Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś wielka impreza w regionie. Przyjeżdża gwiazda

Urszula Bisz [email protected]
Zespół Zakopower wystąpi pierwszego dnia koncertowego podczas mielnickich Dialogów
Zespół Zakopower wystąpi pierwszego dnia koncertowego podczas mielnickich Dialogów A. Pańczuk
Już dzisiaj wszystkich tych, którzy odwiedzą położony malowniczo nad Bugiem Mielnik, czeka niezapomniana impreza - Muzyczne Dialogi.
Muzyczne Dialogi to wieloletnia tradycja. Na scenie występują przedstawiciele różnych pokoleń, narodowości i kultur.
Muzyczne Dialogi to wieloletnia tradycja. Na scenie występują przedstawiciele różnych pokoleń, narodowości i kultur.

Muzyczne Dialogi to wieloletnia tradycja. Na scenie występują przedstawiciele różnych pokoleń, narodowości i kultur.

Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

Czytaj też: Obowiązkowe opony zimowe? Zawodowcy są na "tak"

Mamy nadzieję, że tegoroczny program przypadnie wam do gustu - mówi Katarzyna Turosieńska-Durlik, zastępca wójta gminy Mielnik. - Zaczynamy w sobotę o godz. 16. W tym dniu zaprezentujemy wam przede wszystkim muzykę folkową - inspirowaną dawną muzyką ludową różnych kultur i różnych regionów.

Natomiast w niedzielę całkowicie zmienimy nastrój. Będzie bardziej ludowo, albowiem na scenie pokażą się zespoły prezentujące bardziej tradycyjną muzykę i tańce różnych kultur i regionów. Punktem wyjściowym do mielnickiego, kulturowego dialogu jest oczywiście muzyka - ta sfera kultury, która od wieków towarzyszyła człowiekowi w każdej formie jego aktywności.

Organizatorzy chcą, by muzyka nie była tylko bodźcem do prezentacji muzycznego oblicza różnych kultur takich jakimi były one dawniej, wraz z nieodłącznym dla muzyki tańcem. Dążą też do tego, by ukazać dialog międzypokoleniowy, dając możliwość spotkania twórców dawnej muzyki ludowej, z przedstawicielami współczesnych nurtów szeroko rozumianej muzyki inspirujących się w swej twórczości dawnym folklorem.

Rozmowa kultur i pokoleń

- Jednak Dialogi to nie tylko koncerty - mówi Michał Bogacki, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku. - W sobotę, już po raz drugi będzie miała miejsce konferencja popularno-naukowa pn. "Gawędy o kulturach", przygotowana przez pracowników Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina. W niedzielę zaś będą się odbywały warsztaty śpiewu, gry na dawnych instrumentach oraz tańca.

Stałe miejsce w kalendarzu imprez

W tym roku impreza odbywa się już po raz 22., a więc można śmiało Dialogi zaliczyć do jednej z najstarszych tego rodzaju w tej części naszego kraju. Zorganizowane po raz pierwszy w 1990 r. zmieniały się bardzo przez kolejne lata. Zdołały jednak na stałe wpisać się w kulturalny kalendarz regionu. Początkowo niewielkie pod względem ilości wykonawców i widzów dzisiaj są jedną z większych imprez plenerowych w okolicy.

Tegoroczną edycję mielnickiego festiwalu, swoim patronatem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego, marszałek województwa podlaskiego oraz wojewoda podlaski. Festiwal dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Mamy nadzieję, że wizyta w Mielniku podczas tegorocznych "Muzycznych Dialogów nad Bugiem" pozostanie na długo w pamięci naszych gości, którzy zechcą odwiedzić nasz wielokulturowy region także w spokojniejszych chwilach "pozadialogowych" - mówią organizatorzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna