Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień z kukurydzą w roli głównej. Rolnicy porównywali, szukali najlepszych odmian

Redakcja
Dzień z kukurydzą w roli głównej. Rolnicy porównywali, szukali najlepszych odmian Rolnicy chętnie odwiedzali poletka doświadczalne PODR, by porównać poszczególne odmiany kukurydzy
Dzień z kukurydzą w roli głównej. Rolnicy porównywali, szukali najlepszych odmian Rolnicy chętnie odwiedzali poletka doświadczalne PODR, by porównać poszczególne odmiany kukurydzy Andrzej Zgiet
W tym roku zbiory kukurydzy zapowiadają się dobrze. Rolnicy, którzy odwiedzili w niedzielę Szepietowo nie kryli zadowolenia z tego powodu. Ci, którzy uprawiają kukurydzę na paszę dla bydła, już powoli rozpoczną jej zbiór. – Zapowiadają się najlepsze plony od dwóch sezonów – mówi Marek Bogucki z gm. Boguty Pianki, który uprawia kukurydzę na paszę dla krów. Podkreśla, że rolnicy, którzy wysieli wcześniejsze odmiany kukurydzy (o mniejszym FAO) już zaczynają jej zbiór.

Marek Bogucki co roku odwiedza Podlaski Dzień Kukurydzy w Szepietowie. Jak mówi,  na polach doświadczalnych PODR warto zobaczyć i porównać jak wyrosły poszczególne  odmiany.

– Można też spotkać się z przedstawicielami firm usługowych, zapoznać się z aktualnym cennikiem, porównać sprzęt, jakim dysponują – tłumaczy rolnik.

 

Dodaje on, że co drugi sezon stara się zmieniać wysiewane odmiany kukurydzy na nowsze, lepsze.

Tu zobaczysz zdjęcia z podlaskiego Dnia Kukurydzy

– Pojawiają się np. rośliny bardziej odporne na mróz, które można wcześniej wysiewać – wyjaśnia.

Jarosław Godlewski ze wsi Godlewo Łuby mówi, że do Szepietowa warto przyjechać, by się rozerwać. Koniecznie trzeba też zobaczyć nowości.

– Nie stać nas na takie maszyny, ale dobrze przynajmniej popatrzeć – podkreśla rolnik posiadający 20 ha upraw kukurydzy.

 

Jego maszyny są słabsze, mniejsze, starsze. Raczej nie liczy na to, że szybko uda się je wymienić, bo tego typu sprzęty są bardzo drogie.

– Trzeba remontować te, które są, by służyły jak najdłużej – dodaje Godlewski.

Rolnicy w Szepietowie mogli porównać 136 odmian mieszańców kukurydzy oferowanych przez ponad 20 firm nasiennych.

– Pytali o różne odmiany kukurydzy na ziarno i kiszonkę – mówi Janusz Łanczkowski, kierownik oddziału firmy ProCam Polska w Białymstoku. – Coraz więcej osób pytało też o odmiany przeznaczone na pozyskanie biomasy. W woj. podlaskim w  ostatnich latach powstało dużo bioga­zowni.

Dodaje, że każdy rolnik szuka odmiany dopasowanej do swoich gleb. W zależności od tego, czy kukurydza jest przeznaczona na paszę, ziarno czy biomasę, zwraca się uwagę na inne parametry.

Barbara Kociakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna