MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eleos: Młodzi Europejczycy pracują z dziećmi

Aneta Boruch [email protected]
Wolontariusze z różnych krajów Europy do przyszłego roku będą pracować w ośrodkach Eleosu. Mają mnóstwo pomysłów na zabawy i pokazują dzieciom, że warto uczyć się angielskiego.
Wolontariusze z różnych krajów Europy do przyszłego roku będą pracować w ośrodkach Eleosu. Mają mnóstwo pomysłów na zabawy i pokazują dzieciom, że warto uczyć się angielskiego. Wojciech Wojtkielewicz
Sześciu wolontariuszy z różnych krajów do przyszłego roku prowadzi zajęcia z małymi podopiecznymi świetlic socjoterapeutycznych prowadzonych przez Eleos. Uczą się, zdobywają doświadczenie i wnoszą mnóstwo pomysłów do zabaw z dziećmi.

Przyjechaliśmy tu, bo pracując z dziećmi chcemy dawać coś od siebie innym - opowiada Hristina Petrova, wolontariuszka z Bułgarii. - To też możliwość sprawdzenia różnych cech swojego charakteru i popracowania nad sobą.

Hristina to jedna z wolontariuszy, którzy przyjechali do Białegostoku w ramach europejskiego programu Erasmus +, finansowanego przez Komisję Europejską. Biorą udział w międzynarodowym projekcie "Odkrywam siebie".

W jego ramach rozpoczęły pracę z podopiecznymi świetlic socjoterapeutycznych, prowadzonych przez Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Białostocko-Gdańskiej "Eleos". Opiekują się nimi, organizują zajęcia i zabawy.

- To łatwa praca, dzięki której zdobywamy praktykę - mówi Federico Dessi z Włoch. - Poznajemy różne metody prowadzenia zajęć z dziećmi.

Jest też czas na spotkania w gronie rówieśników.

- A to, że jesteśmy tu w międzynarodowej grupie, pozwala nam nie tylko poznawać Białystok i Polskę, ale też realia życia w innych krajach - dodaje Teodora Tanczeva.

- Ale język polski to wciąż bariera, z którą się zmagamy - śmieje się Federico. - Czasem bardzo chce się coś powiedzieć, ale brakuje słów.

Pracownicy Eleosu są bardzo zadowoleni z takiego międzynarodowego zespołu.

- Ten projekt działa w dwie strony - mówi Anna Rogacz z Eleos. - Wolontariusze są dużym wsparciem dla wychowawców świetlic w ich codziennej pracy z dziećmi. A jednocześnie ta grupa jest bardzo kreatywna, mają mnóstwo innowacyjnych pomysłów na zajęcia.

Młodzi Europejczycy zorganizowali więc już np. pieczenia chleba czy ćwiczenia z jogi. Pojadą też ze swoimi podopiecznymi na ferie zimowe oraz wypoczynek wakacyjny. Maluchy przy okazji na własne oczy przekonują się też, że warto uczyć się języków obcych.

Eleos od wielu lat współpracuje z zagranicznymi wolontariuszami.

- W naszym ośrodku byli ludzie z różnych krajów: od Armenii po Gruzję i Szwecję - opowiada Anna Rogacz. - Dzięki temu nasze dzieci zobaczyły, że angielski to podstawa do komunikacji na świecie. Poza tym widzą, że jeżeli ktoś bardzo czegoś chce, ma marzenia, to wystarczy popracować nad sobą i nie ma rzeczy niemożliwych. Nieważne z jakiego jesteś środowiska, ale jaki masz charakter i co chcesz osiągnąć.

Czytaj e-wydanie »

Słodkie okazje z wysokimi rabatami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna