Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzielnicowy Podlasia 2016. Doceń swego dzielnicowego za dobrą służbę

(ika)
Od góry od lewej: Joanna Pietras-Mięsak, Norbert Sieradzki, Janusz Babynko, Aneta Bałdowska, Kamil Ksepka, Ewelina Smarkusz.
Od góry od lewej: Joanna Pietras-Mięsak, Norbert Sieradzki, Janusz Babynko, Aneta Bałdowska, Kamil Ksepka, Ewelina Smarkusz. Archiwum
„Dzielnicowy Podlasia 2016” to konkurs, którego celem jest wyłonienie policjanta najbardziej zasłużonego dla lokalnej społeczności. Dobrego dzielnicowego powinna wyróżniać nie tylko gotowość niesienia pomocy mieszkańcom, ale i doskonała znajomość rewiru.

Do udziału w naszym plebiscycie zgłoszono 50 dzielnicowych z całego woj. podlaskiego. W głosowaniu prowadzi w tej chwili (12 listopada, godz. 7:30) Joanna Pietras-Mięsak z Posterunku Policji w Drohiczynie. Na drugim miejscu jest Norbert Sieradzki z II Komisariatu Policji w Białymstoku, który w ostatnim czasie wyprzedził dzielnicowego z Komisariatu Policji w Łapach - Janusza Babynko.

Dzielnicowy Podlasia 2016 - GŁOSOWANIE

Niech dowodem będzie przykład z os. Młodych w Białymstoku. Do dzielnicowego zgłosił się niedawno właściciel okradzionej apteki. Monitoring zarejestrował wizerunek mężczyzny, który chowa do torby leki i wychodzi bez płacenia. Mł. asp. Tomasz Mularczyk z III Komisariatu Policji rozpoznał złodzieja.

- Był nim bezdomny, który nie miał stałego adresu. Trudno go było więc od razu namierzyć - opowiada dzielnicowy.

Mniej więcej tydzień później, podczas akcji „Błysk” (policjanci monitorują ruch pieszych i pojazdów) mł. asp. Mularczyk zauważył podejrzewanego przy dworcu PKP. Pod pozorem wylegitymowania zaczepił mężczyznę, który został zatrzymany pod zarzutem kradzieży. Był tak zaskoczony, że nie stawiał oporu.

Przykłady można mnożyć. Przy każdym zdarzeniu kryminalnym to właśnie dzielnicowy robi rozpoznanie w swoim rejonie, rozpytuje ludzi, typuje osoby, które mogły uczestniczyć w zdarzeniu.

- Znajomość swoich podopiecznych bardzo pomaga, skraca proces wykrywczy - podkreśla dzielnicowy.

Dzielnicowy Podlasia 2016 - GŁOSOWANIE

Potwierdza to mł. asp. Aniela Kurzyna, dzielnicowa z KP III, osiedle Słoneczny Stok.

- Zdarzało się, że sklepikarz podawał mi rysopis sprawcy kradzieży, wzrost, ubiór, a po 10 minutach był on już ustalony - mówi policjantka.

Lista zadań dzielnicowych jest długa. Informują mieszkańców o różnych zagrożeniach (np. seniorów o metodach działania oszustów), edukują działkowców, jak zabezpieczyć mienie przed kra- dzieżą, spotykają się z młodzieżą i rozmawiają z nią na temat odpowiedzialności karnej nieletnich oraz skutkach zażywania narkotyków i dopalaczy. Penetrują teren, gdzie gromadzą się osoby spożywające alkohol, pustostany - w poszukiwaniu bezdomnych, których zimą można uratować przed zamarźnięciem. Zapobiegają zagrożeniom.

W codziennej służbie dzielnicowy poznaje oczekiwania i problemy mieszkańców. Aby ułatwić obywatelom kontakt, od niedawna każdy rejon ma swoją skrzynkę mailową, a dzielnicowi zostali wyposażeni w telefony komórkowe.

- Dzięki temu nasi podopieczni mogą bezpośrednio skontaktować się z dzielnicowym, nawet jeśli był w obchodzie - podkreśla mł. asp. Kurzyna. - Jeśli policjant jest po służbie, można zostawić nagranie. Po odsłuchaniu komunikatu, dzielnicowy oddzwania lub odwiedza od razu taką osobę.

- Miernikiem pracy dzielnicowego jest wdzięczność ludzi po interwencji, po załatwieniu dla nich jakiejś sprawy - podkreśla Tomasz Mularczyk.

Dzielnicowy Podlasia 2016 - GŁOSOWANIE

Ta kolejność oczywiście może zmienić się, bo głosowanie SMS-owe trwa do 30 listopada. W treści wiadomości należy wpisać „policjantgw.” i numer przypisany danemu dzielnicowemu. Numery i regulamin plebiscytu można znaleźć na www.wspolczesna.pl/dzielnicowy. Na zwycięzców czekają m.in. vouchery na pobyt w hotelu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna