MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Strażaka 2019. Strażak Roku i Jednostka OSP Roku. Strażacy mieli swoje święto. Nagrodziliśmy najlepszych (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Strażacy mieli swoje święto. Nagrodziliśmy najlepszych
Strażacy mieli swoje święto. Nagrodziliśmy najlepszych Wojciech Wojtkielewicz
Codziennie czuwają nad naszym bezpieczeństwem, w dzień i w nocy są gotowi do akcji. Strażacy ochotnicy – nasi lokalni bohaterowie. Każdego dnia dzielnie niosą pomoc. W sobotę nagrodziliśmy laureatów plebiscytu „Strażak Województwa Podlaskiego 2019” .

Celem naszego plebiscytu było pokazanie pełnej wyrzeczeń pracy strażaków. Chcieliśmy ich nagrodzić i przyczynić się do budowania zaufania społecznego wśród lokalnych społeczności - mówi Jarosław Jabłoński, redaktor naczelny "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej".

W sobotę podczas uroczystości Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka, które odbyły się na dziedzińcu Pałacu Branickich, wręczył wyróżnienia i nagrody w plebiscycie „Strażak Województwa Podlaskiego 2019” zorganizowanym przez Gazetę Współczesną i Kurier Poranny. Czytelnicy i internauci wybrali laureatów w trzech kategoriach: Strażak Roku, Jednostka OSP Roku oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Roku.

Pierwsze miejsce w województwie podlaskim zajął strażak ochotnik Daniel Koszczuk z OSP w Uhowie (gmina Łapy).

- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy na mnie głosowali. To jest dla mnie bardzo duże wyróżnienie - mówił nam Daniel Koszczuk.

Strażakiem ochotnikiem jest od 25 lat. Zaczęło się gdy miał 15 lat. Strażak- ochotnik cieszy się, że może pomóc innym. Ale podkreśla, że to nie jest łatwa służba. Wymaga pełnej gotowości i dyspozycyjności. Praca strażaka jest też niebezpieczna.

- Wiem, że gdy wyje syrena to dzieje się komuś bieda. Muszę wstać, jechać, bo jestem potrzebny. Nigdy nie wiemy co się może wydarzyć - opowiadał strażak - ochotnik Daniel Koszczuk. - Jak się pali trawa to jest spokojnie, ale gdy jest wypadek samochodowy, pali się dom, mieszkanie to jest źle.

Na nasze pytanie czego można mu życzyć z okazji Dnia Strażaka, odpowiada "ilu wyjazdów, tylu powrotów".

- Dziękuje właścicielom firm, którzy nie robią problemów strażakom ochotnikom w pełnieniu ich służby. Zwalniają ich z pracy
A żonie dziękuję za cierpliwość. Bo czasami nie ma mnie w domu 12 godzin. A sobie i druhom zdrowia życzę - uśmiecha się Daniel Koszczuk.

W kategorii jednostka OSP Roku nasi pierwsze miejsce w województwie podlaskim zajęła OSP Bargłów Kościelny (pow. augustowski).

- Jesteśmy bardzo dumni z tego wyróżnienia - cieszył się Andrzej Karpio, prezes OSP Bargłów Kościelny. I zapowiada, że drużyna będziemy próbowała swoich sił w ogólnopolskim finale plebiscytu Strażak Roku 2019.

Jednostka OSP Bargłów Kościelny liczy 60 ochotników. W 2018 roku wyjeżdżali 60 razy do różnych zdarzeń.

W kategorii Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Rok nasi Czytelnicy i internauci nagrodzili Młodzieżową Drużyną Pożarniczą OSP Milejczyce, która zajęła pierwsze miejsce w województwie podlaskim. Należy do niej 16 dziewczyn w wieku od 10 do 16 lat.

Na pewno jest to dla nas duże wyróżnienie. Nie spodziewałyśmy się, że zdobędziemy tyle głosów - mówiła Aleksandra Oniśkiewicz, przedstawicielka drużyny, na co dzień uczennica klasy III gimnazjum.

Nagrodę dziewczyny przeznaczą na zakup niezbędnego sprzętu, jak np. koszulki. Bo biorą one udział w zawodach wojewódzkich i powiatowe. Reprezentujemy też Polskę poza jej granicami, np. na Białorusi.

- Kilkakrotnie wygrywaliśmy zawody pożarnicze - opowiada Aleksandra.

Te zawody to efekt systematycznych treningów. Dziewczyny wkładają mnóstwo pracy w przygotowania do zawodów.

- Mamy codziennie treningi, po parę godzin. Cały czas biegamy. Pożarów nie gasimy, ale pełnimy warty na cmentarzach podczas uroczystości - opowiada Aleksandra Oniśkiewicz.

Nagrody i wyróżnienia wręczyli też prezes Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Andrzej Koc, a także wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Jarosław Zieliński, który pogratulował naszej redakcji organizacji imprezy.

Podczas uroczystości w sobotę wręczono awanse, odznaczenia państwowe. Odbył się też piknik strażacki, a ulicami miasta przejechała defilada wozów strażackich.

Białystok. Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka 2018. Strażacy czekali na ministra na Rynku Kościuszki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna