Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Wszystkich Świętych, Zaduszki: Wspomnienie zasłużonych dla regionu

ika, kpb, wys, tom, stef
W dniu 1 i 2 listopada wspominamy m.in. zasłużonych dla regionu.
W dniu 1 i 2 listopada wspominamy m.in. zasłużonych dla regionu. Jerzy Doroszkiewicz
W Dniu Wszystkich Świętych, wspomnijmy zasłużonych dla regionu, którzy odeszli w minionych 12 miesiącach.

Działacze społeczni, artyści, dziennikarze, samorządowcy, lekarze i duchowni... Osoby znane i cenione za swój dorobek i charakter. To ich będziemy wspominać 1 listopada.

Białostocczyzna

Wkrótce będziemy obchodzić pierwszą rocznicę śmierci Marianny Popiełuszki. Matka bł. księdza Jerzego Popiełuszki, zmarła 19 listopada 2013 r. Po zabójstwie kapelana Solidarności była główną strażniczką pamięci o nim. Rodzina mieszkała w Okopach w gm. Suchowola. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył panią Mariannę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła po długiej chorobie, w wieku 93 lat.

Zaledwie sześć dni po niej odszedł Eugeniusz Berezowiec, burmistrz Bielska Podlaskiego. Pełnił te funkcję przez jedenaście lat. Wcześniej, przez dwie kadencje, był też wiceburmistrzem. W wieku 69 lat zmarł nagle na zawał w rodzinnym domu. Jeszcze tego samego dnia był w urzędzie i wypełniał swoje obowiązki. W ostatniej drodze burmistrzowi towarzyszyły setki mieszkańców miasta.

Trzy lata mniej miał w chwili śmierci Andrzej Jakimiec. Wieloletni dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku, reżyser i scenarzysta, zmarł w czerwcu tego roku.

Miesiąc później odszedł Edward Stanisław Łuczycki - członek prezydium Zarządu Białostockiego Regionu "Solidarności" i Komisji Krajowej, potem przewodniczący białostockiej rady miejskiej. Miał 76 lat.

Zaledwie tydzień temu ze smutkiem przyjęliśmy zaś wiadomość o śmierci 81-letniego Wincentego Zgieta. Byłego dziennikarza "Gazety Białostockiej" (poprzedniczki Współczesnej). W latach 60. został dziennikarzem oddziału wojewódzkiego Polskiej Agencji Prasowej w Białymstoku. Był jego szefem aż do przejścia na emeryturę. W środowisku dziennikarskim cieszył się szacunkiem i sympatią. Świadczy o tym fakt, że przez przedstawicieli mediów z regionu został wybrany na szefa oddziału wojewódzkiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Łomżyńskie

27 grudnia 2013 r. zmarł profesor Zdzisław Wilhelmi. Urodził się 20 września 1921 roku w Łomży. Wybitny łomżyniak, naukowiec o światowej renomie, żołnierz Służby Zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej, były szef wywiadu Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej i Armii Krajowej Obywatelskiej. Prof. Zdzisław Wilhelmi jest autorem wielu artykułów publikowanych w wydawnictwach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Zmarł w wieku 92 lat.

Zimą odszedł też Stefan Krzysztof Iwanowski, ordynator Oddziału Rehabilitacji w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Zmarł nagle 17 lutego 2014 r. Miał zaledwie 58 lat. Był ceniony i lubiany przez pacjentów.
Nie żyje również Halina Miroszowa, Honorowa Obywatelka Miasta Łomża, wybitna polska dziennikarka radiowa i telewizyjna. Tuż przed wybuchem II wojny światowej pożegnała się z Łomżą i z rodziną przeniosła się do Warszawy. Podkreślała jednak, że dziesięć najpiękniejszych lat swego życia spędziła właśnie w grodzie nad Narwią. Często wracała tu z kamerą, tworząc znakomite reportaże oraz filmy poświęcone Łomży i jej mieszkańcom. Zmarła w sierpniu mając 93 lata.

Z kolei na początku października pożegnaliśmy Wiesława Mariana Dębińskiego, prezydenta Łomży w latach 1983-1988. Przed objęciem funkcji był wieloletnim wiceprezesem Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców w Łomży, później prowadził własną działalność gospodarczą. Urodził się w 1939 r. w miejscowości Chruszczewka.
Suwalszczyzna

Stanisław Kowalczyk był opozycjonistą w czasach PRL, współtwórcą Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r. Dzięki temu komitetowi cały świat dowiedział się o obławie augustowskiej. W latach 1990-94 był suwalskim radnym. Szefował komisji rewizyjnej. Niestety, zmarł po długiej chorobie w lutym tego roku. Spoczął na cmentarzu przy ul. Reja w Suwałkach.

W maju odszedł tragicznie Stanisław Rusek - augustowski nauczyciel, działacz społeczny i związkowiec. Przez wiele lat wspierał dzieci wywodzące się z ubogich rodzin. Uhonorowany m.in. Złotą Odznaką Tajnej Organizacji Nauczycielskiej i Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

Również w maju pożegnaliśmy Marka Iwanowicza. Był muzykiem, twórcą znanej w czasach PRL grupy Browar Blues Band oraz suwalskiego środowiska bluesowego.

Dwa miesiące później, w lipcu, zmarł ks. Stefan Dmoch, wieloletni kapelan Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i wicedziekan SG. Przez 19 lat był też proboszczem parafii w Berżnikach (pow. sejneński). Od 2012 roku przebywał na emeryturze.

Bohdan Chmielewski był rzeźbiarzem, Honorowym Obywatelem Suwałk. Zmarł po długiej chorobie w sierpniu. Urodził się w Grodnie, ale część życia spędził w Suwałkach. Był autorem m.in. suwalskich pomników - Marii Konopnickiej oraz Jana Pawła II.

Mazury

W czerwcu tego roku, w wieku 59 lat, zmarł Janusz Paziewski. Był trenerem sekcji lekkoatletycznych m.in. Pojezierza Suwałki, Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Ełku, a także Międzyszkolnego Ludowego Klubu Sportowego Pojezierze Ełckie. Pełnił też funkcje społeczne w organizacjach lekkoatletycznych. Mimo ciężkiej choroby, z którą zmagał się przez ostatnie dwa lata, nie rezygnował ze współpracy z młodzieżą.

Również w czerwcu tego roku, m.in. zawodnicy UKS Nenufar 5 Ełk pożegnali Tomasza Chrzanowskiego. Był on przedsiębiorcą, prezesem klubu Nenufar. Miał 41 lat.

Na początku października w Hamburgu w wieku 88 lat zmarł zaś Siegfried Lenz, niemiecki pisarz i humanista. W Ełku spędził dzieciństwo. Mając 13 lat wyjechał do Niemiec. W swej twórczości niejednokrotnie nawiązywał do ziemi mazurskiej. Do najbardziej znanych jego książek należą: "Lekcja języka niemieckiego", "Muzeum ziemi ojczystej" oraz "Słodkie Sulejki". W 2011 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Ełku. Odwiedził wówczas rodzinne miasto pierwszy raz od 1939 roku.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna