Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-papierosy. Chcą zerwać z nałogiem

Mateusz Grzymkowski [email protected]
- O e-papierosy najczęściej pytają wieloletni palacze - mówi Beata Wądołowska ze sklepu eBoss w Łomży
- O e-papierosy najczęściej pytają wieloletni palacze - mówi Beata Wądołowska ze sklepu eBoss w Łomży M. Grzymkowski
Wygląda jak długopis i ma go coraz więcej uzależnionych łomżyniaków. A w mieście przybywa e-sklepów.

Blisko 10 e-sklepów zaledwie w dwa lata powstało w Łomży. Sprzedawcy oferującą tam urządzenia pomagające walczyć z uzależnieniem od papierosów. A zainteresowanie jest spore, więc i punktów z e-papierosami przybywa.

Jest popyt, jest podaż

- Wciąż jest bardzo duże zapotrzebowanie na e-papierosy - podkreśla Beata Wądołowska, pracująca w sklepie eBoss w Łomży. - Ludzie chcą rzucić palenie, a to moim zdaniem najskuteczniejszy sposób, by to zrobić. Dlatego na brak klientów nie narzeka.

- E-papierosy to na pewno dobry biznes - ocenia tę sytuację Przemysław Chojnowski, tegoroczny maturzysta z Łomży, który sam od pięciu miesięcy używa e-papierosa. - Może zachodzić tu efekt placebo, bo ludzie zaciągając się, mają poczucie, że palą zwykłe papierosy. To działa na ich psychikę. Poza tym gimnazjaliści palą je dla lansu - dodaje.

A z nałogiem walczą i młodzi, i starzy. Jedni, bo chcą oszczędzać, drudzy dla zdrowia.
- Nie chciałem zerwać z nałogiem, tylko zaoszczędzić parę groszy - tłumaczy zakup e-papierosa Mateusz Story, student PWSIiP w Łomży. - Sporo się różnią od tradycyjnych, ale z braku laku się paliło. W końcu i tak wróciłem do normalnych - dodaje wzruszając ramionami.

A ceny e-zestawów są bardzo zróżnicowane. Najprostsze można już nawet kupić za 60 zł. Najdroższe to wydatek rzędu 230 zł. Liquidy, czyli płynne wkłady do e-papierosów, nie są już tak drogie i starczą nawet na trzy tygodnie.

Sprzedawcy zapewniają, że zakup bardzo szybko się zwraca. Na przykład komuś, kto pali paczkę dziennie, wystarczy jeden ,miesiąc, by wyjść na "zero" - przekonują.

Skuteczne, ale czy zdrowe?

- Zawierają nikotynę, więc mają negatywny wpływ na zdrowie - ocenia dr med. Ewa Swidzińska, zastępca ordynatora Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy w Wojewódzkim Szpital Specjalistycznym w Białymstoku.

Ale dodaje jednocześnie, że temat wpływu tych urządzeń na zdrowie jest trudny do jednoznacznej oceny, bo nie ma o nich wielu naukowych publikacji.

- Widziałam jedno badanie przeprowadzone w Grecji - wskazuje lekarka. - Wykazało one, że nie ma tam substancji smolistych.

A brak szkodliwego dymu sprawia, że maleje prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór. Zaciągając się e-papierosem, do płuc trafia para wodna, która szybko się wchłania do organizmu. Nie ma zagrożenia odkładania się, tak jak w tradycyjnych papierosach, szkodliwych substancji w drogach oddechowych.

- A ta para nie szkodzi otoczeniu - zauważa Maciej Zieliński, bezrobotny z Łomży, który sam pali e-papierosa.

Dzięki temu walczący z nałogiem mogą palić na przystankach autobusowych i w innych miejscach publicznych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna