Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś strajkują warzywa i owoce. Po raz pierwszy u nas

Julia Szypulska [email protected]
– Ja owoców i warzyw nie marnuję – zapewnia Alicja Wołczyk z Białegostoku. – Przede wszystkim staram się je dobrze przechowywać, ale często też robię z nich przetwory.
– Ja owoców i warzyw nie marnuję – zapewnia Alicja Wołczyk z Białegostoku. – Przede wszystkim staram się je dobrze przechowywać, ale często też robię z nich przetwory.
Mirabelki do butelki! Śliwki pod pokrywki! Jutro jest wtorek, ratuj szczypiorek! Papryki w słoiki! - z takimi hasłami wyjdą dziś na ulice miast warzywa i owoce.

To już trzecia akcja Federacji Polskich Banków Żywności, która ma zapobiec marnowaniu żywności. W Białymstoku odbędzie się jednak po raz pierwszy - o godz. 15, na Rynku Kościuszki.

Zużywamy wodę, energię i paliwo

Nie umiemy gospodarować owocami i warzywami - wynika z badań. Kupujemy ich więcej niż potrzebujemy, a kiedy się zepsują, wyrzucamy. Podczas "Strajku Żywności" Pan Banan, Pani Papryka i Pani Kromka w towarzystwie wolontariuszy będą przeciwko temu protestować.

- Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na problem marnowania owoców i warzyw oraz konkretne straty, jakie wiążą się z wyrzucaniem tych produktów - wyjaśnia Maria Gosiewska, koordynatorka kampanii "Nie marnuj jedzenia". - Ich wyprodukowanie generuje ogromne koszty ekologiczne. Dlatego też musimy pamiętać o tym, że to nie tylko wyrzucanie konkretnego produktu, ale też marnotrawstwo wody, energii i paliwa.

Np. wyprodukowanie 1 kg ziemniaków to 300 litrów zużytej wody, a produkcja 1 kg kukurydzy pochłania aż 900 litrów wody!

Wyrzucamy miliony ton jedzenia!

Owoce i warzywa to jedne z pięciu najczęściej wyrzucanych przez Polaków produktów. Rocznie na śmietniki trafia ich aż około 2 mln ton. Dlaczego? Zachęceni promocyjną ceną, kupujemy produkty w za dużym opakowaniu, a potem nie jesteśmy w stanie wszystkiego zjeść. Często zapominamy sprawdzić termin przydatności do spożycia albo nie potrafimy odpowiednio gospodarować żywnością. Zdarza się również, że nie mamy pomysłu, jak wykorzystać owoce czy warzywa.

Z sondażu przeprowadzonego niedawno na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że do wyrzucania jedzenia przyznaje się 24 proc. badanych Polaków. Pocieszający jest fakt, że to o 9 proc. mniej niż w 2010 r. Jakie produkty wyrzucamy najczęściej? Pieczywo, ziemniaki, wędliny, warzywa i owoce oraz jogurty. Kto to robi? Najczęściej pracujący mieszkańcy dużych miast.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna