Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec w Szepietowie otwarty dla podróżnych. Zobacz jak wyglądało otwarcie [zdjęcia]

red.
Polskie Koleje Państwowe S.A.
Komfortowy, bezpieczny, wyposażony w nowoczesne systemy, z poddaną renowacji elewacją i na nowo zaaranżowanym otoczeniem – taki jest dworzec w Szepietowie po zakończonej inwestycji. W środę (22.12) skorzystali z niego pierwsi podróżni. Na uroczystym otwarciu obecni byli m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i poseł Jarosław Zieliński.

Przebudowa dworca była realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Podczas inwestycji przeprowadzono w budynku i jego otoczeniu szereg prac. Renowacji poddano elewację dworca, którą zyskała cieplejszą – utrzymaną w odcieniach koloru żółtego barwę.

Na fasadzie budynku od strony torów, nad wejściem do holu, zamontowano nowy, przestrzenny i podświetlany logotyp PKP S.A. z nazwą dworca, a tuż nad nim okrągły zegar. Ciekawostką historyczną na elewacji północno-zachodniej jest niewielki historyczny reper z oznaczeniem P.K.P. oraz orłem.

Zmiany wewnątrz dworca PKP w Szepietowie
Podróżni znajdą tam klimatyzowany hol pełniący funkcję poczekalni. Zaaranżowano go w modnych we współczesnej architekturze odcieniach jasnych szarości. Na suficie umieszczono futurystyczne białe oprawy oświetleniowe w kształcie litery X.

Interesującym elementem wystroju wnętrza będą wielkoformatowe zdjęcia przedstawiające historyczny dworzec w Szepietowie, który zniszczono podczas II wojny światowej. Aranżację poczekalni uzupełniają ergonomiczne ławki, gabloty na rozkłady jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz defibrylator - podają Polskie Koleje Państwowe S.A.

W jej sąsiedztwie podróżni znajdą toalety dworcowe przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z małymi dziećmi.

– W Polsce przybywa dworców, które są komfortowe, dostępne i bezpieczne. Ten w Szepietowie jest kolejnym namacalnym dowodem na to, że prowadzona przez kolejowe spółki modernizacja polskiej kolei idzie do przodu. Efektem tych procesów jest to, że coraz więcej osób wyruszających w podróż korzysta z usług kolei. Takie dworce jak ten, w Szepietowie, to również dowód na to, że polski rząd dba o równomierny rozwój całego kraju – nie tylko największych miast. Nowoczesna kolej to jeden z elementów tak potrzebnych obywatelom usług publicznych – podkreślał Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Z kolei Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury stwierdził: – Otwarcie dworca w Szepietowie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy powiatu wysokomazowieckiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowoczesny budynek dworca stanie się wizytówką Szepietowa, ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Warszawy i Białegostoku na międzynarodowej trasie Rail Baltica. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców.

Przebudowany dworzec w Szepietowie
Szepietowo to szósty dworzec otwarty dla podróżnych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie podlaskim.

- Jestem przekonany, że ten niewielki, bo posiadający zaledwie 130 m kw. powierzchni użytkowej dworzec, spełni wszystkie oczekiwania podróżnych i sprawi, że podróże koleją staną się jeszcze bardziej komfortowe – mówił Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Ze wsparciem funduszy europejskich i pieniędzy krajowych dworzec w Szepietowie odzyskał historyczne piękno i stał się wizytówką miasta.

- Wybudowany w drugiej połowie XIX wieku przeszedł kompleksową przebudowę i modernizację właśnie został oddany do użytku. Budynek stał się obiektem funkcjonalnym i przystosowanym do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami – mówi Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Dworzec w Szepietowie bez barier architektonicznych
Dzięki przebudowie dworzec w Szepietowie pozbawiono barier architektonicznych. Wprowadzono w nim również szereg usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami. Do najważniejszych należą podjazdy prowadzące do wejść do dworca. Wykonano również ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz mapy dotykowe z planem dworca.

Nowy dworzec w Szepietowie
Dworzec w Szepietowie wyposażono w proekologiczne rozwiązania. Dzięki jego dociepleniu, montażowi stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności cieplnej ograniczono straty ciepła w budynku. Ekologiczne, bo energooszczędne, jest również oświetlenie dworca. Nowoczesne są również zainstalowane podczas inwestycji systemy bezpieczeństwa (monitoring, kontrola dostępu, system sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowy).

Teren wokół dworca w Szepietowie
Całkowicie przearanżowano teren wokół dworca. Ułożono tam nową nawierzchnię oraz zamontowano elementy małej architektury, tj. ławki, kosze czy lampy oświetleniowe. Uporządkowano zieleń oraz wyznaczono dwa miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nowością w otoczeniu dworca jest wiata rowerowa ze stojakami dla jednośladów i stacją ich napraw.

Nowy dworzec w Szepietowie koszt
Przebudowa dworca w Szepietowie kosztowała łącznie 5,4 mln złotych brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A., wykonawcą robót budowlanych firma PB Pożarski Budownictwo Sp. z o.o., a dokumentację projektową – Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji AllPlan Sp. z o.o.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna