Dwukrotna olimpijka z Augustowa wróciła do rywalizacji

Edyta Dzieniszewska-Kierkla z prawej wróciła do sportu po przerwie macierzyńskiej. W swojej kolekcji nie ma jeszcze medalu z igrzysk. Andrzej Szkocki/Polska Press
Trójka zawodników z województwa podlaskiego wystartowała w mistrzostwach Europy w kajakarstwie, które były rozegrane w Belgradzie.

Najwyższe miejsce spośród przedstawicieli województwa podlaskiego wywalczyła Sylwia Szczerbińska z Cresovii Białystok. Kanadyjkarka, w nieolimpijskiej konkurencji C2 200 metrów wraz z Dorota Borowską z NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki, w finale A zajęła piąte miejsce. Wygrała osada Węgier przed Białorusią i Rosją.

W finale A popłynął także przedstawiciel białostockich Dojlid Rafał Rosolski, który wraz z Bartoszem Stabno z Posnani Poznań reprezentował Polskę w olimpijskiej konkurencji K2 1000 metrów. W eliminacjach osada zajęła trzecie miejsce, co dało bezpośredni awans do finału, który Rosolski i Stabno zakończyli na ósmej pozycji. Wygrała osada Serbii przed Niemcami i Hiszpanami. Rosolski to olimpijczyk z 2016 roku z Rio de Janeiro (14. miejsce w K1 1000 metrów).

W Belgradzie startowała także najbardziej doświadczona i utytułowana kajakarka z województwa podlaskiego – Edyta Dzieniszewska– Kiekla ze Sparty Augustów. Wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy oraz dwukrotna uczestniczka Igrzysks Olimpijskich (Pekin 2008 rok – 4. miejsce w K4 500 m i Rio de Janeiro (2016 rok – 9. miejsce w K4 500 m) wraca do sportu po przerwie macierzyńskiej.

Dzieniszewska–Kierkla w Belgradzie wystartowała w nietypowej dla siebie nieolimpijskiej konkurencji – 5000 metrów. Zajęła dziewiąte miejsce i do pierwszej Węgierki straciła 1:12,510 min.

Polacy w stolicy Serbii zdobyli siedem medali (dwa złote, jeden srebrny i cztery brązowe), co dało siódmą pozycję w klasyfikacji medalowej.Najlepiej wypadła kadra Węgier, która wywalczyła 15 medali, w tym sześć złotych.