Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektroniczny stapler w szpitalu klinicznym

(ak)
sxc
To pierwsze takie urządzenie w województwie podlaskim, a drugie w Polsce. Elektroniczny stapler sam zszywa tkanki, co znacznie ułatwia operację.

Nasz oddział jest już bardzo innowacyjny, teraz dysponujemy sprzętem, który może być porównywany do mercedesa klasy S - przyznaje prof. Jacek Dadan, kierownik I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - Elektroniczny stapler do szwu mechanicznego w naszym wyposażeniu to ogromny krok do przodu w dziedzinie laparoskopii.

Białostoccy chirurdzy dysponują nowoczesnym urządzeniem amerykańskiej firmy Covidien, które przyspiesza i ułatwia operację. W poniedziałek dr Hady Razak Hady po raz pierwszy przeprowadził operację zmniejszania żołądka, używając elektronicznego staplera.

- To urządzenie przecina tkanki, odcina niepotrzebne części, a następnie zszywa je specjalnymi zszywkami - tłumaczy Marcin Zajczuk z kliniki, który współpracuje z producentem urządzenia. - Nad wszystkim czuwają specjalne mikroprocesory. To urządzenie nie tylko przyspiesza zabieg, ale również pozwala zachować większą kontrolę i bezpieczeństwo nad całą operacją. Jakość takiego zespolenia jest nieporównywalna z szyciem ręcznym.

- Wszystko jest całkowicie skomputeryzowane. Stapler sam dostosowuje szew do grubości, wysokości i rodzaju tkanki. Ich zespolenie jest pewniejsze, a gojenie przebiega szybciej - dodaje prof. Dadan. - To urządzenie automatycznie niweluje ewentualne błędy ludzkie. Minimalizuje niepotrzebne ruchy. Dzięki temu zabieg jest szybszy, bezpieczniejszy i bardziej komfortowy nie tylko dla chirurga, ale i dla pacjenta.

To drugie takie urządzenie w naszym kraju. Podobne jest tylko w Gdańsku. Elektroniczny stapler może być wykorzystywany przy operacjach, związanych z nowotworami jelita grubego, chorobami nadnerczy lub leczeniem otyłości. Co istotne, będzie stosowany nie tylko przy operacjach laparoskopowych, które w tej klinice Uniwersytetu Medycznego w Białymstokusą już standardem. Lekarze będą go używać także przy operacjach otwartych, a także na ostrym dyżurze. Stapler będzie pomocny m.in. w przypadkach przepuchlin brzusznych, pachwinowych, wycięcia pęcherzyka żółciowego lub wyrostka robaczkowego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna