Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmieni się dworzec PKP w Białymstoku. Będą burzyć!

red.
PKP SA chce przebudować wybrane dworce w Polsce Wschodniej. Jednym z projektów jest przebudowa zabytkowego dworca w Białymstoku. Roboty budowlane mają rozpocząć się w III kwartale 2017 r. Część budynków nieobjętych ochroną ma być wyburzona. Na czas prac ma powstać dworzec tymczasowy.

PKP S.A. wybrała wykonawcę dokumentacji projektowej, przedprojektowej i okołoprojektowej dla inwestycji dworcowej w Białymstoku realizowanej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Zwycięzcą przetargu została firma Pas Projekt Sp. z o.o. Wartość zwycięskiej oferty to prawie 652 tys. zł brutto - informuje Maciej Bułtowicz z Biura Komunikacji i Promocji Polskie Koleje Państwowe S.A.

Głównym celem realizowanych inwestycji jest jak najlepsze dostosowanie dworców do potrzeb pasażera i zapewnienie najwyższych standardów obsługi. Kompleksowa przebudowa obiektów oznacza gruntowną modernizację wnętrza i elewacji budynków, uporządkowanie terenów przyległych oraz dostosowanie dworców do potrzeb osób o ograniczonej mobilności i osób niepełnosprawnych.

Co to oznacza? Maciej Bułtowicz nie uszczegóławia. Natomiast wg portalu transport-publiczny.pl rozbiórka czeka parterowy segment przylegający do dworca od strony południowej oraz ta części obiektu, która nie jest wpisana do rejestru zabytków. W miejscu zlikwidowanej części dworca przewidziano, jak podaje transport-publiczny.pl, wykonanie wiaty-zadaszenia, pod którą znajdować się będzie przejście podziemne prowadzące na drugą stronę torów, w rejon dworca PKS.
Natomiast w miejscu wyburzonego budynku, po południowej stronie zaplanowano miejsca parkingowe na 100 pojazdów. Przed dworcem mają znaleźć się przystanki autobusowe.

Na parterze mają nadal mieścić się: hol główny, kasy biletowe i centrum obsługi klienta, toalety, lokale komercyjne, biura PLK i SOK, na piętrze natomiast - mi.in. pomieszczenia techniczne, ochrony, PKP IC, czy biuro rzeczy znalezionych - wylicza transport-publiczny.pl

TU PRZECZYTASZ: Wojewoda podlaski kontra Zielony 1:0. Dworzec PKS Białystok można zburzyć

Budynek białostockiego dworca wybudowany został podczas powstania linii warszawsko-petersburskiej w 1861 roku, w stylu klasycystycznym. Podczas II wojny światowej dworzec został zbombardowany. Nie odzyskał już dawnej świetności mimo powojennej odbudowy i późniejszych remontów. W 1989 roku PKP rozpoczęły prace modernizacyjne dworca, które trwały 14 lat. Odnowiony budynek dworca został oficjalnie otwarty pod koniec 2003 roku.
Według rankingu z 2008 r. jednej z ogólnopolskich gazet, dworzec PKP w Białymstoku został uznany za najpiękniejszy dworzec w Polsce, na drugim miejscu był dworzec w Lublinie, a na trzecim w Częstochowie.

Budynek białostockiego dworca PKP jest na liście zabytków od 1985 r., dlatego też planowane prace muszą odbyć się w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków.

Dworzec zostanie wyremontowany dzięki środkom z programu dla Polski Wschodniej.W ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia PKP S.A. realizuje 10 inwestycji dworcowych (Nidzica, Olsztyn Główny, Olsztyn Zachodni, Olsztynek, Szczytno, Skarżysko-Kamienna, Białystok, Bielsk Podlaski, Czeremcha, Siemiatycze). Łączna wartość dofinansowania z Programu wynosi 160 mln zł.

Zanim jednak zmiany nastąpią
planowane są

Warsztaty kreatywne dot. inwestycji dworcowych w Białymstoku

Na spotkanie zapraszeni są wszyscy zainteresowani przyszłością dworca: pasażerowie, lokalne społeczności, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy oraz społecznicy.

Wg informacji z Biura Komunikacji i Promocji Polskie Koleje Państwowe S.A.warsztaty kreatywne to pierwszy etap konsultacji społecznych, realizowany jeszcze przed przystąpieniem do prac projektowych. Podczas spotkania określone zostają jedynie ramy funkcjonalno-użytkowe inwestycji, a warsztaty prowadzone są w taki sposób, aby uczestnicy mogli swobodnie przedstawić swoje oczekiwania i uwagi. PKP S.A. będzie reprezentowana m.in. przez osoby bezpośrednio odpowiedzialne za projektowanie i realizację inwestycji.

Białystok – 01.03.2017 o godzinie 17.00, III Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego, ul. Pałacowa 2/1

Spotkania mają charakter otwarty i będą prowadzone w formie warsztatów kreatywnych wzorowanych na warsztatach urbanistycznych i facylitacyjnych.

Chęć udziału należy zgłaszać na adres [email protected], w temacie wpisując: warsztaty i nazwę dworca. W treści maila należy podać imię i nazwisko oraz aktualny adres mailowy (konieczny do dalszej komunikacji).
Z przyczyn organizacyjnych liczba miejsc jest ograniczona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto