Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura lub renta po zmarłym. Komu może być wypłacona, a kiedy trzeba ją zwrócić? (zdjęcia)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wiele osób pyta ZUS, czy jeśli umiera ktoś bliski, to świadczenie za mieniąc, w którym emeryt lub rencista zmarł należy się komuś. Jeżeli np. ktoś zmarł w październiku, a ZUS nie wypłacił świadczenia, bo nie otrzymał informacji o zgonie, to niezrealizowaną emeryturę (lub rentę) można wypłacić członkom rodziny emeryta (lub rencisty) - na ich wniosek. Warto też wiedzieć komu przysługuje takie świadczenie i kiedy ZUS będzie domagał się jego zwrotu.
Wiele osób pyta ZUS, czy jeśli umiera ktoś bliski, to świadczenie za mieniąc, w którym emeryt lub rencista zmarł należy się komuś. Jeżeli np. ktoś zmarł w październiku, a ZUS nie wypłacił świadczenia, bo nie otrzymał informacji o zgonie, to niezrealizowaną emeryturę (lub rentę) można wypłacić członkom rodziny emeryta (lub rencisty) - na ich wniosek. Warto też wiedzieć komu przysługuje takie świadczenie i kiedy ZUS będzie domagał się jego zwrotu. Pixabay
Prawo do świadczeń ustaje ze śmiercią osoby uprawnionej. Jeżeli zgon świadczeniobiorcy nastąpił przed terminem płatności emerytury lub renty, a można wstrzymać wypłatę tego świadczenia, jest ono wstrzymywane od miesiąca, w którym nastąpił zgon. Jeśli jest to niemożliwe, wstrzymanie wypłaty emerytury lub renty następuje od miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym zmarł emeryt/rencista.

- Jeśli była to emerytura/renta należna za miesiąc, w którym emeryt/rencista zmarł (bez względu na dzień miesiąca) wtedy ZUS, na wniosek o wypłatę niezrealizowanego świadczenia, wyda formalną decyzję i przekaże pieniądze osobom uprawnionym. Wniosek o niezrealizowane świadczenie należy złożyć przed upływem 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której przysługiwało świadczenie – informuje Katarzyna Krupicka rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

Co to jest niezrealizowane świadczenie z ZUS

Niezrealizowane świadczenie to takie, do którego zmarła osoba była uprawniona przed śmiercią, ale go nie pobrała lub nie zostało ono jej wypłacone. Jeżeli np. ktoś zmarł w październiku, a ZUS nie wypłacił świadczenia, bo otrzymał informację o zgonie, to niezrealizowaną emeryturę można wypłacić członkom rodziny tej osoby - na ich wniosek.

Czytaj również: Ile pieniędzy wypłaca ZUS za śmierć najbliższego członka rodziny? Zobacz stawki z całej Polski

Kto może się starać o wypłatę niezrealizowanego świadczenia

Prawo do niezrealizowanych świadczeń mają:

  • w pierwszej kolejności – mąż, żona lub dzieci zmarłego, jeśli prowadziły z nim wspólne gospodarstwo domowe,
  • drugiej kolejności – małżonkowie i dzieci, z którymi zmarły nie prowadził gospodarstwa domowego (w razie braku małżonka, dzieci, z którymi zmarła osoba prowadziła wspólne gospodarstwo domowe),
  • w trzeciej kolejności – inni członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej lub ci, na których utrzymaniu pozostawała osoba zmarła, w razie braku wymienionych wyżej małżonka i dzieci.

Druk wniosku o niezrealizowane świadczenie (druk ENS) dostępny jest na stronie internetowej ZUS oraz w każdej placówce zakładu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Emerytura lub renta po zmarłym. Komu może być wypłacona, a kiedy trzeba ją zwrócić? (zdjęcia) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna