Egzamin zawodowy już zdali, teraz czeka ich egzamin z szukania pracy

kat
sxc.hu
Udostępnij:
480 uczniów szkół średnich z regionu uzyskało właśnie dyplom.

Mamy ponad 200 specjalistów od BHP, 35 nowych opiekunów medycznych, 23 wykwalifikowanych sprzedawców i urzędników i 21 fryzjerek z dyplomem. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży opublikowała właśnie wyniki egzaminu zawodowego na Warmii i Mazurach.

Najlepiej w Giżycku, najgorzej w Piszu
Do egzamin przystąpiło w zimowej sesji 480 uczniów naszych szkół średnich. To kilkukrotnie mniej niż w lecie, ale też wyniki są znacznie lepsze. W Ełku zdało 4 na 5 absolwentów zawodówek, techników i szkół policealnych. Jeszcze lepiej egzamin poszedł uczniom powiatu giżyckiego. Tu zadało aż 95,5 proc. abiturientów.

Powodów do dumy nie mają natomiast uczniowie powiatu gołdapskiego. Tam zdawalność sięgnęła 59,1 proc.

Zimą przez egzaminy zawodowe przechodzą absolwenci szkół, których zajęcia kończą się w styczniu. Najpierw uczniowie odpowiedzieli pisemnie na 50 pytań sprawdzających ich wiedzę dotyczącą przyszłego zawodu. Później pochwalili się wiedza z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Na koniec podeszli do praktycznej części egzaminu. Trzyosobowy zespół przez trzy lub cztery godziny oceniał, czy dany uczeń kończąc szkołę posiadł wszelkie niezbędne umiejętności.

Specjaliści z dyplomem musieli się postarać, żeby go zdobyć, bo do zaliczenia pierwszej części musieli zebrać co najmniej połowę punktów, drugiej - minimum 30 proc., a z etapu praktycznego aż 75 procent.
To właśnie część praktyczna sprawiła uczniom warmińsko-mazurskich techników najwięcej problemów. Na tym etapie "wyłożyło się" aż 96 techników BHP, podczas gdy teorię opanowali wszyscy. Podobnie było w przypadku przyszłych asystentów stomatologicznych. Jeden z nich nie zdał teorii, połowa oblała część praktyczną.

Najwięcej specjalistów od BHP
Jak poradzili sobie na egzaminie uczniowie z Warmii i Mazur? Sprawdzian pozytywnie przeszło 90 proc. absolwentów zawodówek i szkół policealnych i 73,8 proc. uczniów techników. Najlepiej do egzaminu przygotowali się informatycy, ochroniarze, stolarze i fryzjerki. Każdy z podchodzących do egzaminu zaliczył go pozytywnie.

Całkiem nieźle wypadli opiekuni medyczni. To najbardziej popularny zawód w sesji zimowej wśród absolwentów szkół policealnych. Z 37 podchodzących do egzaminu zdało go 35 uczniów. Najwięcej abiturientów, podobnie jak w ubiegłym roku, sprawdziło swoją wiedzę z bezpieczeństwa i higieny pracy. Trzech na czterech z 298 uczniów otrzymało dyplom technika BHP.

Chętni są, pracy nie ma
Absolwenci egzaminy mają już za sobą, ale ze zdobyciem pracy nie będzie im lekko. W gołdapskim urzędzie pracy są zaledwie 4 oferty pracy, w ełckim - trzy. W Giżycku natomiast na bezrobotnych czeka 19 ofert. Niewiele jednak zgodnych jest z wykształceniem najnowszych warmińsko-mazurskich absolwentów. Podobnie jest w Piszu i Olecku. Dla tych bez doświadczenia szansa na znalezienie pracy jest niewielka. W samym tylko powiecie ełckim jest bowiem prawie 4 tys. bezrobotnych ze średnim wykształceniem.

Kolejny egzamin w sesji letniej rozpocznie się 18 czerwca, a zakończy 10 sierpnia. Wtedy na rynek wejdzie kilkanaście tys. specjalistów z dyplomem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie