Ełk. Pilotażowy program Ministerstwa Cyfryzacji - mDokument. Mobilne dowody osobiste (wideo)

(ezio), inf. prasowa
Tzw. dowód mobilny będzie funkcjonował alternatywnie obok tradycyjnego.
Tzw. dowód mobilny będzie funkcjonował alternatywnie obok tradycyjnego. Ministerstwo Cyfryzacji
Udostępnij:
W Ełku testowany jest pilotażowy program Ministerstwa Cyfryzacji mDokument. W ramach programu z usługi mobilnych dowodów osobistych będzie można skorzystać w Urzędzie Miasta załatwiając sprawę w Urzędzie Stanu Cywilnego, Biurze Działalności Gospodarczej oraz Referacie Spraw Obywatelskich. Do skorzystania z testowanej usługi będzie niezbędny telefon komórkowy.

Od 11 maja w czterech miastach Polski: Ełku, Łodzi, Koszalinie i Nowym Wiśniczu ruszył pilotażowy projekt Ministerstwa Cyfryzacji mDokument. Jest to usługa, dzięki której będzie można uzyskać dostęp do swoich dokumentów (również potwierdzających tożsamość takich jak np. dowód osobisty) z wykorzystaniem telefonu komórkowego.

Tzw. dowód mobilny będzie funkcjonował alternatywnie obok tradycyjnego. W telefonie nie będzie żadnych danych. Wszelkie dane pozostaną w rejestrach państwowych. W przypadku dowodu osobistego – w Rejestrze Dowodów Osobistych. A wiec każdy kto zgubi swój telefon komórkowy, nie będzie musiał obawiać się utraty danych osobowych czy ryzyka kradzieży tożsamości. Telefon będzie służył jedynie do autoryzacji danych. Każdorazowo na telefon będzie przychodził sms z unikatowym kodem.

Pilotaż realizowany w Ełku polega na udostępnieniu dla mieszkańców usługi mobilnego dowodu osobistego, z której będzie można skorzystać załatwiając sprawę w Urzędzie Miasta Ełku w takich komórkach jak np. Urząd Stanu Cywilnego, Biuro Działalności Gospodarczej czy Referat Spraw Obywatelskich.

Pytania i odpowiedzi na temat mDokumentu:

Czy dowód osobisty i inne mDokumenty będą w moim telefonie komórkowym?

- Nie. Wszelkie dane pozostają w rejestrach państwowych, gdzie są obecnie i gdzie są pilnie strzeżone przed dostępem osób niepowołanych. Telefon komórkowy będzie jedynie „tokenem”, na które przyjdzie SMS z kodem weryfikacyjnym. Dopiero po jego podaniu urzędnikowi będzie on mógł uzyskać dostęp do potrzebnych mu danych.

Czy korzystanie z mDokumentów będzie obowiązkowe?

- Nie, korzystanie z nich nie będzie obowiązkowe. Z mDokumentów będą korzystać osoby, które wyrażą na to ochotę. By skorzystać z usługi trzeba ją wcześniej aktywować.

Czy do korzystania z mDokumentów będzie potrzebny smartfon?

- Nie. Na tym etapie będzie to mógł być również telefon starego typu. Ważne, by mógł odbierać SMS-y.

Co będzie, gdy zgubię telefon lub ktoś mi go ukradnie?

- Nic. W telefonie nie będzie żadnych danych. One pozostają w rejestrach, w których obecnie są przechowywane i nie ma do nich dostępu nikt niepowołany.

Co będzie, gdy mi się rozładuje telefon?

- To sytuacja analogiczna do pozostawienia tradycyjnego dokumentu w domu. Warto jednak pamiętać, że policja ma możliwość weryfikacji tożsamości obywatela nawet, gdy nie ma on przy sobie dowodu.

Co będzie, gdy policja zatrzyma mnie do kontroli w miejscu, w którym akurat nie ma zasięgu sieci?

- Nic. Służby dysponują własną, niezależną od operatorów, łącznością. Policja nie będzie też potrzebować do weryfikacji danych kodu potwierdzającego z SMS-a.

Czy mDokumenty to bezpieczne rozwiązanie?

- Całkowicie. Dane obywatela pozostają w rejestrach państwowych, gdzie są pilnie strzeżone. W telefonie nie będzie też żadnych danych. Paradoksalnie mDokumenty są nawet bezpieczniejszym rozwiązaniem, niż tradycyjne dokumenty. Zazwyczaj szybciej się orientujemy, że zgubiliśmy telefon, niż dokumenty. Telefony komórkowe zazwyczaj mamy też zabezpieczone na wypadek kradzieży, a w razie potrzeby można je dezaktywować. W przypadku utraty tradycyjnego dokumentu nie mamy takich możliwości.

Co trzeba będzie zrobić, by skorzystać z mDokumentów?

- Trzeba będzie aktywować usługę na portalu obywatel.gov.pl. Będzie do tego potrzebny profil zaufany Będziemy tam też podawać numer telefonu, na który będą przychodzić SMS-y z kodami weryfikacyjnymi. W dowolnym momencie usługę będzie można zdezaktywować.

Jak korzystanie z mDokumentów będzie wyglądać w praktyce?

- W urzędzie będziemy informować, że korzystamy z mobilnej wersji dowodu osobistego i podawać nasz numeru PESEL lub numeru telefonu. System wyśle nam wtedy SMS-a z kodem jednorazowym. Dopiero po jego podaniu urzędnikowi uzyska on dostęp do potrzebnych mu danych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
MACIEJ ZAMBRZYCKI

Droga Redakcjo :

Artykuł :

 

Pilotażowy program Ministerstwa

Cyfryzacji - mDokument , che

zrobić Mobilne dowody osobiste ,

szanowny Panie Redaktorze .

Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie