Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj startuje VIII Podlaski Rajd Śladami Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK

Rozmawiała: Kamila Kalinowska
Bogusław Łabędzki od lat zajmuje się działalnością historyczną i upamiętnianiem szczególnych postaci naszego regionu.
Bogusław Łabędzki od lat zajmuje się działalnością historyczną i upamiętnianiem szczególnych postaci naszego regionu. Archiwum prywatne
Rozmowa z Bogusławem Łabędzkim, prezesem Stowarzyszenia Historycznego im. Danuty Siedzikówny „Inki” z Hajnówki, które organizuje rajd.

To już ósma edycja rajdu. Czym jest ta inicjatywa?

Podlaski Rajd Śladami Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK jest zawsze organizowany tuż przed rocznicą śmierci Danuty Siedzikówny „Inki”. Ma na celu przygotowanie uczestników do szczególnego przeżycia uroczystości związanych z jej śmiercią. Co roku odbywają się one w Narewce, rodzinnej parafii Danuty. Koncentrujemy się na ludziach młodych, którzy chcą poznać historię swojej rówieśniczki. Chcemy również im przekazać wiedzę o Żołnierzach Wyklętych pochodzących z naszych terenów.

Jak doszło do powstania rajdu?

Sam pomysł rajdu zrodził się w Hajnówce. Grupa przyjaciół z tego miasta, których łączy zamiłowanie do historii Rzeczypospolitej, postanowiła w ten sposób uczcić pamięć osób szczególnie związanych z naszym regionem. Rozpoczęli współpracę ze Stowarzyszeniem Historycznym im. 5 Wileńskiej Brygady AK. Właściwie to od nich wszystko się zaczęło. Ale bezpośrednią przyczyną było odsłonięcie pomnika Danuty Siedzikówny w Narewce 10 lat temu przez Fundację Pamiętamy i pytanie osób z tej organizacji o to, co teraz zamierzamy z tym zrobić. Naszą odpowiedzią były działania lokalne młodzieży z Hajnówki, Narewki, Białowieży. Następnie w nasze przedsięwzięcia włączyły się osoby z całej Polski. Ta formuła funkcjonuje do dziś.

Na czym polega tegoroczne przedsięwzięcie?

Nie mogę zdradzić szczegółów wędrówki, ponieważ chcemy zrobić uczestnikom niespodziankę. Dokładne trasy są zawsze zachowane w tajemnicy. Musi być element zaskoczenia. Ale ogólnie pokonamy trasę Brańsk - Narewka. Rajd kończy się 28 sierpnia w Gdańsku, na oficjalnych uroczystościach pogrzebowych „Inki”. Wcześniej zawitamy do Narewki, gdzie 27 sierpnia odbędą się rocznicowe obchody śmierci Danuty. Mają one miejsce co roku w dniu wykonania na niej wyroku śmierci, jednak ze względu na obchody w Gdańsku, odbędą się dzień wcześniej.

Kto może wziąć udział w pieszej wędrówce śladami żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK?

To inicjatywa rodzinna. Młodsi uczestnicy przemierzają szlaki wspólnie z rodzicami, opiekunami. To taka sztafeta międzypokoleniowa. Przygotowaliśmy wiele atrakcji. Na uczestników czekają gry terenowe, zajęcia artystyczne, plastyczne, związane ze szkoleniem paramilitarnym, szkolenia medyczne. To bardzo ważny element rajdu.

Ten rok jest wyjątkowy , jeśli chodzi o wydarzenia dotyczące Danuty Siedzikówny. 28 sierpnia odbędzie się jej oficjalny pogrzeb, Białystok obchodzi rok jej imienia. Teraz startuje rajd, a w Narewce odbędą się oficjalne uroczystości. Co pan sądzi o jej postaci?

Danuta Siedzikówna jest przykładem młodego człowieka, który wyrastał w czasach II RP - edukacji, kultury tego okresu. Warunki okupacji, trudne życie odcisnęło swe piętno, w pewien sposób ją ukształtowało. Sowieci najpierw pozbawili ją ojca, potem matki. W 1943 r. zginęli oboje rodzice. W tym samym roku działała już jako łączniczka w Puszczy Białowieskiej. W wieku 15 lat była już więc na posterunku. Sporo w swym życiu przeszła, jej codzienność była przesiąknięta heroizmem. Młodzież sama wybrała „Inkę” jako wzór do naśladowania. Mimo że nie było żadnego politycznego nacisku, czy oficjalnych form działania. To świadczy o tym, że to wartościowa postać i ma sens przypominanie o niej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna