Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert: Załamanie PKB przełoży się na każdego z nas. Za te skutki będziemy płacić przez następne lata

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jak wyjaśnia ekonomista, załamanie PKB oczywiście przełoży się na każdego z nas. Ponadto załamanie PKB oznacza załamanie wpływów do budżetu, czyli po prostu będzie mniej pieniędzy.
Jak wyjaśnia ekonomista, załamanie PKB oczywiście przełoży się na każdego z nas. Ponadto załamanie PKB oznacza załamanie wpływów do budżetu, czyli po prostu będzie mniej pieniędzy. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
Załamanie PKB oznacza załamanie wpływów do budżetu, czyli po prostu będzie mniej pieniędzy. Żeby realizować wydatki państwo musi pożyczać lub wspomagać się drukowaniem pieniędzy, a jedno i drugie niesie za sobą skutki i my za te skutki będziemy płacić przez następne lata- tłumaczy w rozmowie z Polska Times Marek Zuber, ekonomista. - Ktoś te pieniądze będzie musiał oddać- dodaje.

W II kwartale 2020 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zmniejszył się realnie o 8,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 7,9 proc. PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) zmniejszył się realnie o 8,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego- podał GUS.

II kwartał to już historia. Bardziej nas interesuje to co będzie teraz i to co czeka nas w przyszłości- mówi ekspert i dodaje, że negatywne skutki absolutnego zawalenia się polskiej gospodarki, bo to jest sytuacja której nie pamiętamy, zostały zasypane dziesiątkami miliardów złotych z różnego rodzaju tarcz.

- Z jednej strony były to tarcze wspomagające wypłatę wynagrodzeń, z innej strony na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstw. Generalnie rzecz biorąc0 tę dziurę udało się zasypać. Jednak ta wyrwa nie będzie teraz nadrobiona w przeciągu miesiąca czy dwóch, tylko gospodarka do poziomu sprzed koronawirusa dojdzie dopiero w 2020 roku- wylicza ekspert.

Zdaniem Zubera najbliższy okres, będzie okresem odczuwalnie gorszym dla przeciętnego Kowalskiego. - Chociażby ze względu na to o czym mówiliśmy. Załamanie PKB oznacza wzrost bezrobocia i do tego wzrostu bezrobocia dojdzie, ponieważ mamy likwidację stanowisk pracy. To sytuacja z którą nie mieliśmy do czynienia przez ostatnie 6 lat, czyli sytuacja w której w polskiej gospodarce realnie ubywa stanowisk pracy- tłumaczy.

- Wynagrodzenie w najlepszym razie nominalnie będą rosły ale nie będą rosły realnie. Inflacja będzie wyższa od wzrostu wynagrodzeń, a moim zdaniem pojawia się ryzyko, że przeciętne wynagrodzenie może nawet nominalnie spaść ze względu na pogorszenie sytuacji na rynku pracy- mówi.

Jak wyjaśnia ekonomista, załamanie PKB oczywiście przełoży się na każdego z nas. Ponadto załamanie PKB oznacza załamanie wpływów do budżetu, czyli po prostu będzie mniej pieniędzy.

- Żeby realizować wydatki państwo musi pożyczać lub wspomagać się drukowaniem pieniędzy przez Narodowy Bank Polski, a jedno i drugie niesie za sobą skutki i my za te skutki będziemy płacić przez następne lata, ponieważ ktoś te pieniądze będzie musiał oddać, a te wydrukowane miliardy złotych trzeba będzie ściągnąć z rynku, bo dojdzie do wzrostu inflacji, która realnie będzie zabierała naszą siłę nabywczą- podsumowuje Zuber.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekspert: Załamanie PKB przełoży się na każdego z nas. Za te skutki będziemy płacić przez następne lata - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna