Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie armaty przyjechały do Muzeum Wojska. Zobacz sowieckie działa! [ZDJĘCIA]

jul, krk
Wyjątkowy sprzęt militarny trafił do Muzeum Wojska w Białymstoku. To dwie armaty, przeciwlotnicza i przeciwpancerna. W środę Kołobrzegu przyjechały na lawecie.
Wyjątkowy sprzęt militarny trafił do Muzeum Wojska w Białymstoku. To dwie armaty, przeciwlotnicza i przeciwpancerna. W środę Kołobrzegu przyjechały na lawecie. Anatol Chomicz
Wyjątkowy sprzęt militarny trafił do Muzeum Wojska w Białymstoku. To dwie armaty, przeciwlotnicza i przeciwpancerna. W środę (18 lipca) z Kołobrzegu przyjechały na lawecie.

Pierwsza to armata przeciwlotnicza wz. 39, produkcji sowieckiej. Druga to armata przeciwpancerna D-44. Więcej o dwóch sowieckich armatach, które przyjechały do Muzeum Wojska przeczytasz w czwartkowym wydaniu Kuriera Porannego oraz na plus.poranny.pl.

Armatę przeciwlotniczą wz. 1939 skonstruował zespół kierowany przez Michaiła Łoginowa. Była to armata automatyczna, której automatyka działała na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. Zamek klinowy, o pionowym ruchu klina; zasilanie z pięcionabojowych łódek. Armata była wyposażona w hydrauliczny opornik i sprężynowy powrotnik. Armata była holowana na czterech kołach, w pozycji bojowej spoczywała na czterech podnośnikach. Istniała możliwość prowadzenia ognia podczas marszu. Mogła być wyposażona w stalową tarczę ochronną. Czas przejścia z położenia marszowego w bojowe wynosił 25-30 s.

Działo 61-K stało się podstawą do opracowania morskich dział przeciwlotniczych 70-K i W-11-M. Opracowano także wersję samobieżna oznaczoną jako ZSU-37, a niektóre zespoły działa 61-K zostały wykorzystywane przy projektowaniu podwójnie sprzężonej 25 mm armaty plot wz. 1944 (94-KM).

5 mm armata przeciwpancerna D-44 – holowana przeciwpancerna armata dywizyjna wz. 1944 konstrukcji radzieckiej.

Armata posiada lufę monoblokową, bruzdowaną na końcu której znajduje się hamulec wylotowy. Połączona jest z nasadą zamkową za pomocą tulei łączącej. Ma zamek klinowy o ruchu pionowym zawierający mechanizm odpalający, zabezpieczający, powtórnego napinania iglicy, automatycznego otwierania i samoczynnego zamykania zamka oraz wyrzutnik[1]. Posiada dźwigniowo-naciskowy mechanizm spustowy. Lufa tworzy zespół odrzutowy wraz z nasadą zamkową, poruszający się w cylindrycznej kołysce zamocowanej czopami w gniazdach łożyska górnego. Łoże górne jest osadzone obrotowo ma czopie łoża dolnego.

Półosie kół jezdnych ułożyskowane są w sponie czołowej i wraz z wałkami skrętnymi i mechanizmem różnicowym tworzą mechanizm resorowy armaty, a po rozwarciu ogonów jest samoczynnie wyłączany.

Zespół odrzutowy jest zrównoważony przez pneumatyczny odciążacz typu pchającego. Do naprowadzania działa służy zębaty mechanizm podniesieniowy typu łukowego i śrubowy mechanizm kierunkowy. Do sprzęgnięcia zespołu odrzutowego z łożem zastosowano hydropneumatyczny oporopowrotnik typu wrzecionowego.

Armata wyposażona jest w celownik mechaniczny S-71 służący do strzelania z zakrytych stanowisk i optyczny do strzelania na wprost.

Do strzelania stosowane są naboje zespolone z pociskami odłamkowymi o masie 9,54 kg, przeciwpancerno- smugowe tępogłowicowe z czopem balistycznym o masie 9,2 kg, przeciwpancerno-smugowe ostrogłowicowe o masie 9,34 kg, przeciwpancerno-smugowe podkalibrowe o masie 5 kg, błyskowo-dymne o masie 0,1 kg.

źródło: wikipedia.org

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto