Ełk > 150 lat temu urodził się poeta mazurski Michał Kajka

opr. online
Udostępnij:
27 września 1858 roku w Skomacku Wielkim (pow. ełcki) urodził się poeta ludowy i działacz mazurski Michał Kajka.

Michał Kajka (inna wersja Kayka) urodził się 27 września 1858 roku w Skomacku Wielkim w rodzinie chłopskiej. Mimo trudnej sytuacji finansowej rodziny uczęszczał do miejscowej szkoły elementarnej, zaś w wieku 10 lat poszedł do szkoły ludowej w Rostkach.

Po jej ukończeniu zatrudnił się jako parobek u bogatych włościan. Podjął także naukę zawodu zduna i cieśli, z których utrzymywał się później do końca życia, jako ceniony fachowiec.

W wieku 17 lat zaczął pisać wiersze. Po raz pierwszy wydrukowano je w tygodniku "Mazur" w 1884 roku. Dwa lata później jego kolejne utwory opublikowano w "Nowinach Śląskich", a w latach następnych także w "Gazecie Ludowej" i "Mazurskim Przyjacielu Ludu".

W 1883 roku Kajka wraz z żoną Wilhelminą przeprowadził się do Ogródka koło Ełku. Niedługo później zaangażował się w działalność polityczną i społeczną. Od roku 1890 opiekował się biblioteką Towarzystwa Czytelni Ludowych w Ogródku. W 1896 roku współtworzył Mazurską Partię Ludową, zaś w roku 1907 wziął udział w odbywającym się w Szczytnie spotkaniu działaczy polskich z Wielkopolski i Mazur.

Agitował za włączeniem Mazur do Polski podczas plebiscytu w 1920 roku na spotkaniach często recytując swoje propolskie wiersze, zaś później działał w Zjednoczeniu Mazurskim i Związku Polskich Towarzystw Szkolnych. W 20-leciu międzywojennym napisał m.in. wiersz "Ojczysta mowo nasza", który stał się hymnem Mazurów tęskniących za Polską. W 1935 roku odwiedził go pisarz Melchior Wańkowicz. W związku z szykanami ze strony Niemców, pod koniec życia wiele utworów wydawał anonimowo. Michał Kajka zmarł 22 września 1940 roku w Orzyszu (pow. piski). Spoczął na cmentarzu w Ogródku.

Jego twórczość za życia została wydana tylko w jednym zbiorze - "Pieśni mazurskie" w 1927 roku. Pośmiertnie wiersze Kajki opublikowano w wydaniach: "Wybór wierszy" (1954), "Wiersze wybrane" (1958), "Zebrałem snop plonu..." (1958), "Opowiadania uciesne" (1970) i "Z duchowej mej niwy..." (1982).

Część ocalałych rękopisów utworów jest obecnie przechowywana w dziale rękopisów Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz w Stacji Naukowej Polskiego Towarzystwa Historycznego w Olsztynie.

Po zakończeniu II wojny Kajka został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, w 1958 roku jego setną rocznicę urodzin Ełk uczcił ufundowaniem pomnika, zaś 10 lat później w jego dawnym domu w Ogródku otwarto jego muzeum. Również Orzysz upamiętnił jego postać odsłoniętym w 1986 roku obeliskiem. Imię Kajki nosi ulica w warszawskim Aninie oraz znajdująca się przy niej Szkoła Podstawowa nr 218.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie