Emerytura i zmiany

(EW)
Katarzyna Krupicka, ZUS
Katarzyna Krupicka, ZUS Archiwum
Udostępnij:
W naszej redakcji gościliśmy Katarzynę Krupicką, regionalnego rzecznika prasowego ZUS województwa podlaskiego. Odpowiadała na wiele pytań naszych Czytelników.

Ukończyłem w kwietniu 69 lat. Nigdy nie składałem wniosku o emeryturę. Chciałbym ubiegać się o świadczenie po wejściu w życie zmian, tj. po 30 września 2017r. Jakie tablice średniego trwania życia będą obowiązywać przy wyliczeniu mojej emerytury?

- Obniżenie wieku emerytalnego w pana konkretnym przypadku wynosi 2 miesiące. Oznacza, to, że podwyższony wiek emerytalny ukończył pan już w lutym 2014 r. Jeżeli jednak nie wystąpił pan jeszcze z wnioskiem o emeryturę na starych zasadach - mimo że ma ukończony powszechny wiek emerytalny oraz udowodniony okres składkowy i nieskładkowy (wynoszący co najmniej 25 lat), a zgłosi go po 30 września 2017 r. i wystąpi o obliczenie tej emerytury na nowych zasadach - ma pan prawo do wariantowego obliczenia emerytury. Oznacza to możliwość zastosowania średniego dalszego trwania życia dla wieku przejścia na emeryturę według:

- tablicy trwania życia obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę lub

- tablicy trwania życia obowiązującej w dniu następnym po dniu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, jeżeli będzie to dla pana korzystniejsze lub

- tablicy trwania życia obowiązującej w dniu następnym po dniu osiągnięcia wieku 65 lat, również w przypadku, gdy będzie to dla pana korzystniejsze.

ZUS z trzech możliwości wybierze najkorzystniejszą i tak obliczone świadczenie zostanie panu wypłacone po warunkiem rozwiązania umowy o pracę.

Urodziłem się marcu 1952 r. Zostałem zwolniony z pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy w marcu 2017 r. Na dzień rozwiązania stosunku pracy spełniłem wszystkie warunki wymagane do przyznania świadczenia przedemerytalnego dotyczące wieku i stażu pracy. 17.09.2017 r. upłynie 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Do jakiej daty zostanie mi przyznane świadczenie przedemerytalne?

Z informacji podanej przez pana wynika, że spełnił pan wszystkie warunki wymagane do przyznania świadczenia przedemerytalnego. Bez znaczenia pozostaje fakt, kiedy złoży pan wymagane dokumenty. Choć ukończył pan obniżony wiek emerytalny - 65 lat - przed 1 października 2017 r., to może pan zgłosić wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego po 30 września 2017 r. Należy jednak pamiętać, aby nie zaszły inne okoliczności wykluczające przyznanie takiego świadczenia (jak np. przekroczenie 30-dniowego terminu na zgłoszenie wniosku o świadczenie).

W przypadku spełnienia wszystkich warunków powinno być ono przyznane do dnia poprzedzającego osiągnięcie podwyższonego wieku emerytalnego, co w pana przypadku oznacza sierpień 2018 r. Jeżeli po 1 października 2017 r. nie złoży pan wniosku o ustalenie prawa do emerytury w związku z osiągnięciem przywróconego niższego wieku emerytalnego (65 lat dla mężczyzn), wówczas zachowa pan prawo do świadczenia przedemerytalnego do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku, chyba że prawo do tego świadczenia ustanie wcześniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie