Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Chorych na Twardzinę Układową w Białymstoku. Będzie konferencja poświęcona rzadkiej chorobie (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Już w poniedziałek o rzakiej chorobie - twardzinie układowej - na stronie Medyka Białostockiego opowie prof. Otylia Bielecka
Już w poniedziałek o rzakiej chorobie - twardzinie układowej - na stronie Medyka Białostockiego opowie prof. Otylia Bielecka pixabay.pl
Twardzina układowa jest chorobą rzadką, mało znaną i niezbyt dobrze zbadaną. O przypadłości opowie podczas poniedziałkowej (29 czerwca) konferencji prof. Otylia Kowal- Bielecka, kierownik Kliniki Reumatologii USK w Białymstoku. Data nie jest przypadkowa. Ten dzień w całej Europie poświęcony jest osobom cierpiącym na twardzinę.

Z okazji dnia chorych na twardzinę w Białymstoku odbędzie się specjalna konferencja, której celem jest działanie zmierzające do podnoszenia świadomości o tej rzadkiej chorobie. Twardzina dotyka setek tysięcy osób na całym świecie, które każdego dnia zmagają się z chorobą.

Prof. Otylia Kowal - Bielecka, kierownik Kliniki Reumatologii USK w Białymstoku, specjalizuje się w leczeniu tej przypadłości. Podczas poniedziałkowego spotkania odpowie na najważniejsze pytania. Zwróci również uwagę na objawy choroby i odczucia osób cierpiących na tę upośledzającą i potencjalnie śmiertelną chorobę.

Zobacz też:Koronawirus w noclegowni Ku Dobrej Nadziei. Bezdomni potrzebują żywności i wody (ZDJĘCIA)

Twardzina układowa jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym - układ odpornościowy niszczy własne komórki i tkanki organizmu, zamiast atakować ciała obce np. bakterie. Choroba rozwija się w różnym tempie i prowadzi do zróżnicowanych powikłań. Twardzina układowa może zaatakować większość narządów, szczególnie tych ważnych dla życia, jak płuca, serce, nerki czy przewód pokarmowy.

Śródmiąższowa choroba płuc jest główną przyczyną śmiertelności chorych na twardzinę układową, odpowiadającą za prawie 35% zgonów związanych z tą chorobą, przy czym jedna na cztery osoby rozwija zauważalną chorobę płuc w ciągu trzech lat od rozpoznania. Ważne jest, aby pacjenci i ich bliscy byli świadomi, że nawet niewielkie zmiany mogą sugerować chorobę płuc, ponieważ im wcześniej takie objawy zostaną zgłoszone, tym szybciej pacjent może zostać zdiagnozowany i otrzymać odpowiednie wsparcie.9 Symptomy włóknienia płuc obejmują brak tchu, zadyszkę podczas ćwiczeń, wchodzenia pod górę lub po schodach, jak również suchy, drażniący kaszel, który nie ustępuje.

Obecnie nie znamy leku, który mógłby wyleczyć twardzinę, ale w ciągu ostatnich dziesięcioleci nastąpił postęp w leczeniu tej rzadkiej choroby. Ważne jest, aby chorzy pozostawali pod opieką lekarzy posiadających specjalistyczną wiedzę o tej złożonej chorobie i nie krępowali się pytać o dostępność odpowiednich terapii.

Osoby zainteresowane tematem zapraszamy na konferencję online na profilu facebookowym "Medyk Białostocki", 29 czerwca o godz. 11.

Link do strony: https://www.facebook.com/MedykBialostocki/

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna