Emerytura po mężu i renta rodzinna

Ewa Wyrwas
Archiwum
Udostępnij:
W redakcji gościliśmy Katarzynę Krupicką, regionalnego rzecznika prasowego ZUS. Odpowiadała na wiele pytań naszych Czytelników. Była to ostatnia wizyta Katarzyny Krupickiej przed wakacjami - redakcyjne dyżury specjalistów zawieszamy na lipiec i sierpień.

Mam 23 lata i studiuję. Pobieram rentę rodzinna po zmarłym ojcu. Czy jeżeli zawrę związek małżeński, to utracę prawo do renty?

- Nie. Zawarcie związku małżeńskiego nie pozbawia studiującego dziecka prawa do renty rodzinnej. Jest to świadczenie, które przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

Do renty rodzinnej mają prawo dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione - do ukończenia 16. roku życia lub 25. roku życia, jeśli się uczą, a także - bez względu na wiek - jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16. rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25. roku życia. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Prawo do renty rodzinnej mają też wnuki, rodzeństwo oraz inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, jeżeli spełniają takie warunki jak dzieci własne i zostały przyjęte na wychowanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego (emeryta lub rencisty) - chyba że śmierć była następstwem wypadku.

Kolejny warunek to taki, iż nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją - jeżeli nie mogą zapewnić im utrzymania albo ubezpieczony (emeryt lub rencista) lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd.

Wysokość renty rodzinnej wynosi dla jednej osoby uprawnionej 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, dla dwóch osób - 90 proc., dla trzech i więcej uprawnionych - 95 proc. Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która w razie konieczności dzielona jest w równych częściach między nich. Jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest sierota zupełna, przysługuje jej dodatek dla sierot zupełnych.

Dwa lata temu urodziłam bliźnięta. Teraz wróciłam do pracy, ale moje dzieci często chorują. Ile dni zasiłku opiekuńczego przysługuje mi na córki?

- Na opiekę nad Pani pociechami, gdy są zdrowe i mają do lat 8 oraz gdy chorują i mają do 14 lat, przysługuje jeden limit zasiłku opiekuńczego. Wynosi 60 dni w roku kalendarzowym. Bez znaczenia jest fakt, ile dzieci urodziło się podczas jednego porodu czy też ile dzieci jest w rodzinie. Co ważne, limit 60-dniowy jest przewidziany łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi chorymi członkami rodziny. Obowiązuje to niezależnie od liczby osób upraw- nionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny, którzy wymagają opieki. Fakt urodzenia przez Panią bliźniaczek nie wydłuża okresu należnego zasiłku opiekuńczego.

W październiku tego roku będę miała prawo do emerytury. Czy składając wniosek, muszę dołączyć świadectwa pracy i Rp-7 za okresy przypadające po 1998 r.?

- Podstawę obliczenia nowej emerytury stanowi m.in. kwota składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego po 31 grudnia 1998 r. Druga część składowa to kapitał początkowy. Jeżeli dopełniła Pani formalności i złożyła wniosek o jego ustalenie, nie musi składać dokumentów, potwierdzających kwoty osiągniętych wynagrodzeń za okres po 31 grudnia 1998 r. To samo dotyczy dołączenia do wniosku o emeryturę dokumentów potwierdzających przebyte po 1998 r. okresy składkowe i nieskładkowe. Okresy te są uwzględniane na podstawie zapisów na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS. Jeżeli Pani zamiarem jest pobieranie emerytury, a kontynuuje Pani zatrudnienie, musi Pani dostarczyć świadectwo lub świadectwa pracy, które potwierdzą fakt rozwiązana stosunku lub stosunków pracy.

Mam 59 lat i pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy. W maju zmarł mój mąż. Czy mogę przejść na jego emeryturę - wyższą od mojej renty?

- Może Pani wystąpić z wnioskiem do ZUS o przyznanie renty rodzinnej po zmarłym mężu. Ma pani ukończone, wymagane dla wdowy 50 lat życia, a mąż pobierał emeryturę. Wysokość renty rodzinnej będzie wynosić 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby osobie zmarłej.

Jeżeli świadczenie męża było wyższe, powinna Pani jak najszybciej złożyć wniosek - wypłacimy rentę od początku miesiąca, w którym trafi do nas Pani wniosek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie