Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyżur radcy prawnego. O prawach uczennicy w ciąży i zasiedzeniu lasu

d
W przypadku wystąpienia powikłań grożących poronieniem, lekarz specjalista może wydać zaświadczenie o potrzebie indywidualnego nauczania.
W przypadku wystąpienia powikłań grożących poronieniem, lekarz specjalista może wydać zaświadczenie o potrzebie indywidualnego nauczania. 123RF
Czasy, kiedy ciąża oznaczała koniec edukacji i powodowała usunięcie ze szkoły (nie tylko dziewczyny, ale i chłopaka) z uwagi na tzw. demoralizację, odeszły do lamusa - mówi Alicja Surel, radca prawny.

Martwię się o moją siostrę, która ma 16 lat i jest uczennicą pierwszej klasy szkoły średniej. Właśnie dowiedziała się, że jest w ciąży. Czy będzie mogła kontynuować naukę? Czy prawo zezwala na wyrzucenie jej ze szkoły? Czy przysługują jej jakieś uprawnienia?

Alicja Surel, radca prawny: - Czasy, kiedy ciąża oznaczała koniec edukacji i powodowała usunięcie ze szkoły (nie tylko dziewczyny, ale i chłopaka) z uwagi na tzw. demoralizację, odeszły do lamusa. Obecnie, zgodnie z ustawą o systemie oświaty, obowiązek szkolny istnieje do ukończenia 18. roku życia, a co za tym idzie, szkoła nie tylko nie może skreślić z powodu ciąży uczennicy ze szkoły, ale wręcz ma obowiązek udzielić jej niezbędnej pomocy w ukończeniu nauki. Zgodnie z ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz.U. Nr 17 z 7.I.1993 r.) szkoła ma obowiązek udzielić uczennicy w ciąży urlopu oraz innej pomocy niezbędnej do ukończenia przez nią edukacji. Jeśli ciąża, poród lub połóg powoduje, że uczennica nie może zdawać w terminie egzaminów, szkoła jest zobowiązana wyznaczyć dodatkowe terminy egzaminów w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy.

W przypadku wystąpienia powikłań grożących poronieniem, lekarz specjalista może wydać zaświadczenie o potrzebie indywidualnego nauczania. Wówczas na wniosek rodziców lub pełnoletniej uczennicy poradnia psychologiczno-pedagogiczna wydaje orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego na odpowiedni okres nauki.

Czy można zasiedzieć grunt leśny? Jeśli tak, to w jaki sposób można wykazać przed sądem fakt posiadania działki leśnej i okres jej użytkowania?

W świetle prawa nie ma przeszkód, aby zasiedzieć nieruchomość leśną. Odbywa się to na takich samych zasadach jak zasiedzenie każdej innej nieruchomości, oczywiście z uwzględnieniem specyfiki gruntu leśnego i zasad korzystania z niego. Za przejaw posiadania gruntu leśnego można uznać jakiekolwiek korzystanie z drzewostanu, wyrąb drewna budowlanego lub chociażby na opał, wszelkie zabiegi pielęgnacyjne (usuwanie wiatro- i śniegołomów), nasadzenia, zbieranie runa leśnego.

Najważniejsi świadkowie to właściciele (posiadacze) sąsiednich działek. Warto przeanalizować ewidencję gruntów, historię wpisów (kto, kiedy i dlaczego został wpisany) - może to wskazywać na samoistność posiadania. W rozumieniu ustawy o lasach, przejawem gospodarowania jest m.in. wnoszenie uwag do uproszczonych planów urządzania lasów albo informowanie o wzroście liczby szkodników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna