Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec PKS w Wysokiem Mazowieckiem po remoncie. Dziś to nowa wizytówka miasta! (zdjęcia)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Budynek dworca w Wysokiem Mazowieckiem przeszedł gruntowny remont
Budynek dworca w Wysokiem Mazowieckiem przeszedł gruntowny remont UM Wysokie Mazowieckie
Zakończył się remont dworca PKS w Wysokiem Mazowieckiem. Budynek został odebrany od wykonawcy i niebawem będą z niego korzystać mieszkańcy. Zmiany w wyglądzie i funkcjonalności dworca są ogromne.

Przestronna poczekalnia, ściany w modnym motywie marmuru, posadzka w eleganckich szarościach, sufit z efektowną sztukaterią. Hala dworca PKS w Wysokiem Mazowieckiem wygląda nowocześnie i estetycznie. Jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie ma już śladu po starych, nieszczelnych oknach i odrapanych ścianach. Zmienił się również teren wokół dworca. Są nowe ławki, miejsca parkingowe i roślinność.

- Dworzec został już odebrany od wykonawcy. Na koniec marca w środku trwały jeszcze drobne poprawki. Powoli do budynku przenoszą się pracownicy PKS. Dworzec wygląda elegancko i cieszę się, że inwestycja dobiegła końca - mówi Jarosław Siekierko, burmistrz Wysokiego Mazowieckiego. - Zadbaliśmy nie tylko o komfort dla pasażerów. W tej inwestycji bardzo ważne było upamiętnienie miejsca, bo tam znajdował się cmentarz żydowski. Wykonaliśmy tablice, wyeksponowaliśmy mury synagogi. Słyszę o tym pozytywne opinie z Polski i świata. Teren przy dworcu to dziś również ważne miejsce pamięci - dodaje burmistrz

.

Inwestycja w ramach rewitalizacji centrum miasta kosztowała ok. 4,7 mln zł, z czego 3,5 mln to dofinansowanie z RPO. Zgodnie z planem dworzec miał zostać oddany do użytku wraz z końcem 2020 roku. Przez problemy związane z pandemią nie było możliwe terminowe zakończenie prac. Budynek prawdopodobnie zostanie oddany do użytku w kwietniu. Oficjalne otwarcie i poświęcenie burmistrz planuje na tzw. "lepsze czasy", kiedy będzie mniej obostrzeń sanitarnych.

Zobacz też: Wysokie Mazowieckie. Remont dworca autobusowego opóźniony o kilka miesięcy. Wszystko przez wirusa (ZDJĘCIA)

Przypomnijmy, że plany remontu dworca autobusowego początkowo były inne. Według pierwotnych założeń obecnie remontowany budynek, miał zostać wyburzony, a cały obszar zagospodarowany na nowo. Na drodze stanęły jednak badania archeologiczne przyległego do dworca terenu, które wykazały, że znajdują się na nim pozostałości żydowskiego cmentarza. Szczątki przypuszczalnie pochodzą z XVIII/XIX wieku. Władze miasta zobowiązały się, że kości zostaną zabezpieczone, a teren ogrodzony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna