Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyżur rzecznika ZUS woj. podlaskiego. Emerytura częściowa oraz powszechna

(EW)
Mężczyzna, który ukończył wiek 65 lat przed wejściem w życie ustawy zmieniającej (tj. 1 października 2017 r.), zachowuje prawo do emerytury częściowej.
Mężczyzna, który ukończył wiek 65 lat przed wejściem w życie ustawy zmieniającej (tj. 1 października 2017 r.), zachowuje prawo do emerytury częściowej. Archiwum
Podczas czwartkowego dyżuru gościliśmy Katarzynę Krupicką, rzecznika ZUS województwa podlaskiego. Odpowiadała na pytania naszych Czytelników.

Urodziłem się w styczniu 1957 roku. Od 1973 r. pracowałem na kolei. Czy będę miał prawo do wcześniejszej emerytury?

- To zależy od spełnienia kilku warunków. Pierwszym z nich jest udowodnienie przez pana 25-letniego stażu pracy na dzień 1 stycznia 1999 r. Do tej samej daty musi pan wykazać 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Praca na kolei jest zaliczana do tego rodzaju prac.

Drugim warunkiem jest osiągnięcie wieku emerytalnego, który w przypadku mężczyzny wynosi 60 lat.

Spełnienie ostatniego warunku zależy od tego, czy jest pan członkiem otwartego funduszu emerytalnego. Jeżeli tak, to musi pan złożyć wniosek o przekazanie pieniędzy zgromadzonych na rachunku w OFE za pośrednictwem ZUS na dochody budżetu państwa. Jeżeli nadal jest pan zatrudniony, to w celu wyliczenia wysokości świadczenia nie będzie potrzebne rozwiązanie umowy o pracę, ale emerytura zostanie zawieszona. Aby uruchomić jej wypłatę, będzie pan musiał rozwiązać umowę o pracę, która jest kontynuowana bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.

30 września 2017 r. kończę 65 lat, a w październiku chciałbym złożyć wniosek o emeryturę częściową. Czy w związku ze zmianą ustawy będę miał prawo do tej emerytury?

Mężczyzna, który ukończył wiek 65 lat przed wejściem w życie ustawy zmieniającej (tj. 1 października 2017 r.), zachowuje prawo do emerytury częściowej. Jest to jedno z nielicznych świadczeń obok renty rodzinnej, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty socjalnej, gdzie nie wymaga się rozwiązania umowy o pracę. Jego wysokość wynosi co prawda 50 proc. pełnej emerytury, ale można ją pobierać i nadal pracować, zarabiając przy tym bez ograniczeń. Emerytura ta nie jest przyznawana do żadnego określonego terminu. Przejście na emeryturę w wieku powszechnym następuje na wniosek ubezpieczonego i to on decyduje, od kiedy chce pobierać pełną emeryturę i rozwiązać stosunek pracy. Pomimo tego, że wniosek zostanie złożony po 1 października 2017 roku, zachowuje pan prawo do emerytury częściowej i może ubiegać się o nią w dowolnym czasie.

Które z nich znasz? O których nie wiesz, że pochodzą z naszego regionu? Te Podlasianki robią karierę w całej Polsce.Zobacz też: Pani z reklamy Credit Agricole to Podlasianka. Zobacz, kim jest naprawdę>> Zawsze aktualne i ciekawe informacje z woj. podlaskiego i części warmińsko-mazurskiego, zdjęcia, wideo tylko na www.wspolczesna.pl

Znane i piękne Podlasianki. Prywatne zdjęcia celebrytek, mod...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna