśnictwie Suwałki fot. Rafał Łapiński za RDLP w Białymstoku
Pracownicy terenowi Nadleśnictwa Suwałki zaobserwowali w południowej części nadleśnictwa obecność rysia, który pozostawił na śniegu swoje wyraźnie odciśnięte tropy. Po bliższej analizie okazało się że są to tropy pary rysi – samca i samicy.

Te piękne i skryte zwierzęta prowadzą głównie nocny tryb życia. Są ciche i czujne dlatego spotkanie z nimi „oko w oko” należy do wielkiej rzadkości. O dużym szczęściu może więc mówić fotograf, któremu udało się uwiecznić na zdjęciach i filmach te piękne drapieżniki.

Luty i marzec są szczególnymi miesiącami w życiu rysi. Właśnie wtedy „marcują”, czyli są w okresie odbywania godów i tylko w tym czasie łączą się na kilka dni w pary. Poza okresem rui, przez większą część roku samce prowadzą samotny tryb życia, a samice wychowują młode kocięta. Areały osobnicze samców są nawet czterokrotnie większe niż samic więc w trakcie rui mogą nakładać się na areały 2-3 kotek. Kocięta rodzą się w maju i zostają z matką przez 10 – 11 miesięcy.

Wybór pokarmu zależy od zagęszczenia i dostępności ofiary ale przede wszystkim rysie polują na sarny, jelenie i zające. Rzadziej wybierają drobniejsze zwierzęta (gryzonie, ptaki). Polują przede wszystkim w nocy, dzień zaś spędzają głównie na wypoczywaniu w kryjówce.

Rysie spotykane są od wielu lat w południowej części Nadleśnictwa Suwałki tj. w zwartym kompleksie leśnym stanowiącym północno-zachodni kraniec Puszczy Augustowskiej. Niestety dzieje się to bardzo rzadko i nieregularnie. Aktualnie zaobserwowany wzrost obecności rysia w tej części Puszczy, (również w sąsiednich nadleśnictwach) może być związany z zauważalnym spadkiem obecności wilka, który jest rzadziej obserwowany wewnątrz kompleksu leśnego a więcej obserwacji i śladów żerowania pojawia się w mniejszych śródpolnych kompleksach leśnych, często w pobliżu miejscowości.

Ryś w Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie