Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekstraklasa wróci do gry po 81. dniach przerwy. Jak będzie wyglądać restart rozgrywek w Polsce?

Tomasz Dębek
Piast Gliwice - Legia Warszawa
Piast Gliwice - Legia Warszawa Fot Arkadiusz Gola / Polskapres
81 dni ma potrwać przerwa w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy spowodowana pandemią koronawirusa COVID-19. Ostatni mecz (Korona Kielce - ŁKS Łódź) rozegrano 9 marca. Piłkarze mają wrócić na boiska 29 maja.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki i minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk dali zielone światło dla restartu rozgrywek piłkarskich (a także żużlowych). Rząd zatwierdził plan wypracowany przez sztab kryzysowy powołany przez zarząd Ekstraklasy we współpracy z PZPN.

- Pierwszy gwizdek nie zabrzmi już jutro, ale mamy ściśle ułożony plan dojścia do pierwszego meczu Ekstraklasy, który może mieć miejsce pod koniec maja. Sportowcy już teraz są poddani izolacji. W najbliższym czasie będą mogli wrócić do treningów zgodnie z bardzo ściśle określonym trybem sanitarnym. Po kolejnych dwóch tygodniach przystąpią do rozgrywek. Na razie niestety bez publiczności, ale będziemy przynajmniej mogli cieszyć się grą przed telewizorami - podkreślał Morawiecki.

Jak będzie to wyglądało w praktyce? Każdy klub wyznaczył listę 50 osób (zawodnicy i sztab szkoleniowo-medyczny), które będą uczestniczyć w rozgrywkach. Od tygodnia są one poddane „14-dniowej izolacji sportowej”. Każda z osób na liście codziennie wypełnia też ankietę mającą na celu wykrycie wczesnych symptomów choroby. W dniach 3-4 maja wszyscy przejdą testy na obecność koronawirusa w organizmie. Po nich planowane jest wznowienie treningów w klubach. Na początku w małych grupach (do 10 maja), później w normalnym trybie. 27-28 maja piłkarze, sztaby i sędziowie przejdą kolejne testy. 29 maja planowany jest pierwszy mecz po przerwie.

ZOBACZ TEŻ:

- Jeśli nie pojawią się niespodziewane przeciwności i sytuacja zdrowotna w kraju na to pozwoli, po przejściu okresu przygotowań liga mogłaby ruszyć 29 maja - podkreśla w komunikacie spółki prezes zarządu Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki. - Równolegle otrzymaliśmy potwierdzenie informacji z UEFA o możliwości dokończenia sezonu do 20 lipca - dodaje.

Władze europejskiego futbolu wobec wyjątkowej sytuacji zgodziły się na przedłużenie sezonu (tradycyjnie kończył się 30 czerwca). Aby po wakacjach rozpocząć kolejny, wyznaczono jednak określone terminy. W krajach zajmujących miejsca 1-15 w rankingu UEFA grać można nawet do 3 sierpnia. Kluby z tych, które zajmują niższe pozycje, rozpoczynają eliminacje do europejskich pucharów od pierwszych rund. Dlatego ich ligi muszą wyrobić się do 20 lipca.

Zakładając powrót do gry 29 maja, Ekstraklasę da się dokończyć we względnie spokojnym tempie. Do rozegrania pozostało 11 kolejek ligowych, z czego tylko trzy będą musiały odbyć się w środku tygodnia. Dla niektórych klubów obciążeniem będzie jeszcze Totolotek Puchar Polski. Z powodu pandemii nie rozegrano dwóch ćwierćfinałów, pomiędzy Stalą Mielec a Lechem Poznań i Miedzią Legnica a Legią Warszawa. Ich terminy wyznaczono na 27 maja. Po ich rozegraniu mamy poznać daty półfinałów i finału. Poza wymienionymi klubami o trofeum grają jeszcze Cracovia i Lechia Gdańsk.

Sezon dokończą też kluby I i II ligi. W ich przypadku powrót zaplanowany jest pomiędzy 30 maja a 6 czerwca. Rozgrywki od III ligi w dół podlegają wojewódzkim ZPN-om. Decyzje w ich sprawie jeszcze nie zapadły.

Trwa głosowanie...

Czy piłkarska Ekstraklasa wróci do gry w maju?

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna