MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura z urzędu i dokumenty do ZUS

ew
Katarzyna Krupicka
Katarzyna Krupicka
W naszej redakcji gościliśmy Katarzynę Krupicką, rzecznika prasowego ZUS województwa podlaskiego. Odpowiadała na wiele pytań naszych Czytelników.

Zamierzam rozpocząć własną działalność. Kiedy muszę złożyć potrzebne dokumenty w ZUS-ie?

- Od 20 maja tego roku nie musi pan już odwiedzać ZUS po zarejestrowaniu firmy. Podczas składania wniosku CEDIG w każdym urzędzie miasta lub gminy jednocześnie zostanie pan zgłoszony do ubezpieczenia. To spore ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy dotychczas po zarejestrowaniu firmy musieli w ciągu siedmiu dni skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i zgłosić się (w związku z rozpoczęciem działalności firmy) do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, a członków rodziny - do ubezpieczenia zdrowotnego.

Należy pamiętać, że rozpoczynając lub wznawiając działalność gospodarczą jako płatnik składek należy złożyć deklarację rozliczeniową ZUS DRA.

Jeśli podjęcie działalności nastąpi od pierwszego dnia danego miesiąca, jako płatnik składek powinien pan złożyć za ten miesiąc deklarację rozliczeniową ZUS DRA z pełnymi składkami. Jeśli natomiast działalność rozpoczęta zostanie w trakcie miesiąca, to składa pan za ten miesiąc deklarację rozliczeniową ZUS DRA z pomniejszonymi proporcjonalnie składkami na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy oraz pełną kwotą składek na ubezpieczenie zdrowotne. Za następny miesiąc natomiast należy złożyć deklarację rozliczeniową ZUS DRA z pełnymi składkami. Na podstawie tak złożonych dokumentów ZUS będzie mógł sporządzać dokumenty rozliczeniowe za następne miesiące.

W przyszłym roku w czerwcu osiągnę powszechny wiek emerytalny wynoszący dla kobiet 60 lat. Słyszałam, że czerwiec jest najmniej korzystnym miesiącem do przejścia na emeryturę. Rentę przyznaną mam do października 2020 roku. Czy ZUS w czerwcu przyzna mi emeryturę z urzędu?

W pani przypadku występuje zasada gwarancji ochrony praw nabytych.

Na podstawie ustawy zmieniającej. prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy zachowują osoby, które w dniu 1 października 2017 r. mają ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z ogólnego stanu zdrowia:

  • do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego (łącznie z tym dniem);
  • na okres przypadający po dniu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego;
  • na trwałe.

Dotyczy to osób, które nie ukończyły podwyższonego wieku emerytalnego przed dniem 1 października 2017 r. Prawo do renty zachowują do dnia osiągnięcia tego wieku, o ile nie mają ustalonego prawa do emerytury oraz w tym dniu będą pobierały rentę.

W związku z tym, z dniem osiągnięcia przez panią podwyższonego wieku emerytalnego, emerytura zostanie przyznana z urzędu. Jeżeli w dniu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego prawo do renty będzie zawieszone, nie będzie podstaw do przyznania z urzędu emerytury. Przyznanie z urzędu emerytury nastąpi od miesiąca, od którego byłaby podjęta wypłata renty (jeżeli zgłoszony zostanie wniosek o podjęcie tej wypłaty), o ile wcześniej nie ustanie prawo do renty z innych przyczyn.

Może pani również w dowolnym momencie po ukończeniu 60 lat życia wystąpić z wnioski o przyznanie emerytury na wniosek i nie musi to być czerwiec 2018 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna