Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny. Części humanistyczna ‎i matematyczno-przyrodnicza. Informacje podstawowe

Anna Mizera-Nowicka
O tym, jak się wypadło, gimnazjaliści dowiedzą się w dniu zakończenia roku szkolnego. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale minimalny wynik nie jest określony, toteż egzaminu nie można nie zdać.‎
O tym, jak się wypadło, gimnazjaliści dowiedzą się w dniu zakończenia roku szkolnego. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale minimalny wynik nie jest określony, toteż egzaminu nie można nie zdać.‎ Archiwum/Andrzej Zgiet
Poradnik. Rozpoczynamy cykl publikacji, które uczniom i rodzicom ułatwią przygotowania, a także wybór szkoły ponadgimnazjalnej.

Gimnazjaliści muszą być gotowi od 18 kwietnia. Wtedy zmierzą się z arkuszem humanistycznym, który sprawdza wiadomości z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego. Dzień później odbędzie się egzamin z części matematyczno-przyrodniczej, a 20 kwietnia - z języka obcego.

Części humanistyczna ‎i matematyczno-przyrodnicza trwają po 150 minut. Egzamin z zakresu języka polskiego i z matematyki - po 90 minut, a z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z przedmiotów przyrodniczych po 60 minut. Część egzaminu z języka obcego - 60 minut na każdym z poziomów: podstawowym i rozszerzonym.‎

O tym, jak się wypadło, gimnazjaliści dowiedzą się w dniu zakończenia roku szkolnego. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale minimalny wynik nie jest określony, toteż egzaminu nie można nie zdać.‎

Podpowiedzi dla uczniów

Aby nie przeżyć zawodu, warto już teraz wziąć się do pracy.

- Szczególnie że procesowi uczenia lenistwo nie sprzyja. Mózg jest tak skonstruowany, że aby coś przeszło do pamięci długotrwałej, musi być wielokrotnie powtarzane - przypomina dr Urszula Sajewicz-Radtke z Uniwersytetu SWPS.

Z kolei Małgorzata Zauliczna, pedagog i nauczyciel języka angielskiego, podpowiada, że do powtórek można wykorzystać fiszki, np. ze zwrotami w języku angielskim, których używa się w liście.

- Warto też tworzyć ułatwiające zapamiętywanie tzw. mind maps, czyli mapy myśli - podpowiada.

Pedagog zwraca też uwagę na to, by podczas rozwiązywania w domu próbnych arkuszy, zawsze mierzyć czas.

- To pomaga podczas egzaminu w radzeniu sobie ze stresem - wyjaśnia Zauliczna.

Plan dla rodziców

Ale specjaliści mają także porady dla rodziców: - Powinni poznać strukturę egzaminu gimnazjalnego. Przekonają się, że do rozwiązania tych arkuszy bardziej niż wiedzy potrzeba określonych umiejętności. Dobrze więc ćwiczyć z dzieckiem - mówi dr Sajewicz-Radtke.

Ważne jest, żeby rodzice byli aktywni.

- Piramida uczenia się zakłada, że najefektywniej przyswajamy wiedzę, gdy uczymy innych. Dobrze więc, gdy dziecko opowiada rodzicowi o tym, czego się uczy - mówi Przemysław Staroń, nauczyciel i psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Przypomina też, że zadania zamknięte najczęściej wymagają od ucznia wcześniej nabytej wiedzy. Z kolei otwarte bardziej uruchamiają myślenie.

- Im więcej dziecko rozwiąże tego typu przykładów, tym lepiej sobie poradzi na teście - podkreśla Staroń.

Z kolei pedagog Małgorzata Zauliczna przypomina, jak istotne znaczenie ma wsparcie.

- Absolutnie nie można mówić „nie uczyłeś się, więc teraz wyjdą twoje braki”. Zostały dwa miesiące. Rodzice muszą utwierdzać dzieci w przekonaniu, że sobie poradzą. Optymizm to klucz do sukcesu - zapewnia.

Zadania na egzaminie gimnazjalnym

Zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie, przedmiotów przyrodniczych i języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym mają formę zamkniętą. W arkuszu egzaminacyjnym z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie rozszerzonym oprócz zadań zamkniętych znajdują się również otwarte.

Każdy arkusz zawiera kartę odpowiedzi - uczeń zaznacza tam odpowiedzi do zadań zamkniętych. Rozwiązania zadań otwartych zapisuje się na kartach rozwiązań.

Źródło: CKE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna