MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2024 – jakie zadania i lektury były w arkuszu? Uczniowie są zadowoleni

Magdalena Ignaciuk
Jakie zadania znalazły się w arkuszu na egzaminie ósmoklasisty 2024 z języka polskiego?
Jakie zadania znalazły się w arkuszu na egzaminie ósmoklasisty 2024 z języka polskiego? Arkadiusz Wojtasiewicz/Polska Press
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2024 dobiegł końca. Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego 2024. Wiemy, jaka lektura była na egzaminie ósmoklasisty 2024. Przypominamy również terminy kolejnych egzaminów.

Spis treści

Jak wyglądał egzamin ósmoklasisty 2024 z języka polskiego?

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego dobiegł końca. Uczniowie mieli 120 minut na rozwiązanie zadań.

Arkusz CKE do egzaminu ósmoklasisty z polskiego opublikowaliśmy 14.05.24 po godz. 13.00. Odpowiedzi są zamieszczone pod zdjęciami.

Sprawdź najważniejsze informacje na temat egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego i dowiedz się, kiedy zostanie opublikowany arkusz i odpowiedzi do zadań.

Egzamin ósmoklasisty 2024 z polskiego. Mamy arkusz CKE i odp...

Uczniowie mieli do wyboru dwa tematy wypracowania. Lektura, która pojawiła się w arkuszu, sprawiła im ogromną radość, bowiem na „Kamienie na szaniec” czekali wszyscy.

Przeczytaj też: „Dzięki, mordo!” CKE dostaje wyznania miłości od ósmoklasistów, którzy zmierzyli się z pierwszym poważnym egzaminem

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego składa się z dwóch części:

Pierwsza to zadania odnoszące się do podanych fragmentów tekstów: literackiego oraz nieliterackiego (np. naukowego, popularnonaukowego, publicystycznego). W tej części mogą pojawiać się również zadania sprawdzające wiedzę językową (np. odnoszące się do przysłów czy frazeologizmów oraz poprawność interpunkcyjną i ortograficzną), a także ikoniczne. Uczniowie piszą również krótszą wypowiedź pisemną.

Druga część to dłuższa wypowiedź pisemna, którą uczeń pisze samodzielnie. Zdający mieli do wyboru dwa tematy wypracowań: jedno o charakterze twórczym (opowiadanie), a drugie – odtwórczym (rozprawka).

Warto przypomnieć, że w 2024 roku egzamin ostatni raz oparty jest na okrojonych wymaganiach egzaminacyjnych, a nie na podstawie programowej. Uczniowie za całkowicie poprawnie rozwiązany arkusz mogą otrzymać 45 punktów (25 za pierwszą część egzaminu oraz 20 za drugą). Ponadto w wypracowaniu mogą odwołać się do dowolnej lektury obowiązkowej, pisząc rozprawkę lub opowiadanie.

Wymagania egzaminacyjne na tegoroczny egzamin ósmoklasisty zostały dokładnie opisane w informatorze CKE.

Jakie zadania pojawią się na egzaminie klas ósmych?

Zanim przystąpi się do egzaminu ósmoklasisty, warto zapoznać się z tzw. pewniakami egzaminacyjnymi. Typy zadań, które z pewnością pojawią się na egzaminie to:

 • zadania zamknięte, w których uczeń musi zaznaczyć poprawną odpowiedź (np. zadania ABCD lub zadania prawda-fałsz);
 • zadania otwarte, gdzie uczeń musi uzupełnić luki;
 • zadania otwarte wymagające napisania krótszej wypowiedzi pisemnej;
 • zadanie otwarte wymagające napisania wypracowania.

Bardzo często pojawia się zadanie, w którym uczeń na podstawie plakatu czy grafiki musi wychwycić, jakie elementy odnoszą się do danej lektury obowiązkowej. Najczęściej w formie zadań zamkniętych sprawdzana jest też wiedza dotycząca ortografii, interpunkcji, leksyki czy składni. Oprócz dłużej wypowiedzi pisemnej (rozprawka/opowiadanie), uczeń najprawdopodobniej będzie musiał stworzyć także krótszą wypowiedź (np. zaproszenie, ogłoszenie, opis postaci, przedmiotu, krajobrazu czy stworzyć prostą notatkę).

Lektury obowiązkowe na egzaminie ósmoklasisty 2024

Przed egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego warto zapoznać się z lekturami obowiązkowymi 2024. Do jednej z nich należy odwołać się w trakcie pisania wypracowania, ponadto tekst literacki, znajdujący się w arkuszach z ubiegłych lat zawsze był fragmentem jednej z lektur obowiązkowych.

Oto lista lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty 2024:

 • Charles Dickens - „Opowieść wigilijna”
 • Aleksander Fredro - „Zemsta”
 • Jan Kochanowski - wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
 • Aleksander Kamiński - „Kamienie na szaniec”
 • Adam Mickiewicz - „Reduta Ordona”
 • Adam Mickiewicz - „Śmierć Pułkownika”
 • Adam Mickiewicz - „Świtezianka”
 • Adam Mickiewicz - „Dziady część II”
 • Adam Mickiewicz - „Pan Tadeusz” (całość)
 • Antoine de Saint-Exupéry - „Mały Książę”
 • Henryk Sienkiewicz - „Quo vadis”
 • Henryk Sienkiewicz - „Latarnik”
 • Juliusz Słowacki - „Balladyna”
 • wiersze wybranych poetów.

Co może znaleźć się w arkuszu?

Nie wiadomo jeszcze, jaka lektura pojawi się na egzaminie ósmoklasisty 2024. W sieci pojawiają się informacje na temat tego, jakie lektury mogą być w tym roku na egzaminie z polskiego, nauczyciele typują dwie polskie książki. Warto zapoznać się z arkuszami CKE z poprzednich lat i sprawdzić, które utwory były dotychczas:

 • Egzamin ósmoklasisty z polskiego 2023: „Balladyna” Juliusza Słowackiego;
 • Egzamin ósmoklasisty z polskiego 2022: „Zemsta” Aleksandra Fredry;
 • Egzamin ósmoklasisty z polskiego 2021: „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza;
 • Egzamin ósmoklasisty z polskiego 2020: „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza; ;
 • Egzamin ósmoklasisty z polskiego 2019: „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupery.

Na egzaminie nie było jeszcze takich lektur jak: „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa, „Dziady cz. II” Mickiewicza czy „Kamienie na szaniec” Kamińskiego. Można więc przypuszczać, że w 2024 roku pojawi się któraś z nich. Zwróćmy uwagę, że lektury mogą się powtarzać, nie da się więc wykluczyć, że w arkuszu mogą pojawić się utwory takie jak „Zemsta” czy „Quo vadis”.

Oprócz lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty 2024 dobrze jest powtórzyć sobie także tzw. zagadnienia językowe, czyli ortografię, interpunkcję oraz gramatykę. Dobrą metodą przygotowania do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego jest rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych, które pojawiły się dotychczas na egzaminie. Nauczyciele języka polskiego przygotowują również materiały pomocne w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty. Warto wykorzystać je podczas nauki do testu.

Ekspertka o ostatnich powtórkach przez egzaminem ósmoklasisty z polskiego

O ostatnie porady przed egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego 2024 poprosiłam nauczycielkę języka polskiego - Joannę Heftowicz, autorkę bloga Polonistka przy tablicy. Co doradza ósmoklasistom na kilka dni przed pierwszym testem?

Ostatni weekend przed nim to na pewno nie jest czas na gruntowne przygotowywanie się do egzaminu. Jednak można jeszcze zwrócić uwagę na te rzeczy, które zostały przez przystępującego do testu słabo opanowane lub budzą jego wątpliwości. Warto przejrzeć własne notatki. Zawsze powtarzam swoim uczniom, aby nie wyrzucali zeszytów do języka polskiego z klas 4 - 7. W przypadku, kiedy takich notatek nie posiadamy lub są one mało czytelne, zawsze można poprosić przyjaciela, koleżankę czy kolegę z klasy, aby przesłał nam zdjęcie tematu ze swojego zeszytu lub najzwyczajniej nam wytłumaczył problematyczną kwestię - wyjaśnia nauczycielka.

Jak się uczyć na kilka dni przed egzaminem?

Jeśli ktoś ma niedosyt działań i czuje, że może jeszcze poćwiczyć, proponuję, aby zajrzeć do materiałów umieszczonych dla ósmoklasistów na stronie CKE– są tam testy z lat poprzednich i materiały powtórkowe wraz z odpowiedziami. Dzięki temu można sprawdzić poprawność własnych odpowiedzi.
Należy jednak pamiętać o tym aby nie nakręcać się już teraz na konkretną naukę – raczej powtórzyć to co jeszcze budzi nasze wątpliwości. Przecież przez lata nauki w klasach na pewno odpowiednio przygotowaliśmy się do egzaminu - dodaje

Nauczycielka przypomina też o regeneracji.

Ósmoklasista nie powinien zapominać o odpoczynku. Dobra regeneracja jest kluczowa dla efektywnego uczenia się i pamięci. W czasie tego weekendu należy spać odpowiednią ilość godzin i korzystać ze świeżego powietrza myśl dotleniać się i regenerować.
Ważne jest, aby pamiętać, że żaden egzamin nie przesądza o tym, jakim człowiekiem jesteśmy - wyjaśnia pani Joanna. Wynik egzaminu to tylko cyfra, na którą wpływ ma nie tylko stan naszej wiedzy, inteligencja, predyspozycje, ale również fakt, jakie mamy samopoczucie w danym dniu – czasem ból głowy, niskie ciśnienie czy szereg różnych czynników będą miały wpływ na to, jak napiszemy egzamin ale nie na to, jakimi jesteśmy naprawdę ludźmi. Powodzenia wszystkim zdającym - dodaje nauczycielka.

Co trzeba umieć na egzamin ósmoklasisty z polskiego 2024? Zadania powtórkowe

Jak wyglądał arkusz CKE i odpowiedzi do egzaminu ósmoklasisty z polskiego 2023? Zobacz>>

Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego. Odpowiedzi i a...

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2024? Ważne daty

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w maju. Zgodnie z informacjami podanymi przez CKE w tym roku odbędzie się on w następujących terminach:

Kiedy będzie egzamin ósmoklasisty 2024? Terminy:

Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną podane 3 lipca 2024 roku. Są one niezbędne podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.

Egzamin ósmoklasisty 2024 – najważniejsze informacje: termin, wymagania, zasady

Egzamin ósmoklasisty 2024 odbędzie się w maju. Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty? Kiedy dokładnie się odbędzie? Ile trwa? Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024?

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2024?

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w następujących terminach:

14 maja (wtorek) – egzamin z języka polskiego,

15 maja (środa) – egzamin z matematyki,

16 maja (czwartek) – egzamin z języka obcego nowożytnego.

Kiedy pojawią się arkusze egzaminu ósmoklasisty 2024?

Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronie CKE oraz w naszym serwisie w każdym dniu egzaminu ok. godz. 13:00.

Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty?

Na egzamin ósmoklasisty trzeba zabrać ze sobą przybory do pisania (pióro lub długopis z czarnym atramentem/tuszem) oraz dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku egzaminu z matematyki można korzystać również z linijki.

Zabronione jest korzystanie ze słowników i kalkulatorów. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Ile trwa egzamin ósmoklasisty?

W zależności od konkretnego przedmiotu egzamin ósmoklasisty trwa:

 • 120 minut – język polski;
 • 100 minut – matematyka;
 • 90 minut – język angielski (lub inny język nowożytny).

Ile punktów trzeba mieć, żeby zdać egzamin ósmoklasisty?

W przypadku egzaminu ósmoklasisty nie ma ustalonego progu punktowego, a więc nie da się nie zdać tego egzaminu. Wyniki mają jednak znaczenie przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Czy w 2024 roku będzie dodatkowy przedmiot na egzaminie ósmoklasisty?

Nie. W 2024 roku uczniowie przystępują do egzaminu ósmoklasisty tylko z trzech przedmiotów, czyli języka polskiego, matematyki oraz języka obcego (najczęściej języka angielskiego).

Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 zostaną ogłoszone 3 lipca.

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty w terminie dodatkowym?

Uczniowie, którzy z ważnych przyczyn nie mogli przystąpić do egzaminu w terminie głównym, mogą zrobić to w terminie dodatkowym, czyli:

10 czerwca 2024 (poniedziałek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w terminie dodatkowym,

11 czerwca 2024 (wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki w terminie dodatkowym,

12 czerwca 2024 (środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie innego języka nowożytnego) w terminie dodatkowym.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2024 – jakie zadania i lektury były w arkuszu? Uczniowie są zadowoleni - Strefa Edukacji

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna