MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwa triumfy Teresy Jędrak

Mariusz Klimaszewski
Teresa Jędrak wygrywała nasz plebiscyt dwukrotnie: w 1965 i 1966 roku
Teresa Jędrak wygrywała nasz plebiscyt dwukrotnie: w 1965 i 1966 roku ARCHIWUM
60. Plebiscyt "Gazety Współczesnej" na 10 Najpopularniejszych Sportowców Województwa Podlaskiego.

Jedyny raz w 60-letniej historii Plebiscytu "Gazety Współczesnej" na 10 Najpopularniejszych Sportowców Województwa Podlaskiego triumfował przedstawiciel szermierki. Miało to miejsce w 1964 roku, gdy sportowcem regionu został szablista Jagiellonii Białystok Tomasz Kopczyński.

Drugi był jego kolega klubowy Jerzy Pręgowski wicemistrz Polski juniorów i mistrz Polski młodzików w szabli. Na trzecim miejscu uplasowała się zaś Wiera Kamińska (Aeroklub Białostocki) zdobywczyni złotej odznaki szybowcowej z trzema diamentami.

"Nic więc dziwnego, że prym na wieczorku w kawiarni Związków Zawodowych wiedli szabliści, którzy z racji najwyższych wyróżnień wraz z współtwórcą ich sukcesów trenerem Jerzym Gadkowskim, prezesem Jagiellonii inż. Kazimierzem Andrzejewskim oraz uradowanymi rodzicami czuli się w sali jak na szermierczej planszy" - opisywała wieczorek "Gazeta Białostocka".

Triumfator jubileuszowego 10. plebiscytu Tomasz Kopczyński należał do jednych z najbardziej utalentowanych szablistów Jagiellonii prowadzonych przez znakomitego trenera Jerzego Gadkowskiego. W 1964 roku zajął piąte miejsce w mistrzostwach świata juniorów w Budapeszcie.

Podobne triumfy Kopczyński święcił w roku 1965. Był silnym punktem drużyny Polski, która na Uniwersjadzie w Bukareszcie wywalczyła brązowy medal. A takimi oto słowami opisywał umiejętności Kopczyńskiego i Jerzego Pręgowskiego Jacek Żemantowski na łamach "Sztandaru Młodych": "Od czasów początków kariery Pawłowskiego i Zabłockiego nie widziano na naszych planszach tylu śmiałych fleszów, bojowości i polotu, jaki zademonstrowali Pręgowski i Kopczyński".

Zapewne i rok później w 11. plebiscycie triumfowałby szermierz Jagiellonii, kolega Kopczyńskiego Jerzy Pręgowski, jednak wtedy nastała już era Teresy Jędrak, która wygrywała w 11. i 12. naszym plebiscycie.

W 1965 roku biegaczka Jagiellonii na średnich dystansach Jędrak na podium wyprzedziła Wierę Kamińską pilotkę szybowcową oraz szablistę Pręgowskiego.

Natomiast w 1966 roku Jędrak pokonała kolarza klubu ze Starosielc Pawła Świderskiego oraz lekkoatletę Podlasia Białystok Wiesława Stryczka.

Teresa Jędrak specjalizowała się w biegach na 400 i 800 metrów. Trenowana była przez Zbigniewa Dondziłłę.

W 1965 roku białostoczanka reprezentowała barwy Polski w meczach z USA, W. Brytanią i Szwecją. Rok później uczestniczyła w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Budapeszcie. Była współautorką rekordu Polski kobiecej sztafety Jagiellonii Białystok na nietypowym dystansie 3 x 800 metrów. Należała do kadry olimpijskiej.

"Moim ideałem jest Angielka Ann Packer, złota medalistka tokijskiej olimpiady na 800 m i srebrna na 400 m" - mówiła Jędrak na wieczorku podsumowującym 11. plebiscyt z 1965 roku.

Rekordy życiowe Teresy Jędrak-Lubienieckiej to w biegu na 400 metrów - 56,7 (2 lipca 1966, Zielona Góra) oraz w biegu na 800 metrów - 2:07,4 (26 czerwca 1967, Poznań).

Była także wicemistrzynią kraju w biegu przełajowym na 1,2 km w 1967 (przegrała jedynie, o 0,1 sekundy z Danutą Sobieską.

60. Plebiscyt startuje 9 stycznia
A kto wygra w 60. Plebiscycie "Gazety Współczesnej"? Listę kandydatów, spośród których wybierzemy najpopularniejszą "dziesiątkę" ogłosimy na naszych łamach 9 stycznia 2015 r. Od tego dnia rozpocznie się też głosowanie naszych Czytelników.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna