MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury rolnicze wzrosną o co najmniej 250 złotych. Ile wyniesie świadczenie w 2023 r.? Będzie nowy system waloryzacji emerytur?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
PAP
PAP
Zobacz, ile wyniesie minimalne świadczenie w 2023 roku.
Zobacz, ile wyniesie minimalne świadczenie w 2023 roku. Tomasz Hołod/Polska Press
Jeszcze niedawno senackie komisje rolnictwa oraz rodziny nie wniosły poprawek do noweli ustawy w sprawie waloryzacji emerytur i rent. Zgodnie z nią od marca 2023 r. emerytury i renty, w tym rolnicze, wzrosną o co najmniej 250 zł. O tym, jak ważne jest uregulowanie systemu waloryzacji, mówiono podczas kongresu Prawa i Sprawiedliwości, który odbył się 11 grudnia w Przysusze. - Chcemy, aby emerytury w ZUS-ie i w KRUS-ie przy waloryzacji, przy innych systemach, były traktowane jednakowo - zapowiedział wicepremier Henryk Kowalczyk. Ile wyniesie świadczenie w 2023 r.?

Spis treści

Podczas listopadowego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej nie zgłoszono uwag odnośnie do nowelizacji uchwalonej przez Sejm 27 października br. Ustawa została poparta przez senatorów jednogłośnie. Wciąż jednak potrzebne są prace nad kwestią waloryzacji. W trakcie Zgromadzenia Polskiej Wsi w Przysusze rząd zapowiedział wiele zmian dot. polskiej wsi, także w zakresie emerytur.

Emerytury z ZUS-u i KRUS-u będą jednakowo traktowane przy waloryzacji?

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział przygotowanie ustawy, która ureguluje wypłacanie emerytur zusowskich i krusowskich. Świadczenia powinny być traktowane jednakowo przy waloryzacji. Choć od 15 czerwca rolnicy mogą przechodzić na emerytury rolnicze bez konieczności przekazywania gospodarstwa, potrzeba jednak innych zmian.

– Jest jeszcze jedna niedoskonałość, którą chcemy naprawić. To jest system waloryzacji emerytur, który jest rozbieżny z systemem emerytalnym w ZUS. Tak, jest przygotowana ustawa, ten system chcemy wyrównać. Chcemy, aby emerytury w ZUS-ie i w KRUS-ie przy waloryzacji, przy innych systemach, były traktowane jednakowo. To jest ta konieczność wyrównania szans – powiedział.

Waloryzacja emerytur i rent 2023

Tegoroczne świadczenia są wyższe niż w ubiegłych latach, ale nowelizacja zakłada, że w kolejnym roku na konta emerytów i rencistów trafi jeszcze więcej środków. Waloryzacja procentowo-kwotowa ma podnieść emerytury i renty o wskaźnik waloryzacji, który obecnie prognozowany jest na poziomie 113,8 proc.

- Zagwarantowana zostanie także minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł - poinformował wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Podwyżki tyczą się również emerytur rolniczych, będą większe o 250 zł. Szwed dodał, że przygotowywane są też inne regulacje dotyczące tych świadczeń; nad rozwiązaniami cały czas pracuje ministerstwo rolnictwa.

Ile wyniesie najniższa emerytura (także rolnicza) 2023?

Rząd zapowiedział, że zostaną podwyższone najniższe świadczenia. W przypadku:

  • najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej odpowiednio do 1588,44 zł,
  • najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - do 1191,33 zł.

W przypadku osób pobierających emeryturę częściową kwotą waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż 125 zł. Z kolei emerytury osób, które nie mają gwarancji wysokości najniższej emerytury, czyli nie mają co najmniej 20 lat pracy w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn, zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji.

Progi wysokości otrzymywanych świadczeń

Zmiany obejmą nie tylko podstawowe emerytury, emerytury rolnicze i renty. Miesięczna kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego wzrośnie do 3046,29 zł, zgodnie z ustawą o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Natomiast miesięczny prób wysokości, który uprawnia do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, będzie wynosił 2157,80 zł.

Warto podkreślić, że waloryzacja zmieni też renty i emerytury służb mundurowych oraz emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne i rodzicielskie świadczenia uzupełniające.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna