MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie o sytuacji w Polsce i na świecie (20 marca)

SR
Grzegorz Dembinski
Raport 20.03.2020. Już 425 osób zachorowało w Polsce na koronawirusa. Pięć z nich zmarło. Rząd zdecydował o zamknięciu szkół do Świąt Wielkanocnych. Na terenie Polski wprowadzono stan epidemii. - To trudna decyzja, ale ważna, żeby nie doszło do dalszego rozprzestrzeniania koronawirusa - stwierdził w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki. Podwyższono karę za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa - 20 marca 2020:

23:40

W piątkowy wieczór Szczecin solidaryzował się z Włochami, gdzie z powodu koronawirusa zmarło już ponad cztery tysiące osób. W barwach włoskiej flagi zaświeciła się Filharmonia Szczecińska. Zobacz zdjęcia ze Szczecina

23:26

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia ws. wprowadzenia stanu epidemii w Polsce. Pełna treść rozporządzenia jest dostępna TUTAJ

23:00

USA: 34 927,43 dolarów, czyli blisko 150 tys. zł będzie musiała zapłacić za swoje leczenie nieubezpieczona pacjentka zakażona koronawirusem - podaje Time.com. „Osobiście nie znam nikogo, kto ma takie pieniądze” - przyznała kobieta, który liczy jeszcze, że otrzyma finansowe wsparcie z Medicaid (państwowego programu pomocy socjalnej). Około 27 mln Amerykanów nie ma ubezpieczenia zdrowotnego.

22:29

Ze szpitala zakaźnego w Kędzierzynie-Koźlu uciekł mężczyzna, który może mieć koronawirusa! ZOBACZ: Trwają poszukiwania około 45-letniego mężczyzny

22:09

Brazylia ogłosiła stan wyjątkowy z powodu epidemii koronawirusa. O północy zacznie obowiązywać też, ogłoszony przez władze lokalne, bezprecedensowy zakaz wchodzenia na plaże w Rio de Janeiro - informuje na Twitterze dziennikarz Tomasz Surdel.

21:25

Kwarantanna domowa - to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Aplikacja umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywa osoba objęta kwarantanną. Dzięki niej możliwa jest także podstawowa ocena stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Program ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie. Aplikację Kwarantanna domowa można pobrać z App Store lub Google Play.

20:50

"Niezależnie od tego jakie środki bezpieczeństwa i organizacyjne będą zastosowane, najbliższe posiedzenie Sejmu stanie się bezprecedensowe i historyczne. To wielka odpowiedzialność Izby i Kancelarii. Rozwiązania zostaną opracowane wspólnie, apelujemy do wszystkich o współpracę" - napisał na Twitterze Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.

20:45

Na Opolszczyźnie prawdopodobnie zabrakło testów na koronawirusa. - Pięć ostatnich komunikatów Ministerstwa Zdrowia na temat liczby zakażonych koronawirusem nie zawierało informacji o nowych chorych na Opolszczyźnie. Przypadek? Nie sądzę - mówi lekarz. TUTAJ przeczytasz więcej na ten temat

20:40

Lechia Gdańsk przynajmniej do końca kwietnia nie rozegra żadnego meczu. Najbardziej ucierpi na tym jej budżet, który od dawna nie jest z gumy. Z pomocą mogą jednak ruszyć kibice. ZOBACZ, jak klub chce ratować swoją sytuację finansową

20:15

14 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą: 9 osób z woj. łódzkiego, 3 osób z woj. śląskiego i po 1 osobie z woj. warmińsko-mazurskiego, małopolskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce to 425. Pięć osób zmarło.

20:02

"Zostańmy w domach" - prezydent Andrzej Duda zaapelował w orędziu o jeszcze większą mobilizację i dyscyplinę w związku z pandemią koronawirusa. W poniedziałek odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Pełna treść orędzie prezydenta jest dostępna TUTAJ

19:38

Wprowadzenie stanu epidemii nie oznacza odłożenia wyborów na późniejszy termin. Ta regulacja nie ma nic wspólnego z odłożeniem wyborów. Wybory mają się odbyć 10 maja - podkreślał w trakcie konferencji prasowej premier Morawiecki.

19:26

Wypłata zasiłku opiekuńczego dla rodziców została przedłużona o kolejne 14 dni (od poniedziałku 30 marca)

19:14

Premier: Mam głęboką nadzieję, że już po świętach Wielkiej Nocy będzie można zmienić tryb funkcjonowania. Będziemy o tym bardziej szczegółowo mówić w kolejnych dniach. Ważne jest, żeby w sposób bezprecedensowy przestrzegać zasad higieny sanitarnej, dezynfekować ręce, unikać kontaktu ze starszymi osobami, bo one najbardziej są narażone na śmierć. Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się, ograniczać, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny, wprowadzamy dzisiaj stan epidemii. Stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale też nakłada na nas nowe obowiązki.

19:07

Egzaminy nie zostaną przełożone, a rok szkolny nie zostanie wydłużony - zapowiedział minister edukacji. ZOBACZ WIĘCEJ: Szkoły zamknięte do połowy kwietnia

18:52

Premier: Wprowadzamy zarówno podwyższone kary, bardziej surowe kary za złamanie kwarantanny – z 5 tysięcy złotych na 30 tysięcy złotych – ale także mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek rzeczywiście przebywa w domu. Ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie.

18:47

Premier: Wprowadzamy stan epidemii, lekcje w szkołach będą wstrzymane do Świąt Wielkanocnych.

18:41

Premier Mateusz Morawiecki podziękował lekarzom, pielęgniarkom, służbom, a także pracownikom sklepów za zaangażowanie i walkę z koronawirusem.

18:35

Jeśli liczba zakażonych koronawirusem wzrośnie lawinowo, w polskich szpitalach zabraknie środków ochrony osobistej dla personelu medycznego. Problemem może być także ograniczona liczba respiratorów dla pacjentów w ciężkim stanie i brak personelu. ZOBACZ Raport Polska Press Grupy: Czy szpitale są przygotowane na pandemię koronawirusa?

18:29

Ponad 47 tys. osób w Polsce jest objętych kwarantanną, blisko 900 jest hospitalizowanych.

18:15

Brakuje krwi! „Prosimy o wnikliwe analizowanie indywidualnych wskazań do przetaczania krwi i wprowadzanie restrykcyjnej praktyki przetaczania krwi i jej składników (...)” - takie pismo z z Regionalnego Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa otrzymali dyrektorzy i lekarze warszawskich szpitali. Regionalne centra w całej Polsce apelują do wszystkich zdrowych osób o pilne oddawania krwi.

17:57

O godzinie 18.30 odbędzie się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego. Z kolei o 20 orędzie do narodu wygłosi prezydent Andrzej Duda.

17:53

Posiedzenie Sejmu na pewno nie odbędzie się poza parlamentem.

- Warianty są różne, za wcześnie, by o nich mówić. Chodzi o to, żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo posłom, pracownikom, Straży Marszałkowskiej, dziennikarzom, żeby nie mnożyć zagrożenia rozszerzania się epidemii - powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Decyzja w tej sprawie w przyszły wtorek.

17:50

Wg wstępnych szacunków Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego odsetek uczestników w niedzielnych mszach 15 marca wyniósł 4,4%. To, mimo koronawirusa, zdecydowanie więcej niż we Francji czy innych krajach Europy zachodniej w "normalnych czasach" - napisał Marcin Palade.

17:47

Samolot linii China Eastern przywiózł do Pragi 1,1 mln filtrujących masek ochronnych przeciwko koronawirusowi. Maseczki zakupił czeski rząd w Chinach za 75 mln koron (12,4 mln zł). Dodatkowe 8 mln koron (1,3 mln zł) wyniosła opłata przewozowa - podaje Onet.

17:42

"Udało nam się kupić 150 łóżek do intensywnej terapii, które z końcem kwietnia trafią do wytypowanych wspólnie z Ministerstwem Zdrowia placówek, głównie do 19 szpitali jednoimiennych, powołanych do walki z koronawirusem" - poinformowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

17:39

Posiedzenie Prezydium Sejmu zostało przełożone na wtorek - informuje Onet.

17:36

"Przyszli żołnierze włączyli się w walkę ze skutkami koronawirusa. Podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu pomagają osobom starszym między innymi robiąc i przynosząc im zakupy" - informuje minister Mariusz Błaszczak.

17:31

Sekretarz Stanu USA poinformował, że Stany Zjednoczone i Meksyk zgodziły się na wprowadzenie ograniczeń w ruchu granicznym. Ograniczenie ma dotyczyć podróży, które nie są niezbędne.

17:27

Wojewoda Warmińsko-Mazurski nie wydał zakazu podawania informacji o stanie epidemiologicznym. Informacja okazała się fake newsem.

17:22

W Stanach Zjednoczonych liczba zdiagnozowanych przypadków koronawirusa wynosi 15 599. Z powodu COVID-19 w USA zmarło do tej pory 197 osób.

17:18

Test na koronawirusa, przeprowadzony u przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen dał negatywny wynik.

17:15

Smog wzmaga aktywność koronawirusa. Atakuje z większą siłą - mówią naukowcy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jakość powietrza wpływa na zakażenie SARS-CoV-2

17:12

Jednocześnie organizacja zapewniła, że nie ma na razie żadnych planów dotyczących zmiany miast, w których zostanie rozegrany turniej. Przypomnijmy - EURO 2020 odbędzie się w 12 miastach w 12 różnych państwach.

17:11

UEFA poinformowała, że chociaż Mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbędą się w 2021 roku, to ich oficjalną nazwą nadal będzie EURO 2020.

17:07

Na terenie targów IFEMA w Madrycie oraz Fira w Barcelonie rozpoczęto prace przy tworzeniu prowizorycznych szpitali dla pacjentów zakażonych koronawirusem. W budowę obu obiektów włączyło się wojsko.

17:03

"Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podejmuje kolejne działania w związku z zagrożeniem koronawirusem. Fundacja złożyła zamówienia na zakup łóżek do intensywnej terapii, które z końcem kwietnia trafią do wytypowanych wspólnie z Ministerstwem Zdrowia placówek, głównie do 19 szpitali jednoimiennych, powołanych do walki z koronawirusem" - czytamy w oświadczeniu WOŚP. Sprzęt ma kosztować 4 mln zł.

17:00

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo ogłosił, że na mocy zarządzenia, które podpisze, prawie 100 procent mieszkańców Nowego Jorku będzie musiało pozostać w domach.

16:56

Dziś o godzinie 20 swoje orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda. Informację jako pierwszy podał portal 300polityka.pl.

16:53

Orlen wspólnie z Ministerstwem Zdrowia ustalił listę szpitali, które w przyszłym tygodniu otrzymają od Fundacji ORLEN wsparcie o łącznej wartości 6 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na walkę z koronawirusem.

16:49

Netflix obniży jakość streamingu filmów. Wszystko przez koronawirusa w Europie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kiedy Netflix wróci do normy?

16:45

W związku z zawieszeniem ruchu granicznego na terenie Polski, wczoraj policjanci OPP Kraków nadzorowali przejazd pociągu specjalnego z obywatelami Ukrainy, którzy wyrazili chęć powrotu do swojego kraju z Europy Zachodniej.

16:40

W Niemczech liczba osób, u których zdiagnozowano koronawirusa, wynosi już 17776. Do tej pory w tym kraju zmarło 48 osób.

16:36

Polski rynek mieszkaniowy mogą, ale nie muszą czekać trudne chwile. Więcej szczegółów W TYM MIEJSCU.

16:32

W walkę z koronawirusem zaangażowanych jest ponad 2,7 tys. żołnierzy, z czego blisko 1,3 tys. wojskowych patroluje granice Polski - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

16:28

Jak pomóc tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia? Paczki żywnościowe dla seniorów, osób ubogich i bezdomnych. Czytaj więcej W TYM MIEJSCU.

16:25

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 411/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Przyczyną śmierci 27-letniej kobiety w szpitalu w Łańcucie nie był koronawirus, dlatego też nie jest uwzględniona w statystyce osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem.

16:23

Potwierdzone przypadki dotyczą: 25 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. dolnośląskiego i po 1 osobie z woj. pomorskiego, podlaskiego i podkarpackiego - informuje Ministerstwo Zdrowia.

16:21

33 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

16:15

Oświadczenie szpitala w Łańcucie:

"27 letnia pacjentka przeniesiona ze Szpitala w Nisku w 7 dobie po porodzie rozwiązanym cięciem cesarskim z niewydolnością oddechową w przebiegu koronawirusowego zapalenia płuc. Chora wymagała intubacji i leczenia oddechem zastępczym. W 13 dobie rozpoznano stan septyczny wymagający zabiegu operacyjnego usunięcia ogniska zakażenia. 12 godzin po zabiegu zatrzymanie krążenia, z powodu nieefektywnej resuscytacji krążeniowej, pacjentka uznana za zmarłą".

16:12

"Chiny dziś reklamują się jako państwo bezpieczne od jakiegokolwiek zagrożenia, gdzie nie ma w ogóle żadnych problemów związanych z tym wirusem i jest gotowe wszystkim pomagać. Tutaj się nasuwa stare znane powiedzenie rzymskie bazujące na wojnie trojańskiej: obawiam się Greków, nawet kiedy niosą dary" – powiedział Antoni Macierewicz na antenie TV Trwam.

16:08

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński będzie jutro gościem rozmowy w RMF FM.

16:04

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zaapelował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, by izba niezwłocznie zajęła się senackim projektem zmian w ustawie, dotyczącej walki z koronawirusem.

16:01

Ostra reakcja Ministerstwa Obrony Narodowej na wpis gen. Mirosława Różańskiego. "Jak Pan nie chce pomagać, to niech Pan przynajmniej nie przeszkadza..." - napisano w odpowiedzi na jego wpis.

15:58

Już ponad 1000 osób zmarło w Hiszpanii z powodu koronawirusa - poinformowały tamtejsze służby medyczne. Całkowita liczba osób zakażonych wirusem w tym kraju zbliża się do 20 000.

15:55

Z powodu pandemii koronawirusa światu grozi globalna recesja - informuje ONZ.

Czytaj więcej: ONZ: Jesteśmy w stanie wojny z koronawirusem

15:51

Sekretarz skarbu USA poinformował, że termin składania zeznań podatkowych w USA został przedłużony do 15 lipca. Informację przekazał "The New York Times".

15:47

O godz. 16 rozpocznie się posiedzenie Prezydium Sejmu, na którym zostanie przedstawiona informacja dotycząca organizacji przyszłotygodniowego posiedzenia Sejmu. Posłowie Solidarnej Polski chcą np. zorganizowania posiedzenia na Stadionie Narodowym w Warszawie.

15:43

Dziś minister Mariusz Błaszczak rozmawiał z komendantami szpitali wojskowych na temat działań, jakie prowadzą w związku z koronawirusem w Polsce. W obecnej sytuacji Wojsko Polskie w stałej gotowości utrzymuje m. in. 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej - informuje MON.

15:40

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz przewodniczący łódzkiej Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski wysłali dziś wspólny list do miast partnerskich w Łodzi w Chinach - z prośbą o wsparcie. Chodzi o zapasy zgromadzone w Chinach na walkę z koronawirusem oraz o doświadczenia chińskich lekarzy w zwalczaniu pandemii. List trafi do burmistrzów Kantonu, Chengdu oraz Tianjin - informuje Onet.

15:36

Ukraina wysłała już pierwszy wojskowy samolot do Chin. Nasi sąsiedzi mają otrzymać ponad 10 mln testów na obecnośc koronawirusa właśnie z tego kraju.

15:32

Prezes Altria Group, koncernu produkującego Marlboro, ma koronawirusa. 56-letni Howard Willard poinformował, że idzie na zwolnienie.

15:26

U kierowcy PKS Tour jeżdżącego na trasie Jelenia Góra – Szklarska Poręba wykryto koronawirusa. Poszukiwani są pasażerowie, którzy między 9 a 13 marca podróżowali tą trasą - informuje portal rp.pl.

15:21

70 procent ankietowanych opowiada się za przesunięciem wyborów prezydenckich z uwagi na pandemię koronawirusa - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".

15:17

członkowie Krajowej Rady Sądownictwa, prezes i wiceprezes Krakowskiego Sądu Okręgowego - Dagmara Pawełczyk-Woicka oraz Paweł Styrna - nie są zakażeni koronawirusem. Informację przekazano w oświadczeniu sądu.

15:14

Z powodu pandemii koronawirusa 17. edycji Noc Muzeów w Warszawie nie odbędzie się w zaplanowanym terminie 16 maja - poinformował stołeczny ratusz.

15:07

Rząd Wielkiej Brytanii zwrócił się do emerytowanych lekarzy i pielęgniarek z prośbą o powrót do pracy. Szacuje się, że jest ich w tym kraju ok. 65 tys. Również studenci ostatniego roku medycyny mają być skierowani do "walki" z koronawirusem.

15:03

Grypa w Polsce też zbiera swoje żniwo. 14 ofiar śmiertelnych w pierwszej połowie marca. Więcej szczegółów: W TYM MIEJSCU.

15:00

Ambasador Niemiec w Polsce podziękował za wsparcie udzielone kierowcom, którzy utknęli na granicy polsko-niemieckiej. "Jestem pod wrażeniem solidarności okazanej im przez mieszkańców regionów przygranicznych i niemieckie służby. Dobrze, że sytuacja się poprawiła" - napisał.

14:57

"Nie powiem teraz co będę robił, sam jeszcze nie wiem. Ja mam być teraz 14 dni w niewoli? Jestem całkowicie zdrowy, już 19 dni byłem w szpitalu. Teraz mogę robić wszystko, jestem człowiekiem wolnym" - mówił "pacjent zero" po wyjściu ze szpitala.

14:55

"Pacjent zero", czyli pierwszy mężczyzna, u którego zdiagnozowano wirusa w Polsce, opuścił szpital w Zielonej Górze. "W tej chwili chcę zniknąć i chcę mieć spokój. Jestem szczęśliwy, bo wychodzę na nogach. Jestem całkowicie zdrowym człowiekiem. Mam wzorowe wszystkie wyniki" - powiedział.

14:51

"Wstrzymanie pracy laboratorium Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie nie wpłynie na liczbę wykonanych testów" - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Laboratorium zamknięto, ponieważ u jednego z pracowników wykryto koronawirusa.

14:48

"Pamiętajmy, że przestępcy, wykorzystując obawę i niepewność związaną z epidemią, chcą wyłudzić pieniądze lub wprowadzić dezinformację, zasypując sieć oraz media fałszywymi informacjami, czyli fake newsami. Korzystaj tylko z oficjalnych źródeł!" - apeluje policja.

14:45

"Nie wysyłajmy dzieci na place zabaw, nie budujmy dużych skupisk, nie organizujmy się w duże grupy. Zostańcie w domu" - apeluje prezydent Wrocławia Jacek Sutryk do mieszkańców tego miasta.

14:41

"Koronawirus posiada też całkowicie nowe cechy dla ludzkości, dlatego tak wiele sprawia problemów" - twierdzi prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii w PR24.

14:38

Liczba ofiar koronawirusa w Iranie wzrosła o 149 – do 1433. Poinformował o tym przestawiciel tamtejszego ministerstwa zdrowia.

14:35

"W Czechach fabryki zwalniają ludzi, w tym Polaków i osoby ze Śląska. Powodem jest epidemia koronawirusa i brak materiałów. Obiecują, że jak sytuacja się uspokoi, to zatrudnią na nowo" - informuje dziennikarz Bartosz Wojsa.

14:32

"Sanepid nie jest od tego, żeby informować państwa, czy Castorama jest czynna, czy też nie" powiedział na dzisiejszej konferencji prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Zaapelował też o "nie zadawanie slużbom medycznym idiotycznych pytań".

14:30

#NieKłamMedyka. Służba zdrowia apeluje, by osoby, które mogą być zarażone koronawirusem, nie ukrywały tego. To ważne! Szczegóły TUTAJ.

14:22

"Wszystko wskazuje na to, że do 10 maja niewiele ta sytuacja się zmieni. Czy w najbliższą niedzielę poszlibyście państwo do lokalu wyborczego i bez obaw zagłosowali? Czy mielibyście poczucie bezpieczeństwa głosując w tym lokalu, widząc siebie i innych, widząc komisję, narażając siebie i innych na spore ryzyko? Myślę, że byłoby to bardzo nierozsądne" - powiedział Robert Biedroń na konferencji prasowej.

14:18

W USA prowadzone są obecnie testy szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. W badaniach bierze udział kilku ochotników. BBC News informuje jednak, że ostateczny efekt testów może zostać dopuszczony do użytku nie wcześniej, niż w połowie 2021 roku.

14:15

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała fragment wczorajszego wywiadu premiera dla CNN.

14:11

"Każdego dnia przybywa osób zakażonych koronawirusem. W ostatnich godzinach o swoim przypadku poinformował Adam Jarubas. Jego współpracownicy zgłosili się do inspekcji sanitarnej. Stosują się do procedur" - poinformował prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

14:09

Osiem na dziesięć osób w Madrycie zachoruje na koronawirusa - twierdzi prezydent regionu Madrytu Isabel Díaz Ayuso, cytowana przez CNN.

14:03

"Wszystko na to wskazuje, że bezpośrednią przyczyną śmierci [27-letniej kobiety - red.] nie był koronawirus, ale sepsa. Tak naprawdę nie powinniśmy wliczać tej zmarłej kobiety do osób, które poniosły śmierć z uwagi na fakt zarażenia koronawirusem" - powiedział na antenie TVP Info rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

14:00

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta był w Niemczech w ubiegły weekend, a obecnie nie jest na kwarantannie - informuje "Wirtualna Polska".

"Byłem godzinę, no może półtorej godziny, a nie przez trzy dni. Wtedy musiałbym być na kwarantannie. Wjechałem do Niemiec w piątek 23.30, wracałem o 1.00. Musiałem kogoś odwieźć do Berlina. Nie wysiadałem z samochodu w ogóle. To było 24 godziny przed zamknięciem granic" - stwierdził Marcin Kędryna w rozmowie z portalem.

13:57

PZPN odwołuje mecze piłkarskie na kolejny miesiąc.

"Departament Rozgrywek Krajowych PZPN informuje, że w związku z aktualną sytuacją związaną z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego i wynikającym z tego przedłużającym się brakiem możliwości kontynuacji rozgrywek w zaplanowanym pierwotnie okresie, mecze Fortuna I ligi, II ligi, III ligi oraz pozostałych klas rozgrywkowych piłki nożnej i futsalu, kobiet i mężczyzn, wszystkich kategorii wiekowych zostają odwołane do 26 kwietnia 2020 r. włącznie" - czytamy w komunikacie.

13:54

Spółki Polonus i PKP Intercity zaangażowały się w akcję Lot do Domu - informuje Ministerstwo Infrastruktury. "Dzięki temu pasażerowie wracający do Polski na Lotnisko im. Chopina będą mogli dostać się z niego do wszystkich regionów kraju".

13:50

W czwartek wieczorem jeden z pracowników Polskiego Radia 24 został zdiagnozowany pozytywnie na obecność koronawirusa - poinformowała pracowników prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Informację opublikował portal press.pl. Potwierdziliśmy te doniesienia.

13:48

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że jego kraj ma wkrótce otrzymać od Chin ponad 10 mln testów na koronawirusa. Oprócz nich, w ciągu 48 godzin z Chin na Ukrainę trafi 10 respiratorów, milion masek, które zostaną skierowane do ukraińskich aptek, 100 tysięcy masek o podwyższonej ochronie dla lekarzy i policjantów, a także 400 tysięcy testów ekspresowych

13:45

Na ulicach miast Lombardii pojawi się wojsko, które pomoże w kontrolowaniu przestrzegania zasad kwarantanny. Taką decyzję podjęły lokalne władze. W samym Mediolanie na ulicach pojawi się stu żołnierzy.

13:43

"Złożyliśmy projekt ustawy, który dotyczy zwolnienia z ZUS-u w tym kryzysowym momencie polskich przedsiębiorców. Zwolnienia z ZUS-u i podatku. Tę ustawę trzeba przyjąć bardzo szybko, bo natychmiast trzeba dać naszym przedsiębiorcom ulgę i pomoc w funkcjonowaniu" - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska na konferencji prasowej.

13:40

ZUS: Lekarze orzecznicy i komisje lekarskie odwołują badania. Co z rentami i zasiłkami? Sprawdź TUTAJ.

13:36

"New York Times” przedstawił raport dla rządu USA. Ze 100-stronicowego dokumentu wynika, że pandemia koronawirusa może potrwać 18 miesięcy. W tym czasie zalecane byłoby ograniczenie kontaktów międzyludzkich do minimum.

13:33

Do małopolskich szpitali wojewódzkich wkrótce trafi 13 nowych respiratorów - podaje Onet. Zakup sprzętu był możliwy dzięki środkom przekazanym przez województwo z rezerwy kryzysowej. "Na początku tego tygodnia podjęliśmy decyzję o wyasygnowaniu miliona złotych na zakup respiratorów dla szpitali, z przeznaczeniem dla ratowania życia pozostających w leczeniu mieszkańców Województwa Małopolskiego. Sprzęt został już zamówiony przez Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Czekamy na dostawę" - mówi marszałek Witold Kozłowski.

13:30

Koronawirus dla większości osób nie jest śmiertelnym zagrożeniem, jednak liczby i doniesienia o liczbie ofiar śmiertelnych przytłaczają. Jaka jest natomiast liczba osób, które wyzdrowiały? Szczegóły W TYM MIEJSCU.

13:26

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, zakażona koronawirusem 27-letnia kobieta, zmarła w piątek z powodu sepsy. To właśnie sepsa i grypa są najczęstszymi powodami śmierci przy zakażeniu COVID-19. "Wszystko wskazuje na to, że koronawirus nie był bezpośrednią przyczyną śmierci, a sepsa" - powiedział rzecznik MZ.

13:24

Bergamo nie radzi sobie z kremacją i pochówkiem ofiar. Wojskowymi ciężarówkami wywożą ofiary są wywożone do innych miast. Sczegóły W TYM MIEJSCU.

13:22

"Czasami mam takie wrażenie, że pan premier Morawiecki jest dobrym prezesem banku, natomiast jakby miał do poprowadzenia kiosk Ruchu, miałby z tym realny problem. Dlatego, że nie czuje biznesu. Nie wiem jakie są procesu w tym biznesie" - powiedział Włodzimierz Czarzasty na konferencji prasowej.

13:19

Niemiecki rząd planuje akcję ratunkową dla gospodarki - podaje spiegel.de. Rząd na działania z tym związane chce przeznaczyć 500 mld euro.

13:15

"Apele o przesunięcie wyborów są po prostu żenujące, są śmieszne" - powiedział wicemarszałek Stanisław Karczewski na konferencji w Nowym Mieście nad Pilicą.

13:12

"Polscy ministrowie chorują na koronawirusa statystycznie 2000razy częściej niż przeciętny Polak. 1000razy częściej niż średnia chorują ich doradcy. W Niemczech jest oficjalnie 15000 tysięcy chorych, a w Polsce 350. Skąd ta roznica? W Polsce bada się rząd w w Niemczech wszystkich" - napisał poseł KO Sławomir Nitras.

13:09

Ministerstwo Zdrowia opublikowało erratę dot. danych o koronawirusie w Polsce.

13:05

W Hiszpanii w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 235 nowych ofiar śmiertelnych koronawirusa. Łącznie w tym kraju zmarły już 1002 osoby. Informację przekazało tamtejsze ministerstwo zdrowia.

13:00

"Pakiet pomocowy, proponowany przez rząd, to betonowe koło ratunkowe dla polskich przedsiębiorców" - mówi w rozmowie z nami dr Sławomir Mentzen.

Cały wywiad można przeczytać W TYM MIEJSCU.

12:55

Pierwsza partia płynu dezynfekującego od Orlenu już dociera na stacje - informuje prezes PKN Orlen.

12:50

Epidemia koronawirusa sprawiła, że ludzie zaczęli częściej odwiedzać lasy. "Ponieważ ostatnio w niektórych miejscach w lasach pojawiają się tłumy, przygotowaliśmy kilka porad, jak bezpiecznie korzystać z lasu w dobie epidemii" - podała rzecznik Lasów Państwowych.

12:45

Objęcie Moskwy kwarantanną nie jest w tej chwili rozważane - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Stwierdził on, że Rosja podjęła kroki, które sprawiły, że epidemia nie wybuchła w tym kraju na taką skalę, jak w niektórych innych państwach.

12:42

"W szpitalu, w którym teraz się znajdujemy mamy trudną sytuację. Zdecydowana większość personelu przebywa w kwarantannie. Zostaję w szpitalu do ostatniego pacjenta. Jesteśmy w kontakcie z dyrektorami innych placówek. Czuwamy nad stanem zdrowia wszystkich hospitalizowanych" - przekazał wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, który jako lekarz wspiera personel szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą.

12:38

Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka PO na prezydenta, powiedziała w piątek na konferencji prasowej, że należy wprowadzić ustawy wprowadzającej zwolnienia z podatków oraz z ZUS dla firm.

12:32

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby wykonano ok. 1800 testów na koronawirusa. W sumie takich testów przeprowadzono dotychczas 13072. Z tej liczby 367 dały wynik pozytywny.

12:25

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie przekroczyła już 10 tysięcy. Potwierdzonych przypadków zakażeń odnotowano 250 tys., ponad 80 tys. wyzdrowiało - informuje BBC.

12:18

Minister środowiska Michał Woś, który ma koronawirusa poinformował, że jego żona i córka również są zakażone kronawirusem. On sam dość ciężko przechodzi chorobę, jego rodzina lżej.

12:15

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przestrzega przed stosowaniem leków na własną rękę, by zwalczyć koronawirusa.

12:09

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw zwrócił się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o uproszczenie formularza dotyczącego odroczenia płatności składeka na ZUS dla przedsiębiorców. Przedstawiony przez ZUS formularz jest tak skomplikowany, że wielu przedsiębiorców jest oburzonych taką formą.

12.00

Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu przeznacza 3 mln złotych na pomoc w przezwyciężaniu skutków epidemii koronawirusa. Dziś proceduje umowy przekazania ok. 2,25 mln złotych na zakup środków ochrony indywidualnej dla czterech szpitali. Fundacja zorganizuje także zbiórkę wśród spółek z grupy kapitałowej ARP S.A. na rzecz domów dziecka, domów seniora oraz szpitali.

11.57

Poza rządem niemal wszyscy - od mikroprzedsiębiorców poczynając, przez ekonomistów, na niezależnych analitykach gospodarki kończąc, odmieniają przez wszelkie przypadki pojęcie płynność finansowa, po angielsku – cash flow. I niemal wszyscy ze zdumieniem stwierdzają, że autorzy TA nie doceniają wagi znaczenia płynności finansowej w gospodarce.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tarcza Anykryzysowa. Pomoc dla firm potrzebna natychmiast. Tymczasem nadejdzie gdy wiele przedsiębiorstw zbankrutuje a ludzie stracą pracę

11.53

Każdego dnia, wraz z kolejnymi potwierdzonymi przypadkami zakażeniem koronawirusem w Polsce, pojawiają się nowe wątpliwości. Jedną z nich jest to, czy płacenie gotówką jest w obecnej sytuacji bezpieczne. Narodowy Bank Polski informuje - polskie banknoty są poddawane kwarantannie. Mimo to, Światowa Organizacja Zdrowia zachęca, aby w czasie pandemii korzystać z płatności zbliżeniowych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus w Polsce. Boisz się płacić gotówką? NBP zapewnia: "Polskie banknoty są poddawane kwarantannie"

11.45

Niemcy: 13 957 zakażonych koronawirusem odnotował w piątek na terytorium Niemiec Instytut Roberta Kocha. To o 2 958 przypadków więcej zidentyfikowanych infekcji w porównaniu z czwartkiem. Łącznie w Niemczech zmarło dotąd 31 zakażonych osób - w tym 11 w ciągu ostatniej doby.

11.35 Szósta ofiara śmiertelna koronawirusa

„Mamy 11 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych” – informuje Ministerstwo Zdrowia. Resort dodaje, że w szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie) zmarła szósta osoba zakażona koronawirusem. To 27-letnia kobieta, która była w stanie ciężkim. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 378/6 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus na Podkarpaciu. W Łańcucie zmarła 27-letnia kobieta, to druga ofiara koronawirusa w województwie

11.15

W czasie zagrożenia epidemicznego i w związku z czasowym zamknięciem archiwów państwowych zachęcamy do pozostania w domach i prowadzenia wirtualnych archiwalnych poszukiwań. W serwisie archiwów państwowych "Szukaj w Archiwach" dostępnych online jest już ponad 39 milionów skanów materiałów archiwalnych. Serwis umożliwia korzystanie z archiwaliów przechowywanych w archiwach państwowych i innych instytucjach z różnych części Polski - online i bez wychodzenia z domu. Z całkowicie otwartego, bezpłatnego dostępu może skorzystać każdy zainteresowany.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus: Trwa akcja "Szukaj w Archiwach". Serwis oferuje bezpłatny dostęp do ponad 39 milionów skanów materiałów archiwalnych

11.07

Gruzja: W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa od soboty zawieszone będą wszystkie połączenia lotnicze między Gruzją i innymi krajami - ogłosił rzecznik gruzińskiego premiera Irakli Czikowani. Wyjątek mają stanowić uzgodnione z rządem rejsy linii Georgian Airlines

10.51

„Od dziś Kierownictwo MRiRW wykonuje swoje obowiązki zdalnie, w związku z objęciem kwarantanną, po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem wiceministra Ryszarda Kamińskiego. Wdrożono wszystkie procedury przewidziane zaleceniami” – informuje resort rolnictwa i rozwoju wsi, prosząc, aby kontaktować się z instytucją dorgą e-mailową.

10.40

Na temat epidemii koronawirusa wypowiada się Światowa Organizacja Zdrowia. Ranieri Huerra na łamach dziennika "Corriere della Sera" powiedział, że prędkość rozprzestrzeniania się koronawirusa zaskoczyła wszystkich i nikt nie spodziewał się, że rozprzestrzeni się tak raptownie. Walter Ricciardi, członek rady wykonawczej WHO, stwierdził z kolei, że istnieje duża szansa,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie o sytuacji w Polsce i na świecie (20 marca) - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna