Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej - 12 lipca. Co to za święto? Skąd się wzięło i jak je obchodzimy?

mac
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943 IPN
Święto polskiej wsi - wiesz, że takie istnieje? Ustanowiono je niedawno ku pamięci mieszkańców wsi, którzy wykazali się patriotyczną postawą w trakcie II wojny światowej. Jego pełna nazwa to Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Data obchodów przypada 12 lipca.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Co to za święto i kiedy je ustanowiono?

Święto, jakim jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, ustanowione zostało 29 września 2017 roku. Oficjalne, pierwsze obchody odbyły się 12 lipca w 2018 roku. Państwowe święto wsi polskiej przypada w rocznicę pacyfikacji Michniowa i poświęcone jest mieszkańcom polskich wsi, którz wykazali się patriotyczną postawą w czasie II wojny światowej. Składały się na niej takie działania jak:

  • pomoc udzielana uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym,
  • walka w oddziałach partyzanckich,
  • żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego

Romuald Rajs "Bury". Żołnierz wyklęty i morderca

Wieś polska mimo grożących represji i prześladowań wykazywała się patriotyczną postawą przez cały okres wojny. Jej mieszkańcy wchodzili w skład wielu ugrupowań konspiracyjnych. Wieś żywiła mieszkańców miast i oddziały partyzanckie, udzieliła schronienia Polakom wysiedlonym ze swoich siedzib przez okupanta, przechowywała ukrywających się Żydów. Za tą patriotyczną postawę zapłaciła ogromną cenę – podkreślono w uzasadnieniu projektu ustawy.

IV Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019 - 23 lutego

IV Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019 przeszed...

Ardanowski: Polskie rolnictwo jest konkurencyjne wobec rolnictwa na świecie

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej - pacyfikacja Michniowa

Tragiczne wydarzenia z Michniowa rozegrały się w dniach 12-13 lipca 1943. Wówczas w świętokrzyskiej wsi doszło do masowego mordu na ludności cywilnej oraz towarzyszących jemu grabieżom i podpaleniom. Dokonali ich okupanci niemieccy.

W okresie II wojny światowej mieszkańcy Michniowa aktywnie współpracowali z polskim ruchem oporu, w szczególności ze Świętokrzyskimi Zgrupowaniami AK dowodzonymi przez por. Jana Piwnika ps. „Ponury”. 12 lipca 1943 niemiecka ekspedycja karna częściowo spaliła wieś i zamordowała ponad 100 mieszkańców. W odwecie jeszcze tej samej nocy żołnierze „Ponurego” zaatakowali w rejonie Podłazia pociąg pośpieszny relacji Kraków–Warszawa, zabijając lub raniąc co najmniej kilkunastu Niemców. Następnego dnia niemieccy policjanci powrócili do Michniowa, doszczętnie paląc wieś i mordując niemal wszystkich przebywających tam Polaków. Łącznie ofiarą dokonanej w Michniowie masakry padły co najmniej 204 osoby, w tym 54 kobiety i 48 dzieci. Okupacyjne władze zakazały odbudowy wsi i uprawy okolicznych pól. Po wojnie pacyfikacja Michniowa stała się symbolem niemieckich zbrodni popełnionych na wsi polskiej. Obecnie w Michniowie znajduje się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

Źródło: Wikipedia

Jeżeli wieś, to tylko podlaska! Tym razem zgromadziliśmy najlepsze memy dotyczące tego obszaru. Jeżeli nie brakuje Wam dystansu do naszego regionu, możecie się nieźle pośmiać.

Podlaska wieś w krzywym zwierciadle. Najlepsze 50 memów o po...

Jak obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej?

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to hołd oddany wszystkim ofiarom poniesionym przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty.

Święto nie jest dniem wolnym od pracy.

Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej nie mają ściśle ustanowionego harmonogramu i w każdej wsi oraz mieście przebiegać mogą inaczej. W roku 2018 związane były z licznymi wystawami, koncertami czy składaniem kwiatów. Za pamięć ofiar mordu w Michniowie modlono się także podczas licznych Mszy Świętych w kościołach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie