Emerytura - wycofanie wniosku

(EW)
Emerytura - wycofanie wniosku. Porady eksperta.
Emerytura - wycofanie wniosku. Porady eksperta. Archiwum
Udostępnij:
W redakcji gościliśmy Katarzynę Krupicką, rzecznika prasowego ZUS województwa podlaskiego.

Złożyłam wniosek o emeryturę w wieku powszechnym, ale nie chcę jej pobierać, ponieważ nie będę rozwiązywała na razie stosunku pracy. Czy w związku w tym muszę wycofać wniosek?

- Ogólną zasadą jest, że postępowanie w sprawie przyznania emerytury rozpoczyna złożenie wniosku przez samą osobę zainteresowaną albo jej pełnomocnika. Istnieje również możliwość rezygnacji z wcześniej złożonego wniosku. Ustawodawca przewidział taką sytuację i dopuścił możliwość wycofania wniosku, jednakże nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji.

Aby skutecznie wycofać wniosek, musi to nastąpić w formie własnoręcznie sporządzonego podania lub zgłoszonego żądania ustnie do protokołu w naszej placówce. Ważną informacją jest również to, że każdy, kto chce skorzystać z możliwości wycofania uprzednio złożonego wniosku o świadczenie, nie musi uzasadniać swojej decyzji. W takiej sytuacji świadczenie podlega umorzeniu.

Zobacz też Gehenna mieszkańców bloku. Piłkarze Wigier Suwałki piją, rozrabiają i czują się bezkarni

W Pani przypadku nie jest konieczne wycofywanie wniosku. Wydamy decyzję o przyznaniu świadczenia, ale z powodu nierozwiązania stosunku pracy nie będzie ono wypłacane. Gdy zdecyduje się Pani na zaprzestanie aktywności zawodowej, wówczas na stosownym druku lub w formie podania musi powiadomić o swojej decyzji ZUS. Wniosek powinien zawierać polecenie ponownego ustalenia emerytury oraz o podjęciu jej wypłaty. Dołączone musi być również świadectwo lub świadectwa pracy, które potwierdzą fakt rozwiązania stosunku lub stosunków pracy, jeżeli jest ich kilka. Wówczas nastąpi ostateczne obliczenie wysokości emerytury, która dotychczas nie była wypłacana. Do podstawy jej obliczenia uwzględnione zostaną kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne z uwzględnieniem ich waloryzacji, zewidencjonowane na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury.

Emerytura zostanie obliczona poprzez podzielenie podstawy (na którą składają się zwaloryzowane składki, zwaloryzowany kapitał początkowy oraz kwoty środków zewidencjonowanych na subkoncie) przez średnie dalsze trwanie życia obowiązujące w dniu zgłoszenia wniosku o podjęcie wypłaty emerytury. Jeżeli będzie to korzystniejsze, do ustalenia wysokości emerytury, mogą być zastosowane tablice trwania życia obowiązujące w dniu, w którym osiągnęła Pani wiek emerytalny.

Działalność gospodarczą rozpocząłem 11 maja 2015 r. Kiedy będę musiał już płacić wyższy ZUS?

- Okres preferencji dla nowych przedsiębiorców obowiązuje pełne 24 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej. Ważne, aby dokładnie określić koniec tego okresu i zapłacić na czas składki w standardowej wysokości. Problemu nie ma, gdy działalność rozpoczyna się z pierwszym dniem miesiąca. Wówczas okres 24 miesięcy liczony jest od miesiąca rozpoczęcia działalności włącznie.

W sytuacji, gdy pierwszy miesiąc prowadzenia działalności jest niepełny, jak w Pana przypadku, wówczas za ten miesiąc również przysługują składki w wysokości preferencyjnej. Za maj 2015 r. zapłacił Pan składki społeczne w uprzywilejowanej wysokości (proporcjonalnie za 21 dni), jednak okres preferencji liczony jest od miesiąca następnego, czyli od 1 czerwca 2015 r. Zatem pierwsze składki w wysokości standardowej powinny zostać opłacone dopiero po zakończeniu 24 pełnych miesięcy, czyli za czerwiec 2017 r. - płatne do 10 stycznia.

Zobacz też Białystok. Pijany przyjechał BiKeRem na komisariat. Chciał zbadać stan trzeźwości (wideo)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie