MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika. Nie czekaj, wykonaj badania

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Nowotwór jajnika jest przez lekarzy uznawany za jeden z najbardziej podstępnych rodzajów nowotworu
Nowotwór jajnika jest przez lekarzy uznawany za jeden z najbardziej podstępnych rodzajów nowotworu archiwum gs24.pl
8 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika - jednym z najbardziej podstępnych nowotworów, który rokrocznie zabija wiele kobiet, często bardzo młodych. Jest piątym co do częstości występowania nowotworem złośliwym u pań. Ale wcześnie wykryty może być uleczalny. Dlatego w przypadku tego typu nowotworów istotna jest profilaktyka i częste badania.

Nowotwór jajnika jest przez lekarzy uznawany za jeden z najbardziej podstępnych rodzajów nowotworu, bo wykrywany jest zwykle w ostatnim jego stadium, gdy możliwości walki o zdrowie pacjentki są mocno ograniczone. Dzieje się tak, bo chore przez wiele miesięcy nawet nie podejrzewają, że są w niebezpieczeństwie.

- Niestety rak jajnika bardzo często daje objawy dopiero wtedy, gdy jest w zaawansowanym stadium - mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, lekarz ginekolog. - To często nowotwór pierwotny diagnozowany dopiero w przypadku przerzutów do innego organu. Walka z nim jest bardzo trudna, stąd takie dni jak 8 maja mogą być motywacją do zapisania się na badania i do namawiania do czujności, ostrożności oraz pamiętania o swoim zdrowiu.

Na raka jajnika zapadają najczęściej kobiety w średnim wieku, ale należy pamiętać, że przydarza się również młodym kobietom.

- To przebiegły nowotwór złośliwy, w kierunku którego nie opracowano jeszcze w pełni skutecznego programu profilaktycznego - przyznaje Michał Bulsa. - Z uwagi na jego niecharakterystyczne objawy w zdecydowanej większości przypadków jest diagnozowany w późnym stadium zaawansowania. Jest to piąty pod względem zachorowalności oraz czwarty pod względem śmiertelności nowotwór złośliwy u kobiet.

Szczyt zachorowalności przypada na 55-70 rok życia.

- Należy pamiętać że około 10-15 proc. raków jajnika ma podłoże genetyczne, dlatego w przypadku występowania w rodzinie nowotworów złośliwych piersi lub jajnika wskazane są badania genetyczne w kierunku mutacji genów BRCA-1 i BRCA-2 - tłumaczy prezes Bulsa. - Regularne coroczne wizyty ginekologiczne z wykonaniem USG przezpochwowego są jedynym narzędziem w walce z tym nowotworem.

Specjaliści podkreślają, że tylko profilaktyka i szybko podjęte, skuteczne leczenie może dać pacjentkom szansę na podjęcie skutecznej walki z chorobą.

Narodowy Fundusz Zdrowia, z okazji przypadającego na środę Światowego Dnia Walki z Rakiem Jajnika, poświęca pierwszą w maju Środę z Profilaktyką (akcję edukacyjną) właśnie profilaktyce zdrowia kobiet.

- Nasze codzienne zachowania mogą wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób - zapewnia Marta Siłakowska, młodszy specjalista z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ. - Będziemy o tym informować, polecać skuteczne rozwiązania i przypominać zalecenia ekspertów.

W Środę z Profilaktyką będzie można obejrzeć film na kanale Akademia NFZ, w którym na pytania: jak powstaje rak jajnika, kto w szczególności powinien być objęty diagnostyką i na co powinno się zwrócić uwagę, odpowiada dr Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej, ginekologii i położnictwa, Kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- W trosce o zdrowie, zachęcamy wszystkie Panie do korzystania z programów profilaktycznych - tłumaczy Marta Siłakowska. - W kalendarzu badań podpowiadamy, które badania, odpowiednio do wieku, warto wykonać i do jakiego lekarza się udać.
Każda kobieta po 25. urodzinach powinna regularnie robić cytologię.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński