MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej - 12 lipca. Co to za święto? Skąd się wzięło i jak je obchodzimy?

mac
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943 IPN
Święto polskiej wsi - wiesz, że takie istnieje? Ustanowiono je niedawno ku pamięci mieszkańców wsi, którzy wykazali się patriotyczną postawą w trakcie II wojny światowej. Jego pełna nazwa to Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Data obchodów przypada 12 lipca.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Co to za święto i kiedy je ustanowiono?

Święto, jakim jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, ustanowione zostało 29 września 2017 roku. Oficjalne, pierwsze obchody odbyły się 12 lipca w 2018 roku. Państwowe święto wsi polskiej przypada w rocznicę pacyfikacji Michniowa i poświęcone jest mieszkańcom polskich wsi, którz wykazali się patriotyczną postawą w czasie II wojny światowej. Składały się na niej takie działania jak:

  • pomoc udzielana uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym,
  • walka w oddziałach partyzanckich,
  • żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego

Romuald Rajs "Bury". Żołnierz wyklęty i morderca

Wieś polska mimo grożących represji i prześladowań wykazywała się patriotyczną postawą przez cały okres wojny. Jej mieszkańcy wchodzili w skład wielu ugrupowań konspiracyjnych. Wieś żywiła mieszkańców miast i oddziały partyzanckie, udzieliła schronienia Polakom wysiedlonym ze swoich siedzib przez okupanta, przechowywała ukrywających się Żydów. Za tą patriotyczną postawę zapłaciła ogromną cenę – podkreślono w uzasadnieniu projektu ustawy.

IV Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019 - 23 lutego

IV Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019 przeszed...

Ardanowski: Polskie rolnictwo jest konkurencyjne wobec rolnictwa na świecie

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej - pacyfikacja Michniowa

Tragiczne wydarzenia z Michniowa rozegrały się w dniach 12-13 lipca 1943. Wówczas w świętokrzyskiej wsi doszło do masowego mordu na ludności cywilnej oraz towarzyszących jemu grabieżom i podpaleniom. Dokonali ich okupanci niemieccy.

W okresie II wojny światowej mieszkańcy Michniowa aktywnie współpracowali z polskim ruchem oporu, w szczególności ze Świętokrzyskimi Zgrupowaniami AK dowodzonymi przez por. Jana Piwnika ps. „Ponury”. 12 lipca 1943 niemiecka ekspedycja karna częściowo spaliła wieś i zamordowała ponad 100 mieszkańców. W odwecie jeszcze tej samej nocy żołnierze „Ponurego” zaatakowali w rejonie Podłazia pociąg pośpieszny relacji Kraków–Warszawa, zabijając lub raniąc co najmniej kilkunastu Niemców. Następnego dnia niemieccy policjanci powrócili do Michniowa, doszczętnie paląc wieś i mordując niemal wszystkich przebywających tam Polaków. Łącznie ofiarą dokonanej w Michniowie masakry padły co najmniej 204 osoby, w tym 54 kobiety i 48 dzieci. Okupacyjne władze zakazały odbudowy wsi i uprawy okolicznych pól. Po wojnie pacyfikacja Michniowa stała się symbolem niemieckich zbrodni popełnionych na wsi polskiej. Obecnie w Michniowie znajduje się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

Źródło: Wikipedia

Jeżeli wieś, to tylko podlaska! Tym razem zgromadziliśmy najlepsze memy dotyczące tego obszaru. Jeżeli nie brakuje Wam dystansu do naszego regionu, możecie się nieźle pośmiać.

Podlaska wieś w krzywym zwierciadle. Najlepsze 50 memów o po...

Jak obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej?

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to hołd oddany wszystkim ofiarom poniesionym przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty.

Święto nie jest dniem wolnym od pracy.

Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej nie mają ściśle ustanowionego harmonogramu i w każdej wsi oraz mieście przebiegać mogą inaczej. W roku 2018 związane były z licznymi wystawami, koncertami czy składaniem kwiatów. Za pamięć ofiar mordu w Michniowie modlono się także podczas licznych Mszy Świętych w kościołach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna