Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień dawcy szpiku w Venedzie

Paweł Chojnowski [email protected]
Radkowi Szulcowi (36 l.) brakuje obecnie kontaktu z dziećmi. Ze względu na ostrą białaczkę szpikową, musi przebywać w szpitalu.
Radkowi Szulcowi (36 l.) brakuje obecnie kontaktu z dziećmi. Ze względu na ostrą białaczkę szpikową, musi przebywać w szpitalu. arch. rodzinne
Co godzinę ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi.

Obecnie dotkniętych tą chorobą jest ok. 10 tys. osób. Takie przerażające dane statystyczne przytacza Rafał Młodzikowski, koordynator ds. rekrutacji dawców Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska.

Często dla chorych jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku. Tak jak w przypadku Radka Szulca z Łomży, ojca dwójki dzieci, który zachorował na ostrą białaczkę szpikową.

Pomóż jemu i innym

- Dotknęło to nas pół roku temu - mówi Magdalena Szulc, żona pana Radka. - Nie zostaliśmy jednak sami z tym problemem. Dziękuję za to i proszę o pomoc. Zachęcam do udziału w akcji.

Mowa o "Dniu Dawcy Szpiku dla Radka i Innych", podczas którego będzie poszukiwany tzw. genetyczny bliźniak dla łomżyniaka, a także wielu innych chorych na nowotwory krwi na całym świecie. Akcja odbędzie się za tydzień, w sobotę, 25 stycznia, w godz. 12 - 18 w Galerii Veneda w Łomży.
Każdy uczestnik w wieku od 18 do 55 lat (ważący minimum 50 kg) będzie mógł dołączyć do grona potencjalnych dawców szpiku. W tym celu trzeba przynieść ze sobą dokument z numerem PESEL, wypełnić formularz i oddać odrobinę krwi.

- Pielęgniarka pobierze 4 ml krwi, która zostanie wysłana do badań. Każda osoba zostawi swój genetyczny odcisk palca w bazie i pozostanie w niej do 60 roku życia - wyjaśnia Rafał Młodzikowski. - Jeśli okaże się, że jest jakaś osoba na świecie z nowotworem krwi i jest zgodność, dochodzi do przeszczepienia.
Są dwie metody takiego zabiegu. Pierwsza (ok. 80 proc. przypadków) to wyseparowanie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Druga, bardziej inwazyjna, to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej.

Fundacja DKMS ma w swej bazie już 430 tysięcy zarejestrowanych potencjalnych dawców. W większości to ludzie młodzi. Ponad 900 osób już oddało komórki macierzyste lub szpik.

Nowotwory krwi w większości przypadków są leczone przeszczepami od dawcy niespokrewnionego. Dla Radka Szulca to jedyna możliwość wyleczenia.
- Liczymy, że dzięki akcji uda się uratować inne osoby - dodaje Magdalena Szulc. - W szpitalu widzę, jak ogromny jest to problem.
Miesięcznie do łomżyńskiego punktu krwiodawstwa zgłasza się od pięciu do dziesięciu osób, które chcą oddać szpik kostny. To stanowczo za mało, zapotrzebowanie na ten cenny lek jest olbrzymie, a znalezienie "genetycznego bliźniaka" trudne. Oczywiście zarejestrowanie w bazie dawców nie oznacza, że na pewno nim zostaniemy (zostaje nim pięć osób na sto).

Zachęcają, jak mogą

Aby w szlachetnym celu przyciągnąć jak najwięcej osób, szczególnie młodych, Galeria Veneda szykuje szereg atrakcji. Będą występy mażoretek, grup tanecznych i wokalnych działających w Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych, grupy z I LO, pokazy ratownictwa medycznego. Dla dzieci przewidziano kącik plastyczny, by w czasie kiedy one zajmą się tworzeniem, rodzice mogli spokojnie oddać krew do badań.
Gwiazdą imprezy będzie popularny wokalista Iwan Komarenko , który zapewni muzyczną oprawę wydarzenia.
Zapraszamy w imieniu organizatorów. Warto działać "Wspólnie przeciw białaczce".

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna