Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyżur specjalisty: Spadek z długami

Alicja Surel, radca prawny
Archiwum / Wojciech Oksztol
Podczas wtorkowego dyżuru gościliśmy Alicję Surel, radcę prawnego. Odpowiadała na wiele pytań naszych Czytelników.

Kilka dni temu dowiedziałam się, że odziedziczyłam spadek po ciotecznym bracie, który nie miał wartościowego majątku, a jedynie same długi. Od jego śmierci minęło ponad pół roku. Najbliżsi z jego rodziny odrzucili spadek w terminie. Czy mimo upływu sześciu miesięcy od śmierci brata mogę jeszcze spadek odrzucić, i jeśli tak, to w jaki sposób?

Z opisanej przez Panią sytuacji wynika, że nie upłynął jeszcze termin na odrzucenie spadku.

Zasady liczenia terminu na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku określił Sąd Najwyższy w postanowieniu z 13 grudnia 2012 r., sygn. akt: VCSK 18/12. I tak, w postanowieniu tym orzekł, że początek terminu na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku liczony jest w odniesieniu do każdego spadkobiercy od dnia, w którym dowiedział się on z właściwego, pewnego źródła o tytule powołania. Oznacza to, że bieg terminu na złożenie oświadczenia liczony jest oddzielnie zarówno co do każdego spadkobiercy, jak i co do każdego z tytułów powołania. Przy dziedziczeniu ustawowym, w razie dojścia do spadku spadkobiercy powołanego w dalszej kolejności, z uwagi na odrzucenie spadku przez wyprzedzającego go spadkobiercę, termin do złożenia oświadczenia przez spadkobiercę dochodzącego w dalszej kolejności, rozpoczyna się od dnia, w którym dowiedział się on o odrzuceniu spadku przez wyprzedzającego go spadkobiercę. Jeżeli spadkobierca nie ma zdolności do czynności prawnych, początkiem terminu w stosunku do niego jest dzień, w którym o tytule jego powołania dowiedział się jego przedstawiciel ustawowy.

Podkreślić należy, że upływ terminu uwzględniany jest z urzędu i nie ma żadnych możliwości jego przedłużenia. Konsekwencje biernego zachowania się spadkobiercy zostały przewidziane w art. 1015 § 2 k.c. Zgodnie z tym, brak oświadczenia spadkobiercy w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swego powołania jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że odpowiedzialność spadkobiercy za długi jest ograniczona do wysokości przyjętego majątku (spadku).

Należy jednak pamiętać, że przepis w takim brzmieniu obowiązuje dopiero od 18 października 2015 roku. Wcześniej, brak oświadczenia o odrzuceniu spadku w wyżej wskazanym terminie 6 miesięcy skutkował tzw. prostym przyjęciem spadku, co było równoznaczne z tym, że spadkobierca odpowiadał za długi spadkowe w pełnej wysokości - i to całym swoim majątkiem (art. 1031 § 1 k.c.).

Co istotne, nowe przepisy nie mają zastosowania do spadków otwartych przed dniem wejścia w życie znowelizowanej ustawy. Oznacza to, że jeśli nie zdąży Pani złożyć oświadczenia o sposobie przyjęcia spadku w ciągu pół roku od dnia, w którym dowiedziała się Pani o tytule powołania, odziedziczy Pani spadek na zasadach obowiązujących do 18 października 2015 roku, czyli z pełną odpowiedzialnością za długi spadkowe całym swoim majątkiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna