MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie o sytuacji w Polsce i na świecie (14 marca)

Q
W sobotę 14.03.2020 wieczorem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Potwierdzone przypadki dotyczą 3 osób z Warszawy, jednej z Rzeszowa, dwóch z Wrocławia, dwóch z Łodzi, dwóch z Lublina i jeden z Opola. Zmarł pacjent w szpitalu w Lublinie. W sumie liczba zakażonych koronawirusem osób w Polsce to 101, a 3 osoby zmarły. Rząd ogłosił program powrotów Polaków do kraju drogą lotniczą.

Raport o koronawirusie minuta po minucie. Tu znajdziecie najświeższe informacje dotyczące epidemii w Polsce i na świecie. Strona wymaga odświeżania (klawisz F5).

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa - 14 marca 2020:

22:58

Litwa zamyka granice dla cudzoziemców od niedzieli od godziny 10 - poinformował portal France24. Zakaz nie dotyczy osób posiadających prawo stałego pobytu, dyplomatów i żołnierzy NATO

22:53

Nie ma sensu mówić, że 20 czy 70 procent wszystkich mieszkańców Ziemi zarazi się koronawirusem, bo docelowo cała ludzkość może się nim zarazić – mówi dr med. Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń.

Cały wywiad z dr Grzesiowskim

22:38

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnym potwierdzonym przypadku koronawirusa. To pacjent z woj. opolskiego. Łącznie liczba potwierdzonych przypadków wzrosła do 104. Zmarły trzy osoby

22:37

Razem z epidemią wirusa nastąpił wysyp mitów i fałszywych informacji na temat choroby. Prostujemy część z nich zgodnie z wytycznymi WHO

Mity i fałszywe informacje o koronawirusie

22:33

Koronawirus jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Lekarz apeluje od środki ostrożności.

Jak chronić się przed koronawirusem podczas ciąży

22:24

Izrael wprowadza jeszcze większe restrykcje związane z koronawirusem. Od niedzieli zabronione będą zebrania, w których liczba uczestników przekracza 10 osób. Zamknięte zostaną też restauracje, kina i inne tego typu miejsca. Rząd wezwał obywateli do pracy w domach, jeśli to możliwe oraz do ograniczenia podróży - informuje CNN.

22:10

"New York Times" podaje, że we Francji 300 pacjentów z koronawirusem znajduje się w stanie krytycznym. Połowa z nich jest w wieku poniżej 50 lat. To by świadczyło, że koronawirus jest groźny nie tylko dla osób starszych.

21:45

Rząd Hiszpanii wprowadził stan wyjątkowy na 15 dni. Na jego mocy zamknięte zostaną sklepy poza spożywczymi, aptekami i sprzedającymi niezbędne produkty. Ograniczone częściowo zostaną połączenia kolejowe. Zarządzenie wejdzie w życie w poniedziałek o godzinie 8 rano - informuje BBC i dodaje, że w Hiszpanii do soboty odnotowano 191 zgonów z powodu koronawirusa oraz 6046 potwierdzonych zakażeń. Hiszpania to drugi najbardziej dotknięty koronawirusem kraj w Europie - po Włoszech.

21:33

Francja zamyka od północy wszystkie miejsca publiczne, które nie są konieczne dla egzystencji społeczeństwa. Zamknięte zostaną kawiarnie, bary, restauracje, kina i wiele innych podmiotów. Pozostaną otwarte tylko sklepy z żywnością i niezbędnymi artykułami, banki, apteki, stacje benzynowe - podaje BBC. Stacja dodaje, że we Francji w sobotę liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła gwałtownie z 3661 do 4499. Odnotowano też 12 zgonów. Liczba zmarłych wzrosła do 79.

21:25

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poddał się badaniu koronawirusem i okazało się, że nie jest zakażony. Prezydent na Facebooku zwrócił się do warszawiaków. Stwierdził, że miał gorączkę oraz symptomy choroby, dlatego poddał się kwarantannie domowej, a następnie za zaleceniem lekarza poddał się testowi. Powiedział, że uczynił to w poczuciu odpowiedzialności, gdyż nie chcąc ewentualnie stanowić ryzyka dla prezydentów innych miast oraz premiera, z którymi miał się spotkać w tygodniu.

21:14

Na konferencji prasowej wojewody lubelskiego poinformowano o śmierci 66-letniego pacjenta zakażonego koronawirusem. Przyjęto go do szpitala w nocy z 11 na 12 marca. Miał potwierdzenie zakażenia koronawirusem oraz choroby przewlekłe współistniejące. Przyczyna śmierci była inna niż ostra niewydolność oddechowa. Zatem jest to nieco inny przypadek od poprzednich zgonów z powodu koronawirusa.

21:08

Politycy opozycji głośno wyrażają opinię, że z powodu epidemii koronawirusa wybory prezydenckie zaplanowane na 10 maja powinny zostać przełożone na późniejszy termin. Pisał o tym a Twitterze Donald Tusk, który stwierdził, że w okresie walki z epidemią potrzebna jest jedność narodowa, a kampania wyborcza jest przecież polityczną walką. Również kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wypowiedział się za przesunięciem terminu wyborów.

20:30

W ciągu jednej doby liczba ofiar na koronawirusa w Wielkiej Brytanii niemal się podwoiła. Jak podaje BBC, ostatniej doby zmarło 10 osób na terenie tego kraju, w związku z czym liczba zmarłych wzrosła do 21. W Wielkiej Brytanii dotychczas potwierdzono 1140 przypadków koronawirusa, a testom poddano 37746 osób.
Stany Zjednoczone rozszerzyły zakaz podróży to tego kraju na Wielką Brytanię i Irlandię.

20:08

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki wygłosił wieczorem orędzie do wiernych, w którym poprosił o skorzystanie z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii i korzystania z niej za pośrednictwem środków przekazu. Dodał, że świątynie zostają otwarte, jako miejsce szczególnego doświadczenia Bożej Opatrzności. Jednak uznał, że najrozsądniejsze będzie, jeśli najwyżej zamawiający intencję mszy św. i jego najbliższa rodzina będzie uczestniczyła we mszy. Na koniec zapewnił o swojej modlitwie i poprosił o modlitwę do patronów, zwłaszcza Jana Pawła II i sługi bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Więcej o orędziu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

19:47

Prezydent Donald Trump ogłosił najbliższą niedzielę Narodowym Dniem Modlitwy. Powodem jest walka z koronawirusem. Doroczny Narodowy Dzień Modlitwy miał odbyć się w 7 maja, jednak ogłoszony stan wyjątkowy spowodowany pandemią koronawirusa wpłynął na decyzję Trumpa. Na Twitterze napisał on, że Amerykanie w swej historii szukali obrony Pana Boga.

19:32

Ministerstwo Zdrowia podało po godz. 19., że w Polsce jest 10 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą 3 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 1 z woj. podkarpackiego (Rzeszów), 2 z woj. dolnośląskiego (Wrocław), 2 z woj. łódzkiego (Łódź) i 2 z woj. lubelskiego (Lublin).
Jednocześnie Ministerstwo informuje, że zmarła trzecia osoba zakażona koronawirusem. To 66-letni mężczyzna, który w stanie poważnym przebywał w szpitalu w Lublinie (woj. lubelskie) i miał choroby współistniejące. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 103/3 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

19:17

Mamy trzynastu ozdrowieńców - to jest dobra informacja - poinformował szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jarosław Pinkas, mając na myśli 13 zarażonych koronawirusem, którzy wyzdrowieli.Mamy trzynastu ozdrowieńców - to jest dobra informacja - poinformował szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jarosław Pinkas, mając na myśli 13 zarażonych koronawirusem, którzy wyzdrowieli. Pinkas dodał, że w tej chwili wykonuje się około półtora tysiąca testów na obecność koronawirusa w Polscde.

19:17

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił program "Lot do domu", pakiet pomocy Polakom przebywającym za granicą w powrocie do kraju. Będzie możliwość powrotu do kraju samolotem na trzy sposoby:

 • zaplanowane wcześniej loty czarterowe
 • specjalne dodatkowe czartery LOT-u
 • loty według zapotrzebowania organizowane przez LOT.

Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomią dodatkowe połączenia czarterowe dla Polaków chcących wrócić do kraju. Rząd szacuje, że do polski zechce wrócić w najbliższych tygodniach od 200 do 500 tys. Polaków.

Czytaj tutaj o szczegółach pomocy Polakom w powrocie do kraju

19:14

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki mówił, że rząd będzie dbał o zapewnienie stabilności sektora bankowego w sytuacji gospodarczej spowodowanej koronawirusem. - Nie zabraknie środków w bankomatach, nie zabraknie gotówki. Zachęcam do płatności pozagotówkowych, wówczas jest mniejsze prawdopodobieństwo zarażenia się koronawirusem - mówił Mateusz Morawiecki.

Dodał, że rząd zechce przygotować pakiet osłonowy, w szczególności dla osób zagrożonych bezrobociem lub częściowo tylko zatrudnionych. Będzie wspierał te osoby poprzez fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych jak również zapowiedział zbudowanie nowego sposobu dofinansowania.

Premier mówił: - Jest rzeczą coraz bardziej jasną, że strefa euro albo będzie w recesji, albo otrze się o recesję. Polska eksportuje powyżej 70 procent do strefy euro. Spowolnienie w Zachodniej Europie będzie miało istotny wpływ na gospodarkę. Z naszej strony, rządu polskiego, zrobimy wszystko, żeby zamortyzować ten spadek wzrostu PKB. On na całym świecie niemal na pewno nastąpi, tak przewidują wszystkie instytucje finansowe świata. Odciśnie się na Polsce - mówił premier. Zapowiedział wprowadzenie projektów strukturalnych i wsparcia dla pracowników i przedsiębiorców.

19:10

Konferencja premiera: Na pytanie „Polski Times”, czy zagrożone są wypłaty zasiłków 500 premier odpowiedział, że wypłaty 500 plus oraz wszelkich innych zasiłków nie są zagrożone.

18:49

W telewizyjnym wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki mówił o tym, jak trudno było zamknąć granice, wspomniał też m. in. powrotach lotniczych Polaków z zagranicy. Dla tych, którzy przebywają w odległych częściach świata, rząd zaoferuje możliwość zapisywania się na powroty do kraju. Cena biletów będzie zryczałtowana, jednakowa dla wszystkich. Dodatkową opłatę poniesie państwo, natomiast loty czarterowe odbędą się wedle wcześniejszych planów.

18:28

W najbliższym czasie zostaną przeniesieni do innych lecznic pacjenci ze szpitala w Grudziądzu, Ten ostatnim na mocy rządowej decyzji, został przemianowany na szpital zakaźny i będzie przyjmował ludzi z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

18:21

W resorcie obrony narodowej trwa odprawa z udziałem ministra Mariusza Błaszczaka, kadry dowódczej oraz kierowniczej resortu, poświęcona działaniom podejmowanym przez Wojsko Polskie w walce z koronawirusem.

18:05

W związku ogłoszeniem stanu epidemicznego w Polsce oraz wprowadzeniem zakazu zgromadzeń powyżej 50 osób, uczestnictwo w niedzielnych nabożeństwach dla wielu Polaków będzie utrudnione. Biskupi apelują o uczestnictwo w mszy św. za pośrednictwem telewizji oraz innych środków przekazu. Dlatego przygotowaliśmy listę transmisji online, z których każdy może skorzystać. Są to transmisje m.in. z Sanktuarium Jasnogórskiego, a także z innych sanktuariów.

Plan niedzielnych transmisji mszy św., między innymi z Jasnej Góry, znajduje się tutaj

17:45

Na oficjalnej stronie diecezji opolskiej jej biskup Andrzej Czaja zamieścił treść dyspensy ogólnej od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy świętej.

17:26

U noworodka, który urodził się w piątek w jednym ze szpitali w Londynie wykryto koronawirusa. Jego matka trafiła do szpitala, podejrzewano u niej zapalenie płuc i wykonano jej test na obecność wirusa. Okazało się, że kobieta i jej pociecha za zakażeni. Nie wiadomo, czy noworodek zaraził się w łonie matki, czy podczas porodu.

17:12

Amerykański prezydent prawdopodobnie podda się testowi na koronawirusa. Dziennikarze pytali Donalda Trumpa, dlaczego nie poddał się kwarantannie, mimo że był w towarzystwie osób, które okazały się zakażone. Nowa o prezydencie Brazylii i jednym z jego bliskich ludzi, którzy uczestniczyli w uroczystym obiedzie z Trumpem na Florydzie kilka dni temu.

16. 57

Hiszpański rząd ogłosił stan zagrożenia epidemicznego w kraju. Związane to jest z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Epidemia zabiła już w Hiszpanii 191 osób, a prawie sześć tysięcy jest zakażonych. To piąty pod względem zachorowań kraj na kuli ziemskiej po Chinach, Włochach, Iranie oraz Korei Południowej.

16. 48

Zmarł od koronawirusa Roberto Stella, szef stowarzyszenia lekarzy w prowincji Varese. 67-letni lekarz rodzinny z Busto Arsizio w Lombardii, najbardziej dotkniętym wirusem regionie Włoch, trafił do szpitaka po tym, jak zakaził się wirusem od pacjentów.

16. 26

Niemiecki rząd zmienił dekret w sprawie zakazu eksportu urządzeń oraz sprzętu do walki z koronawirusem. Efektem będzie milion maseczek, które trafią z Niemiec do Włoch, które nie radzą sobie z epidemią groźnego wirusa.

16. 17

Od najbliższego poniedziałku do budynków Urzędu Miasta Krakowa wstęp będą mieli tylko pracujący tam ludzie. W urzędzie można będzie załatwić osobiście tylko formalności związane ze zgonami ( rejestracja i sporządzania aktów zgonów).

16. 09

Do 21 wzrosła już zła liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w Wielkiej Brytanii, podał w sobotę tamtejszy resort zdrowia. Nieco wcześniej premier Boris Johnson w emocjonalnym przemówienie ostrzegał, że wiele rodzin utraci „przedwcześnie” swoich bliskich.

15. 54

W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej MSZ RP uruchomiło infolinię dot. możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880.

15. 44

Na wezwanie Konferencji Episkopatu Hiszpanii wierni będą w niedzielnych mszach uczestniczyli za pośrednictwem radia i telewizji. Jest to reakcja duchowieństwa na prośby władz sanitarnych o ograniczenie zebrań wiernych, które mogą być zagrożeniem w sytuacji, kiedy przybywa ofiar koronawirusa w tym kraju.

15.37

Wspólnota łódzkich dominikanów odwołuje niedzielną Mszę Święta, która miała się odbyć 15 marca. Powód? Rozwijająca się epidemia koronawirusa, nowe przypadki zachorowań w całej Polsce.

15.30

Ministerstwo Rozwoju przedstawia zalecenia dla zakładów pracy w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa, przygotowane we współpracy Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

15.19

Włochy: Włoski Instytut Zdrowia informuje w swoim raporcie, że śmiertelność z powodu koronawirusa w tym kraju wynosi 5,8 proc. Z raportu wynika również, że średnia wieku osób zmarłych to ponad 80 lat - o 15 lat wyższa od średniej wieku wszystkich zakażonych. 28 proc. wszystkich zmarłych to kobiety.

15.10

Trwają parce Rządowego Zespółu Zarządzania Kryzysowego, związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania koronawirusa.

15:01

Samorząd aptekarski apeluje do pacjentów, by odwiedzali apteki jedynie w celu zakupu leków oraz by zrezygnowali z zakupów, gdy chcą nabyć tylko suplementy czy kosmetyki. Apel ma na celu zapobieganie rozprzestrzeniania koronawirusa.

14:46

Hiszpania: Ponad 1800 nowych przypadków zachorowań na koronawirusa w ciągu jednej doby – między piątkowym a sobotnim popołudniem. W tym czasie zmarło 65 osób.

14.31

Belgia: W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 133 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowały władze federalne Belgii. W sumie liczba osób w tym kraju, u których stwierdzono infekcję, wynosi obecnie 689. Dotąd zmarły cztery zakażone osoby.

14:25

Prezydent Duda w Garwolinie: Nie ma w tej chwili żadnego wniosku o to, żeby wprowadzać stan wyjątkowy, w związku z czym na razie w ogóle nie mówimy o przesunięciu terminu wyborów prezydenckich (...) Jesteśmy gotowi na wszelkie potrzebne, ale rozsądne rozwiązania.

14:20

 • Żywności mamy pod dostatkiem. Zapewniamy bezpieczeństwo żywnościowe nie tylko sobie, dzięki naszym rolnikom, naszej pracy, ale jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe także i innym krajom. Ogromną część naszej żywności na co dzień eksportujemy. Jeżeli chodzi o żywność, proszę się nie obawiać. Na pewno sobie damy radę. Tu nie ma problemu żadnego - mówił w sobotę w Garwolinie (mazowieckie) prezydent Andrzej Duda.

14:13

Mamy w sumie 4414 wykonanych testów na obecność koronawirusa, co oznacza, że w ciągu ostatniej doby wykonanych zostało ponad 1,5 tys. testów - informuje resort zdrowia.

13:45

Mamy 9 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce – przekazało Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone przypadki dotyczą dwóch osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), jednej z woj. wielkopolskiego (Poznań), jednej z woj. lubelskiego (Lublin) i pięciu z województwa łódzkiego (Łódź). Wirusa z Chin wykryto łącznie u 93 osób w Polsce. Dwie osoby zmarły.

13:23

Rzeczniczka prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor informuje, że od północy z soboty na niedzielę polsko-ukraińską granicę na Podkarpaciu będzie można przekraczać jedynie przez przejście w Korczowej.

13:15

 • Grecja: Odnotowano dwa kolejne przypadki śmiertelne koronawirusa - poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia tego kraju. Zmarli mężczyźni w wieku 67 i 90 lat, obaj z poważnymi problemami zdrowotnymi. W sumie z powodu wirusa z Chin zmarły dotąd w Grecji trzy osoby.

12:52

Malezja: Potwierdzono 41 nowych przypadków zachorowań. Wszystkie zakażenia koronawirusem mają związek z wydarzeniem religijnym.

12:45

 • Epidemia wymaga solidarności i jedności. Kampania to konkurencja, wzajemna krytyka, wręcz walka. Epidemia wyklucza kampanię. Wniosek jest jeden: trzeba przełożyć wybory. Za zgodą wszystkich – napisał w mediach społecznościwych Donald Tusk.

12:41

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w związku z epidemią koronawirusa zdecydował o odwołaniu egzaminów specjalizacyjnych dla lekarzy i dentystów. Decyzja ministra dotyczy egzaminów testowych oraz ustnych, które były zaplanowane po 13 marca.

12:31

Po kontroli sanitarnej związanej z zagrożeniem koronawirusem Straż Graniczna na przejściu granicznym w Bezledach (woj. warmińsko-mazurskie) nie wpuściła do Polski rejsowego autokaru z Kaliningradu. Dwóch obywateli krajów Unii Europejskiej z tego autobusu przewieziono do szpitala zakaźnego w Ostródzie.

12:20

Od dziś nie kupimy w najbliższym czasie ubrania ani butów, mebli, a nawet telewizora czy telefonu komórkowego - na razie tylko w dużych obiektach powyżej 2 tys. mkw, a więc generalnie galeriach handlowych. W nocy z piątku na sobotę zamknięte zostały sklepy sprzedające takie artykuł w największych obiektach handlowych. Zamknięto też wszystkie bary, restauracje i placówki rozrywkowe, niezależnie od ich lokalizacji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zamknięte wszystkie restauracje i część sklepów. Które, gdzie, na jak długo?

12:15

Donald Tusk: Rząd powinien natychmiast podjąć decyzje, także te niepopularne, które utrudnią rozprzestrzenianie się wirusa. Obywatele powinni przyjąć je ze zrozumieniem. Zbliżające się epidemia i recesja będą testem na naszą odpowiedzialność i solidarność. Sytuacja jest bardzo poważna.

12:08

Uzdrowiska zawieszają czasowo swoją działalność. Począwszy do 14 marca do odwołana będą zamknięte. Jeżeli pacjent posiada potwierdzone przez oddział wojewódzki NFZ skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, które ma rozpocząć się po 14 marca 2020 r., powinien pozostać w domu - poinformowała Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ w Kielcach. Jak dodała, skierowanie do sanatorium będzie mogło być zrealizowane w późniejszym terminie z zachowaniem obecnego miejsca w kolejce oczekujących.

11:53

Litwa od soboty od godz. 18.00 czasu lokalnego (godz. 17.00 w Polsce) wprowadza kontrole na granicach z Polską i Łotwą - poinformowała minister spraw wewnętrznych Rita Tamusziene.

11:40

Trzeci potwierdzony dziś rano przez Ministerstwo Zdrowia przypadek zakażenia koronawirusem w Opolu dotyczy 64-letniego mężczyzny, który niedawno wrócił do kraju z Austrii. Kilka dni temu temu gorzej się poczuł i trafił na oddział zakaźny do Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Jego stan jest dobry.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus w Opolu. Trzeci przypadek w powiecie strzeleckim. Zakażony mężczyzna wrócił z Austrii

11:27

 • Jeśli Światowa Organizacja Zdrowia zarekomenduje odwołanie tegorocznych Igrzysk olimpijskich, tak się stanie - powiedział prezydent Międzynarodowego komitetu Olimpijskiego Thomas Bach w rozmowie z niemiecką telewizją ARD. - MKOl będzie słuchać zaleceń WHO. Jeśli WHO powie Komitetowi, że należy odwołać Igrzyska w Tokio 2020, zastosujemy się do tej rekomendacji - dodał.

11:15

Polska dostanie najwięcej pieniędzy w ramach unijnej pomocy na walkę z koronawirusem. Z puli 35 mld euro na wszystkie kraje unijne Polska otrzyma 7,4 mld. To 32,6 mld złotych. Unijna pomoc jest zaprzeczeniem narracji niechętnych UE mediów i polityków (np. TVP i polityków związanych z PiS), którzy - często przez portale społecznościowe - zarzucają Brukseli, że nie wspomaga krajów członkowskich w walce z koronawirusem.

Jaką pomoc z Unii na walkę z koronawirusem otrzyma Polska? Tu więcej szczegółów

11:10

Biura podróży zawieszają wyjazdy turystyczne. TUI odwołało wyjazdy do końca marca, natomiast biuro Itaka - do połowy kwietnia

10.55

Włosi w czasie kwarantanny starają się przetrwać ten czas, organizując spontaniczne wspólne śpiewanie na balkonach.

10.43

Rosja zamknie granice lądowe z Polską i Norwegią dla obcokrajowców. Powodem jest oczywiście ograniczenie rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa.

10.34

Pierwszy przypadek koronawirusa w Rwandzie. Ministerstwo Zdrowia w Rwandzie potwierdziło dziś pierwszy przypadek COVID-19. Zakażony to obywatel Indii, który 8 marca przybył do Rwandy z Bombaju.

10.25

Uważajmy na swoje zachowanie. 63-letni mężczyzna, który w przychodni w Rudzie Śląskiej zażartował, że jest zarażony koronawirusem, usłyszy wyrok. Sąd Rejonowy w Rudzie Śląskiej rozpatrzy bezmyślne zachowanie 63-latka, który w trakcie oczekiwania w poczekalni przychodni przekazał innym oczekującym, że może być zarażony. To postawiło na nogi wszystkie służby i wystraszyło pacjentów.

10.19

Osobom objętym kwarantanną będzie bezpośrednio dostarczana pomoc żywnościowa.

10.10

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło infolinię dot. możliwości przekraczania granic. Informacje są udzielane pod numerem telefonu +48 22 523 88 80.

10.08

Główny Inspektorat Sanitarny informuje, iż zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS-CoV-2. Takie stanowisko wydał Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. EFSA podkreśla, że na podstawie doświadczeń z wirusami SARS i MERS można sądzić, że do infekcji człowieka wirusem SARS-CoV-2 nie dochodzi poprzez żywność. Tak więc jest mało prawdopodobne, aby wirus przenosił się przez produkty spożywcze, i nie było dotychczas dowodów na to, aby miało to miejsce.

9.56

Minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zapowiedział na godzinę 11.00 posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Jednym z tematów będzie organizacja lotów czarterowych dla Polaków, którzy przebywają za granicą. Dworczyk dodał, że niektórzy Polacy przebywający w odległych destynacjach będą musieli przebukować bilety lotnicze, aby dostać się w okolice Polski, a do kraju wrócić busem lub samochodem.

9.39

3 kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Pozytywne wyniki testów laboratoryjnych u 2 osób z Gdańska i 1 z Opola. W sumie to już 84 zakażone osoby w kraju, w tym 2 zmarły.

9.27

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wczoraj wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Oznacza on zamknięcie galerii handlowych, barów, restauracji, sklepów, a przede wszystkim polskich granic. Decyzja spowodowana epidemią koronawirusa sprawiła, że ludzie ruszyli na zakupy. Kolejki tworzą się nie tylko przed sklepami spożywczymi, ale także piekarniami i aptekami, do których nie da się wejść. Leki sprzedawane są przez okienka.

Premier Morawiecki zdecydował o wprowadzeniu stanu epidemii w Polsce. Mieszkańcy ruszyli na sobotnie zakupy.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Koronawirus. Ze sklepów znika makaron, papier i mięso. W sob...

9.12

Ministerstwo Obrony Narodowej i wojsko angażują się w działania związane ze stanem zagrożenia koronawirusem. Żołnierze dbają o profilaktykę, monitorują sytuację epidemiologiczną, udzielają niezbędnego wsparcia organom administracyjnym. W stałej gotowości utrzymywane jest 14 szpitali wojskowych i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Agencja Rezerw Materiałowych udostępnia środki dezynfekcyjne i sprzęt ochrony indywidualnej jednostkom wojskowym oraz instytucjom leczniczym. MON informuje, że w jednostkach wojskowych znajduje się odpowiednia ilość środków do dezynfekcji.

8.38

13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zarejestrowano je w Starachowicach, we Wrocławiu, Bolesławcu, Lublinie i Łodzi. Liczba zakażonych koronawirusem osób w Polsce to w sumie 81, w tym 2 osoby zmarły.

8.20

Ważna relacja z Opolszczyzny. W szpitalach topnieją zapasy maseczek, fartuchów i rękawiczek. Są problemy z szybkim diagnozowaniem osób podejrzanych o zakażenie nowym wirusem. - Poradzimy sobie z koronawi­rusem, jeśli epidemia będzie się rozwijała powoli, a ciężko chorych będzie mało - mówią lekarze. Dlatego właśnie ważne jest, abyśmy wszyscy stosowali się do zaleceń obowiązujących w naszym kraju.

Czy opolskie szpitale są przygotowane do walki z koronawirus...

8.06

Zmiany w funkcjonowaniu kraju są bardzo ważne w walce z koronawirusem. Jednak zamknięcie sklepów, restauracji, klubów bardzo mocno uderzy w biznes. Jak na tę sytuację patrzą ludzie, którzy dziś nie otworzą swoich placówek? Restaurator z Sosnowca mówi nam: Walczymy z koronawirusem, więc rozumiem decyzję rządu. Zapłacę ludziom, zapasy dam jadłodzielni. A potem też liczę na pomoc.

7.50

Mieszkańcy Katowic postawili na bezpieczeństwo. Tak można wywnioskować, idąc ulicami centrum miasta. Puste przystanki autobusowe, galerie handlowe oraz ulice to jednak dobry znak. Za to w sklepach od rana tłumy.

Puste ulice Katowic. Mieszkańcy zostają w domachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Koronawirus w Katowicach: puste ulice i szturm na sklepy. Lu...

7.47

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał pozytywną decyzję w sprawie zmiany w pozwoleniu na dopuszczenie do obrotu dla produktu leczniczego ARECHIN. Po dodaniu nowego wskazania będzie można stosować go w leczeniu wspomagającym w zakażeniu koronawirusem. To pierwszy polski lek, który może być wykorzystywany w tym celu.

7.38

Unia Europejska przekaże 37 miliardów euro na walkę ze skutkami koronawirusa.

7.35

Czesi zamykają sklepy. W nocy z piątku na sobotę władze Republiki Czeskiej wydały komunikat. Otwarte będą wyłącznie sklepy spożywcze, z kosmetykami, apteki i stacje benzynowe. Pozostałe sklepy oraz restauracje będą zamknięte od godz. 6 rano w sobotę przez dziesięć dni.

7.22

Piłkarz niemieckiej ekstraklasy zakażony koronawirusem. U 20-letniego zawodnika SC Paderborn potwierdzono obecność wirusa. Informację przekazał w piątek wieczorem klub Bundesligi.

7.17

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump prawdopodobnie podda się testowi na COVID-19. Prezydent USA zapowiedział to na piątkowej konferencji. Trump twierdzi, że nie ma objawów zakażenia i potwierdza to lekarz Białego Domu. U dwóch osób, które były w weekend w pobliżu Trumpa stwierdzono obecność koronawirusa.

7.04

Pamiętajcie, od dziś ograniczone zostaje funkcjonowanie centrów i galerii handlowych. Wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Jak zapewnił premier Mateusz Morawiecki - Polacy bez przeszkód kupią jedzenie, lekarstwa i środki czystości. Od dziś inaczej działać będą także restauracje, kawiarnie i bary. Z tych usług można będzie korzystać na wynos lub z dowozem.

6.44

W związku z ryzykiem zarażenia koronawirusem szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz szef MON Mariusz Błaszczak zdecydowali o zakończeniu procesu kwalifikacji wojskowej. Wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. tracą ważność.

6.12

Przypominamy: w okresie od 15 marca br. do 24 marca br. będzie tymczasowo przywrócona kontrola graniczna na granicy wewnętrznej. Granicę Polski z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą również prowadzone w portach morskich i na lotniskach. Zarówno na granicy wewnętrznej, jak i na granicy zewnętrznej (przejścia graniczne z Białorusią, Rosją i Ukrainą) zostaną wprowadzone ograniczenia dla cudzoziemców na kierunku wjazdowym do Polski.

6.03

W związku z epidemią od dziś wchodzą w życie ważne zmiany w całym kraju. Premier Mateusz Morawiecki wczoraj ogłosił decyzje, które zostały podjęte w trakcie posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Wprowadzone ograniczenia zmienią życie Polaków w najbliższym czasie. Oto lista tych zmian:

 • Wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców.
 • Osoby powracające z zagranicy muszą przejść dwutygodniową kwarantannę domową.
 • Krajowy transport autobusowy, lotniczy, kolejowy i ruch samochodowy pozostają bez zmian.
 • W nocy z soboty na niedzielę wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Samochodowy ruch dla Polaków wracających do Polski będzie utrzymany, ale na granicach będą bardzo rygorystyczne zasady wjazdu i kontroli sanitarnej.
 • Utrzymane zostaną czartery, którymi Polacy będą mogli wrócić do Ojczyzny.
 • Wprowadzony zostaje zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, w tym zgromadzeń państwowych i religijnych.
 • Następuje zamknięcie wszystkich klubów, pubów, restauracji, kasyn.
 • Restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić TYLKO działalność na dowóz i na wynos.
 • Z piątku na sobotę ograniczona zostanie działalność galerii handlowych. Zostaną w nich otwarte wszystkie sklepy spożywcze, apteki drogerie i pralnie.
 • Wszystkie sklepy, banki, punkty usługowe pozostają otwarte.
 • Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów. Nie ma obaw, że zabraknie nam żywności.
 • Transport cargo działa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna