Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Co to za święto i kiedy je ustanowiono?
Święto, jakim jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, ustanowione zostało 29 września 2017 roku. Oficjalne, pierwsze obchody odbyły się 12 lipca w 2018 roku. Państwowe święto wsi polskiej przypada w rocznicę pacyfikacji Michniowa i poświęcone jest mieszkańcom polskich wsi, którz wykazali się patriotyczną postawą w czasie II wojny światowej. Składały się na niej takie działania jak:
- pomoc udzielana uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym,
- walka w oddziałach partyzanckich,
- żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego
Romuald Rajs "Bury". Żołnierz wyklęty i morderca
Wieś polska mimo grożących represji i prześladowań wykazywała się patriotyczną postawą przez cały okres wojny. Jej mieszkańcy wchodzili w skład wielu ugrupowań konspiracyjnych. Wieś żywiła mieszkańców miast i oddziały partyzanckie, udzieliła schronienia Polakom wysiedlonym ze swoich siedzib przez okupanta, przechowywała ukrywających się Żydów. Za tą patriotyczną postawę zapłaciła ogromną cenę – podkreślono w uzasadnieniu projektu ustawy.
IV Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019 przeszed...
Ardanowski: Polskie rolnictwo jest konkurencyjne wobec rolnictwa na świecie
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej - pacyfikacja Michniowa
Tragiczne wydarzenia z Michniowa rozegrały się w dniach 12-13 lipca 1943. Wówczas w świętokrzyskiej wsi doszło do masowego mordu na ludności cywilnej oraz towarzyszących jemu grabieżom i podpaleniom. Dokonali ich okupanci niemieccy.
W okresie II wojny światowej mieszkańcy Michniowa aktywnie współpracowali z polskim ruchem oporu, w szczególności ze Świętokrzyskimi Zgrupowaniami AK dowodzonymi przez por. Jana Piwnika ps. „Ponury”. 12 lipca 1943 niemiecka ekspedycja karna częściowo spaliła wieś i zamordowała ponad 100 mieszkańców. W odwecie jeszcze tej samej nocy żołnierze „Ponurego” zaatakowali w rejonie Podłazia pociąg pośpieszny relacji Kraków–Warszawa, zabijając lub raniąc co najmniej kilkunastu Niemców. Następnego dnia niemieccy policjanci powrócili do Michniowa, doszczętnie paląc wieś i mordując niemal wszystkich przebywających tam Polaków. Łącznie ofiarą dokonanej w Michniowie masakry padły co najmniej 204 osoby, w tym 54 kobiety i 48 dzieci. Okupacyjne władze zakazały odbudowy wsi i uprawy okolicznych pól. Po wojnie pacyfikacja Michniowa stała się symbolem niemieckich zbrodni popełnionych na wsi polskiej. Obecnie w Michniowie znajduje się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.
Źródło: Wikipedia
Podlaska wieś w krzywym zwierciadle. Najlepsze 50 memów o po...
Jak obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej?
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to hołd oddany wszystkim ofiarom poniesionym przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty.
Święto nie jest dniem wolnym od pracy.
Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej nie mają ściśle ustanowionego harmonogramu i w każdej wsi oraz mieście przebiegać mogą inaczej. W roku 2018 związane były z licznymi wystawami, koncertami czy składaniem kwiatów. Za pamięć ofiar mordu w Michniowie modlono się także podczas licznych Mszy Świętych w kościołach.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?