Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2016 PRZECIEKI Te pytania mogą się pojawić na egzaminie gimnazjalnym

KD
Egzamin gimnazjalny 2016: Co na egzaminie? Jakie będą pytania? Sprawdź tutaj
Egzamin gimnazjalny 2016: Co na egzaminie? Jakie będą pytania? Sprawdź tutaj Maciej Gapinski
Przed uczniami kończącymi naukę w gimnazjum stresujący czas - szykują się do egzaminu gimnazjalnego, który stratuje 18 kwietnia. Przez trzy dni uczniowie sprawdzą swoją wiedzę z przedmiotów humanistycznych, matematyczno - przyrodniczych oraz z języka obcego. Co może pojawić się na egzaminie? Podpowiadamy.

Egzamin gimnazjalny 2016 z języka polskiego. Zobacz jakie były pytania, mamy arkusze CKE

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2016. PYTANIA HISTORIA I WOS [ARKUSZE CKE]

Egzamin gimnazjalny składa się z trzech osobnych części. W poniedziałek 18 kwietnia, pierwszy dzień egzaminu, odbędą się egzaminy z części humanistycznej. O godz. 9. rozpocznie się część z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie, zaś po przewie, o godz. 11 część z zakresu języka polskiego.

We wtorek czeka na uczniów część matematyczno - przyrodnicza. O godz. 9 zmierzą się z pytaniami z zakresu przedmiotów
przyrodniczych, o godz. 11 czeka matematyka.

Ostatni dzień, 20 kwietnia, poświęcony zostanie językom obcym. O godz. 9 startuje egzamin na poziomie podstawowym. O godz. 11 poziom rozszerzony.

Jak wynika z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, do egzaminu w Śląskiem przystąpi dokładnie 39146 uczniów. W tym jest: 37 972 - uczniów piszących w arkuszach standardowych, 152 - uczniów piszących w arkuszach G2 zestaw dla osób z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, 98 - uczniów słabo widzących i niewidomych, 276 - uczniów słabosłyszących i niesłyszących oraz 648 - dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim G8.

Mają ostatnie dni na przygotowanie się do sprawdzianu wiedzy i umiejętności. Co może pojawić się na poszczególnych częściach egzaminu? Warto wiedzieć, że zadania z języka polskiego mają formę otwartą oraz zamkniętą. Odnoszą się do tekstów literackich, popularnonaukowych oraz publicystycznych. Polecenia, jakie uczniowie będą musieli wykonać sprawdzają umiejętność czytania ze zrozumieniem, a także znajomość lektur i twórczości autorów. Jeśli nastawiacie się na napisanie rozprawki, którą z pewnością nieraz ćwiczyliście na lekcjach, ostudźcie swoje emocje. Równie dobrze może pojawić się opowiadanie, opis, charakterystyka lub sprawozdanie. Egzaminatorzy mogą też sprawdzić wasze umiejętności pisania tzw. form użytkowych, czyli CV, listu motywacyjnego, ogłoszenia, zaproszenia czy oficjalnego listu.

Nieco inaczej wygląda kwestia zadań z historii i WOS-u. Mają one formę zamkniętą. Pamiętajcie, że odwołują się do różnych epok oraz materiałów źródłowych. Na arkuszach mogą pojawić się tabele, mapy czy teksty popularnonaukowe, na podstawie których będziecie musieli udzielić odpowiedzi. Oczywiście ich poziom trudności jest zróżnicowany. W tej części egzaminu uczniowie mają wykazać się wiedzą z zakresu: rozpoznawania i rozwiązywania problemów współczesnego społeczeństwa, analizowania wykresów, chronologii historycznej czy znajomości ustrojów politycznych.

Kiedy uczniowie dostaną do ręki arkusze z matematyki powinni być przygotowani na rozwiązywanie zadań w formie otwartej i zamkniętej. Pytania, jakie się pojawią obejmują zagadnienia z arytmetyki i geometrii (liczby wymierne, procenty, potęgi, pierwiastki, wyrażenia algebraiczne, równania, wykresy funkcji, statystyka opisowa, figury płaskie, bryły).

Część przyrodnicza zawiera pytania w formie zamkniętej, które sprawdzają wiedzę z zakresu biologii, chemii, geografii i fizyki. Jakie pytania mogą się pojawić? Za pewniak można uznać takie, które sprawdzą znajomość metodyki badań biologicznych, różnorodności biologicznej, podstawowych procesów zachodzących w przyrodzie czy umiejętności odczytywania wykresów i danych tekstowych, wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce, wyjaśniania zjawisk i procesów przyrodniczych.

W przypadku egzaminu z języków obcych, sprawdza on umiejętności rozumienia ze słuchu, czytania ze zrozumieniem oraz znajomość funkcji oraz środków (struktury leksykalne i gramatyczne) językowych (poziom podstawowy). Osoby przystępujące do poziomu rozszerzonego będą musiały napisać krótki tekst użytkowy, np. list czy e-mail.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna