Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyspensa od udziału w niedzielnej mszy św. zniesiona. Jest nowe zarządzenie Metropolity Białostockiego Tadeusza Wojdy [28.05.2020]

td
Dyspensa od udziału w niedzielnej mszy św. zniesiona. Jest nowe zarządzenie Metropolity Białostockiego Tadeusza Wojdy [28.05.2020]
Dyspensa od udziału w niedzielnej mszy św. zniesiona. Jest nowe zarządzenie Metropolity Białostockiego Tadeusza Wojdy [28.05.2020] Archiwum
Dyspensa od udziału w mszach świętych w niedzielę, obowiązująca od połowy marca do 25 maja została zniesiona. Poinformował o tym Metropolita Białostocki Arcybiskup Tadeusz Wojda w najnowszym zarządzeniu, wydanym 28 maja. Oznacza to, że w najbliższą niedzielę trzeba już iść do kościoła. Brak uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej to grzech ciężki.

Dyspensa od udziału w niedzielnej mszy św. zniesiona. Czy trzeba chodzić do kościoła w niedzielę?

Znoszenie i łągodzenie obostrzeń owocuje także zmianami, jeśli chodzi o obowiązek uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Jak dotąd od ponad dwóch miesięcy można było nie uczestniczyć w niedzielnej mszy świętej bez konsekwencji. To dzięki dyspensie, udzielonej przez biskupów w poszczególnych archidiecezjach.

Dyspensa od udziału w niedzielnej mszy św. zniesiona. Nie dotyczy osób starszych i chorych

W Podlaskiem dyspensa obowiązywała do 25 maja. Zalecano pozostanie w domach i uczestnictwo w mszach świętych za pośrednictwem środków przekazu. Z tym już koniec. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Metropolity Białostockiego Arcybiskupa Tadeusza Wojdy.

Dyspensa od udziału w niedzielnej mszy przedłużona do 25 maja. Nowe zarządzenie Arcybiskupa Metropolity Białostockiego Tadeusza Wojdy

Sytuacja epidemiczna w naszym kraju wg organów państwowych poprawiła się na tyle, że możliwe stało się dalsze zmniejszenie obostrzeń i ograniczeń, nałożonych na społeczeństwo w trosce o nasze zdrowie. W efekcie, zostały zniesione w dużej mierze dotychczasowe restrykcje, dając nam tym samym możliwość powrotu do normalnego życia i funkcjonowania - mówi Arcybiskup Tadeusz Wojda

Dyspensa od udziału w niedzielnej mszy św. zniesiona. Możliwe bierzmowanie

Zgodnie z zarządzeniem arcybiskupa:

  • zgromadzenia religijne w kościołach dają możliwość udziału w liturgii wiernym z zachowaniem jednak dystansu dwóch metrów i obowiązku zakrywania ust i nosa. Zachęcam gorąco wszystkich wiernych do ponownego podjęcia regularnego uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i unikania grzechu ciężkiego związanego z jej opuszczaniem.
  • Dyspensę od niedzielnego obowiązku uczestnictwa we Mszy św. na okres do końca czerwca br. przedłużam tylko dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), bądź przebywających w kwarantannie.
  • Ponawiam zachętę do podjęcia wysiłku przywracania rzeczywistego życia sakramentalnego. Należy więc uczynić wszystko, co możliwe, aby wierni korzystali z Mszy św. i innych sakramentów, również w dni powszednie. Przypominam raz jeszcze, że przestrzeń wirtualna nie może zastąpić rzeczywistego uczestnictwa we Mszy św., a jest sposobem przetrwania w postawie pragnienia większego dobra, jakie daje realne bycie we wzajemnej wspólnocie miłości i sakramentów. Stąd, należy ograniczyć transmisje Mszy św. przez media.
  • W parafiach można organizować regularne spotkania formacyjne, katechetyczne i inne, z zachowaniem wspomnianych środków bezpieczeństwa. Ewentualne wyjazdy formacyjne grupowe muszą spełniać obowiązujące wymogi sanitarne.
  • Mając na uwadze nowe decyzje służb medycznych w zgromadzeniach poza budynkami może uczestniczyć do 150 osób. Uwzględniając powyższe zasady wszystkie procesje Bożego Ciała należy zorganizować tylko na terenie przykościelnym, a nie na ulicach miast i miejscowości.
  • Organizowanie Sakramentu Bierzmowania będzie możliwe od 1 lipca 2020 r.

Od 20.04.2020 w cerkwiach i kościołach na nabożeństwach może być jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Wierni nadal muszą się dystansować

Arcybiskup Tadeusz Wojda wyraził wdzięczność za wspólny wysiłek w niesieniu wszelkiej pomocy duchowej i pasterskiej wiernym w trudnym okresie epidemii koronawirusa.

W naszym regionie mnóstwo jest katolickich kościołów i sanktuariów. Cześć z nich ma bogatą historię i status zabytków. My postanowiliśmy Wam pokazać te, które prezentują się też dobrze pod względem estetycznym. Do zestawienia będzie dodawać cyklicznie kolejne świątynie.

Najpiękniejsze kościoły w regionie! Subiektywny przegląd kat...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna