Co to jest: "krasomówstwo"?
- Myślę, że to zabawa słowem. Pięknym słowem. Podczas improwizacji można było to zauważyć. Uczestnicy posługiwali się kwiecistym językiem. Krasomówstwo to również sposób na życie. Żeby oddać piękno jakiegoś miejsca, trzeba opowiedzieć o nim z uczuciem i przedstawić jak najlepiej jego walory, by zachęcić słuchacza do tego, o czym się opowiada.
Na czym polegał konkurs, który wygrałaś?
- Najpierw każdy z uczestników przedstawiał 10-minutową prezentację na temat "Ojczyzna... to krajobraz". Było wiele interpretacji, uczestnicy opowiadali o znanych historycznych osobistościach z ich regionu czy pięknie krajobrazu. Najczęstszym tematem była szeroko rozumiana "mała ojczyzna". Później jury wyłoniło sześć osób, które zakwalifikowały się do etapu improwizacji - czyli trzyminutowej oracji na wylosowany temat.
O czym mówiłaś?
- Mój temat to: Opisz swojego najlepszego przyjaciela. Mówiłam więc o dziadku, który jest osobą duchowną i nauczył mnie innego spojrzenia na otaczający nas świat. Wrażliwszego, ukierunkowanego na ludzi.
Do czego może się przydać umiejętność pięknego mówienia?
- To dar, który przydaje się w wielu dziedzinach życia, choćby mediach. Mikrofon i kamera lubią ludzi, którzy ładnie mówią. A ja z dziennikarstwem zetknęłam się już w czasie nauki w gimnazjum, gdy współpracowałam z bielskim oddziałem "Gazety Współczesnej". Być może zwiążę się z tą profesją w przyszłości.
Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia na ogólnopolskim finale konkursu, gdzie będziesz reprezentować Podlasie!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?