Ministerstwo Aktywów Państwowych zaapelowało do spółek z udziałem Skarbu Państwa, aby wsparły działania polskich służb na granicy. Jednym z adresatów była Grupa Enea. W środę 5 stycznia w jej imieniu prezes Enea Ciepło, Cezary Ołdakowski, przekazał zakupiony sprzęt Komendantowi 25. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Białymstoku. Finalnie trafi on do żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy od początku września ub. roku służą na granicy w ramach operacji "Silne Wsparcie" - wspierając działania Straży Granicznej oraz wojsk operacyjnych.
- Chcemy w ten sposób pokazać, że bardzo doceniamy działania, jakie wojsko podejmuje chroniąc naszą granicę. To wyraz wdzięczności, że dzięki nim możemy pracować spokojnie, zająć się ogrzewaniem ludzi w Białymstoku i produkowaniem prądu. Stąd też pomysł, żeby symbolicznie przekazać i ciepło i prąd na granicę - mówił Cezary Ołdakowski, prezes spółki Enea Ciepło w Białymstoku.
Dokładnie mowa o 800 ogrzewaczach do ciała, 800 ogrzewaczach do stóp i 870 specjalnych światłach chemicznych Light Stick BCB.
- Jest to sprzęt, którego na co dzień nie otrzymujemy według normalnych wojskowych należności. Zatem przekazanie darów tego typu jest dla nas szczególnie ważne, gdyż pozwala żołnierzowi ogrzać się bez względu na to, jakie zadania wykonuje: czy są to zadania stacjonarne w ramach prowadzenia obserwacji na posterunku obserwacyjnym, czy też są to zadania patrolowe dokonywane pieszo bez pojazdu - wyjaśnia ppłk Krzysztof Marcinkowski, dowódca 11 batalionu lekkiej piechoty 1 PBOT.
Podziękował także w imieniu żołnierzy za światła chemiczne, które mogą być wykorzystywane także przy niskich temperaturach, kiedy spada pojemność zwykłych baterii. Światło chemiczne może być też wykorzystywane jako zastępcze przy czytaniu mapy, przeglądania dokumentów, wykonywania drobnych inspekcji broni czy pojazdów.
Uroczyste przekazanie sprzętu odbyło się w siedzibie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku.
Zobacz także: Białystok. Polski Związek Zawodowy Rolników wsparł Podlaski Oddział Straży Granicznej. Ofiarował funkcjonariuszom quad
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach operacji „Silne Wsparcie” realizują zadania bezpośredniej ochrony granicy, patrolują pieszo, konno i pojazdami odcinki granicy na wysokości rzeki Bug, wystawiają punkty kontrolne i posterunki obserwacyjne, doświetlają odcinki granicy, wystawiają też patrole w głębi strefy nadgranicznej. Wsparcie WOT kierowane jest też do mieszkańców strefy nadgranicznej. Pod numerem 800-100-115 czynna jest całodobowa linia wsparcia WOT, gdzie mieszkańcy strefy nadgranicznej mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje.
W tej chwili działania Straży Granicznej oraz wojsk operacyjnych na granicy polsko-białoruskiej wspierają żołnierze brygad OT z woj. podlaskiego i lubelskiego, oraz dziewięciu brygad, dla których ten rejon działania nie jest stałym rejonem odpowiedzialności.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?