Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ełk. Młodzież, światło, kamera, akcja!

Jacek Karaczun [email protected]
– Przeprowadziliśmy sondę, ale nie było łatwo. Wiele osób wstydzi się wystąpić przed kamerą – mówi Paulina Kowalczyk z I LO.
– Przeprowadziliśmy sondę, ale nie było łatwo. Wiele osób wstydzi się wystąpić przed kamerą – mówi Paulina Kowalczyk z I LO.
Warsztaty medialne to nie tylko nauka rzemiosła. To również, a może przede wszystkim, szkoła niezależnego myślenia.

Otwartość na ludzi, pomysłowość i wszechstronna wiedza - wylicza cechy idealnego dziennikarza Anna Szocińska, maturzystka z I LO w Ełku. Dzięki projektowi warszawskiej Fundacji Media Evolution - "Moja Szkoła jest medialna", mogła poznać tajniki tej profesji.

- Nie proponujemy młodzieży zawodu dziennikarza. To jest styl życia, pasja. Nie dla każdego - mówi Agnieszka Borowska, dziennikarka TVP i Prezes Fundacji Media Evolution. - Poznanie narzędzi medialnych może służyć podniesieniu własnej wartości, rozwijaniu umiejętności interpersonalnych, szerszemu rozumieniu świata. To jest nasz cel - wyjaśnia.

Uczniowie dwóch ełckich liceów i technikum ekonomicznego przez dwa dni uczyli się podstaw dziennikarstwa. Podzieleni na grupy przygotowali, sfilmowali i zmontowali reportaż z życia miasta.

- Ciekawe były zajęcia z emisji głosu i autoprezentacji - mówi Paula Sobuń z I LO. Na co dzień Paula dużo fotografuje, dzięki czemu znalazła się wśród uczestników projektu. Do gustu przypadła jej także techniczna strona warsztatów.

- Pracowaliśmy z kamerą ze stabilizacją obrazu, umieszczoną na 5-metrowym wyciągniku. Pozwalała doskonale rejestrować ludzi w ruchu - opisuje.

Nic tak nie wprowadza w świat mediów jak realia dziennikarskiego kolegium. - Sonda wśród uczniów naszej szkoły, wywiad ze starostą, i materiał o tym, czy straszy w starym szpitalu - wylicza pomysły zgłoszone przez młodzież Anna Szocińska.

Propozycje musiała zaakceptować redaktor naczelna.
- Straciłam głos na tym kolegium, tak intensywnie dyskutowaliśmy - śmieje się Agnieszka Borowska. - Zburzyliśmy sterotyp, że reportaż musi się koncentrować wokół miejskich instytucji. Opowiedzcie mi o ludziach! Doszliśmy do porozumienia. To zdolna i energiczna młodzież - wyjaśnia.

Efekty pracy nad reportażem zatytułowanym "To tutaj mieszkam“ poznamy w poniedziałek podczas projekcji w starostwie powiatowym. Ale nie tylko film pozostanie po warsztatach.

- Edukacja medialna jest potrzebny w naszym kraju. Chcemy podnosić kompetencje młodych ludzi, aby myśleli niezależnie, krytycznie - tłumaczy Agnieszka Borowska. - Będziemy w kontakcie. Dla najlepszych obiecałam pomoc w zorganizowaniu stażu w ogólnopolskich mediach. Ale najpierw muszą zdać maturę - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna