Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury „Mama 4 plus”: Komu przysługuje to świadczenie i ile wynosi? (zdjęcia)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wnioski o świadczenie „Mama 4 plus” można składać cały czas. O świadczenie to mogą ubiegać się nie tylko mamy, ale po spełnieniu określonych warunków również ojcowie. Od połowy 2019 roku wnioski o rodzicielskie świadczenie uzupełniające rozpatruje tylko jeden oddział ZUS – w Białymstoku.

Od dwóch lat funkcjonuje program „Mama 4 plus”, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Jest to finansowa pomoc dla rodziców, którzy poświęcając się wychowaniu, co najmniej czwórki dzieci, zrezygnowali z zatrudnienia lub w ogóle nie podjęli pracy i tym samym nie wypracowali sobie choćby minimalnej emerytury.

- W większości o świadczenie „Mama 4 plus” ubiegają się osoby między 60. a 69. rokiem życia. Wśród osób zgłaszających się o świadczenie jest też 183 mam w wieku 90-99 lat (w Podlaskiem - 7) i trzy mamy, które mają więcej niż 99 lat. Wnioski o świadczenie złożyło również 367 ojców - informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

Czytaj również: Emerytura dla matek wchodzi w życie 1 marca 2019. Program Mama 4 plus [ZASADY, DLA KOGO, WNIOSKI] [27.02.2019]

Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, zwane „Mama 4 plus” trzeba spełnić kilka warunków ustawowych.

  • Jednym z nich jest brak dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania (ocenia się je na tle wysokości najniższej emerytury, czyli obecnie 1250,88 zł brutto).
  • Przy ocenie prawa do świadczenia brane są pod uwagę tylko źródła dochodu osoby, która się o nie ubiega.
  • Świadczenie wypłacane jest na wniosek osoby zainteresowanej po osiągnięciu przez nią wieku emerytalnego: 60 lat dla kobiet i 65 – dla mężczyzn.
  • Wniosek należy złożyć w oddziale ZUS lub w oddziale KRUS.

- Świadczenie to może być przyznane matce, która urodziła i wychowała lub tylko wychowała, co najmniej czworo dzieci, a w gdy zmarłą lub porzuciła dzieci lub długotrwale zaprzestania ich wychowania - również ojcu. Świadczenie przysługuje nie tylko w przypadku wychowywania własnych dzieci, ale także w razie wychowywania dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej) – wyjaśnia rzeczniczka podlaskiego ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Emerytury „Mama 4 plus”: Komu przysługuje to świadczenie i ile wynosi? (zdjęcia) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna