Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działania Łukaszenki potępione na forum ONZ. Jednym głosem przemówiło 45 krajów świata

Agnieszka Siewiereniuk
Agnieszka Siewiereniuk
Pixabay.com
Polska nie jest osamotniona w stawianiu oporu propagandzie reżimu Aleksandra Łukaszenki. Jednym głosem o wykorzystywaniu nielegalnych migrantów z Polską od miesięcy mówi Litwa i Łotwa, a od minionego poniedziałku także ponad 40 krajów świata, w tym USA, Japonia czy Australia.

Praktycznie od początku kryzysu migracyjnego działania polskich służb granicznych wobec Białorusi i decyzje w tej sprawie podejmowane przez polski rząd, są chwalone przez Unię Europejską, Komisję Europejską, a także Kwaterę Główną NATO. Ochronę wschodniej granicy Polski i UE chwalił szef Frontexu, który osobiście pojawił się w pasie granicznym z Białorusią na początku października tego roku. Politycy partii rządzącej zapewniali, że podejmują działania właściwe, a Agencja Frontex jest o wszystkim informowana. Co zresztą Agencja potwierdziła w oficjalnym komunikacie już po wizytacji na granicy polsko – białoruskiej.

Mimo takich zapewnień, oświadczeń i komunikatów, opozycja w Polsce wciąż powtarzała i robi to częściowo do chwili obecnej, że do zapewnienia ochrony granic trzeba wezwać Agencję Frontex, z ramienia której polscy strażnicy graniczni pomagają ochraniać granicę litewsko – białoruską. Padały także ze strony polskiej opozycji żądania o natychmiastowe i skuteczne podjęcie działań dyplomatycznych w związku z kryzysem migracyjnym. Choć one też już przecież trwały od kilku miesięcy i w dalszym ciągu są kontynuowane.

Być może sytuację polityczną uspokoi to co wydarzyło się w miniony poniedziałek, 25 października, podczas spotkania tak zwanego Trzeciego Komitetu Zgromadzenia Ogólnego ONZ, do spraw Społecznych, Humanitarnych i Praw Człowieka. Tam bowiem wspólne stanowisko wydali przedstawiciele 45 krajów, w tym Polski, USA, Unii Europejskiej, Australii i Japonii. Białoruś została mocno skrytykowana za łamanie praw człowieka i wykorzystywanie migrantów do celów politycznych.

„Wspierane przez państwo białoruskie nielegalne przekroczenia granicy zewnętrznej UE celowo narażają na ryzyko i zagrażają życiu obywateli państw trzecich. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni brakiem współpracy ze strony reżimu z międzynarodowymi mechanizmami praw człowieka i totalną bezkarnością osób łamiących prawa człowieka” – napisano we wspólnym oświadczeniu, które podpisały – poza wyżej wymienionymi państwami – także Wielka Brytania, Kanada i Korea Południowa.

Oprócz kwestii związanej z kryzysem migracyjnym Białoruś została potępiona za łamanie praw kobiet, tłumienie wolności mediów, represje przeciwko obywatelom i mniejszościom narodowym. Z kolei ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski określił wręcz działania reżimu Łukaszenki jako typowe dla organizacji przestępczej oraz wskazał na używanie migrantów jako „broni w walce przeciwko Zachodowi”.

- Białoruska operacja hybrydowa jest przykładem pierwszego kryzysu migracyjnego w nowoczesnej Europie, który został celowo zaplanowany, stymulowany i zorganizowany przez państwo trzecie, z użyciem metod i środków dotychczas typowych jedynie dla organizacji przestępczych – powiedział podczas zgromadzenia w Nowym Jorku Krzysztof Szczerski

Tak mocne stanowisko, pod którym podpisało się łącznie 45 przedstawicieli państw, było wynikiem działania polskiej dyplomacji. Informujemy również, że odrębne stanowiska potępiające władze w Mińsku, wydały ponadto państwa basenu Morza Bałtyckiego oraz Unia Europejska.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Działania Łukaszenki potępione na forum ONZ. Jednym głosem przemówiło 45 krajów świata - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna