Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzielni wojowie, walki w kręgu i bogactwo kulturowe

Krystyna Kościewicz
Dzielni wojowie w wyczerpujących starciach prezentowali techniki walk wręcz
Dzielni wojowie w wyczerpujących starciach prezentowali techniki walk wręcz
Tysiące ludzi bawiły się w Grodzisku koło Zbucza.

Tegoroczny Festyn Archeologiczny odbył się w 18 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego.

Na ubitym polu pod sceną wojownicy pokazywali techniki walki wręcz. - Jedna z przysiąg słowiańskich mówiła "jeśli złamię dane słowo, niechaj zginę posieczon własnym mieczem, niech własna tarcza mnie nie chroni i własne strzały niech mnie zabiją" - tłumaczył tysiącom zebranych Igor Górecki, wojewoda
"Drużyny Grodu Trzygłowa".

Wszyscy wojowie stanęli w kręgu honoru i rozpoczęli bitwę.

- Krąg honoru jest ogłaszany wtedy, gdy chcemy wyłonić najlepszego - wyjaśnia Górecki. - Nie ma przyjaciół, nie ma też wrogów. Są tylko przeciwnicy. Walczymy jeden na jednego. Dwóch walczy, trzeci nie może korzystać, a czeka na swoją kolej. Od tyłu nie zabijasz, a od przodu każdego, aż zostanie tylko jeden.

Zmierzyły się drużyny "Winland", "Uluvborg Hird", "Nawia", "Wataha", "Grodu Trzygłowa", "Walhalla".

Podczas tegorocznego festynu zaprezentowano również Podlaski Szlak Kulturowy "Drzewo i Sakrum".
- Szlak przechodzi przez 7 gmin, które także nam pomagały w pracach związanych z tym szlakiem: Orla, Czyże, Narew, Dubicze Cerkiewne, Zabłudów, Bielsk Podlaski, Juchnowiec Kościelny - wymieniają Michał Troc i Piotr Stelmaszuk ze Związku Młodzieży Białoruskiej. - Projekt realizujemy czwarty rok.

W gminie Czyże do szlaku ujęliśmy Zbucz, Leniewo i cmentarz pomiędzy Czyżami a Leniewem, Rakowicze. Mamy piękną architekturę drewnianą, ale chcieliśmy przede wszystkim pokazać bogactwo kulturowe, czyli artystów ludowych. Wszystko obfotografowaliśmy, nagraliśmy pieśni, zrobiliśmy wywiady. Chcieliśmy pokazać styk kultur na tych terenach, świata prawosławnego ze światem katolickim.

Kiedy rekonstrukcja grodziska? - Nie przestaje to być moim marzeniem, ale na to potrzeba dużo pieniędzy - mówi Jerzy Wasiluk, wójt gminy Czyże. - Poza tym wciąż pozostaje niespełniony jeden warunek - nie przebadaliśmy grodziska. To warunek wojewódzkiego konserwatora zabytków, który jest jednoznaczny: grodzisko musi być w całości lub większej części przebadane, abyśmy mogli poważnie rozmawiać o rekonstrukcji. Niestety, to też dużo kosztuje. Impreza się rozwija, aczkolwiek ja marzeń o rekonstrukcji grodu nie odrzuciłem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna